Šišate se uglavnom iz praktičnih razloga: kada je kosa predugačka i kada želite da promijenite izgled. Ali nekada se vjerovala da se snaga nalazi u kosi i neprijatelji su ponižavani tako što su ostajali bez svoje duge kose.
Među narodima na Balkanu, djetetov prvi ošišani pramen kose se čuva kao hamajlija. Mnogo magijski obredi uključuju upravo kosu pa se kosa nije ostavljala kod berberina već je odnošena i ostavljana na nekom zabačenom mjestu. Nije se bacala ni u rijeku kako osoba ne bi rano oćelavila. Vjerovalo se i da je ne treba bacati pored puta jer to izaziva glavobolju. Ne valja je ni zakopavati u zemlju, jer to može dovesti do bolesti.
Neki su svoju kosu čuvali u posebnoj vrećici i sahranjivani su sa njom kada za to dođe vrijeme. Običaj je u nekim krajevima bio i da se bičevi ukrašavaju kosom nekog moćnog čovjeka kako bi se lakše gospodarilo konjima.
U Irskoj se vjerovalo da se treba šišati na Veliki petak jer to može da spriječi glavobolju. Ali se u nekim drugim kulturama nikako ne preporučuje šišanje u utorak jer to znači kraći život.
Ovo potiče iz hinduističke tradicije prema čijem vjerovanju šišanje kose i siječenje noktiju skraćuje životni vijek i vodi ka dugovima. U hinduizmu, utorak se naziva Mangalvarom, danom za svađu, borbu i rat.
Vjerovalo se i da je bolje kosu spaliti poslije šišanja jer bi mogle ptice da je koriste za pravljenje gnijezda pa bi se sudbina pojedinca uplela sa pticama. Vjerovalo se da nespaljena kosa izaziva glavobolju.
Postoji još jedan razlog: neko sa lošom namjerom bi mogao da se dočepa kose i i da napravi neko magijsko zlo ili urok. Čak se vjerovalo i da, ako pramenovi gore sa jakim plamenom, osoba će dugo živjeti. A ako brzo izgori – osoba će se možda suočiti sa nekom bolešću. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
https://najportal.ba/narodna-vjerovanja-ako-vam-otpadne-dugme-sa-odjece-partner-vas-vara/