Pratite nas

Zdravlje i ljepota

STRIJE: Med, lavanda, kamilica i metvica uklanjaju “Narandžinu koru” (Recepti)

Published

on

Strije nisu problem samo žena, već i mnogih muškaraca. Kad se jednom pojave, strije ostaju zauvijek, ali njihova uočljivost se može smanjiti. Strije su uske brazde u koži koje nastaju uslijed naglog rastezanja kože i atrofije potkožnog vezivnog tkiva. Najčešće se javljaju kod žena u kasnijim mjesecima trudnoće, najčešće na koži stomaka, ali se mogu javiti i na grudima, bokovima, natkoljenicama, stražnjici ili bilo kojem drugom dijelu tijela. Strije mogu biti i posljedica naglog povećanja mišićne mase ili naglog udebljanja.

Pravovremenom i pravilnom njegom kože kao i pravilnom prehranom, može se spriječiti pojava strija, ali i znatno umanjiti uočljivost već postojećih. Kad se strije jednom poravnaju s površinom kože i izblijede, tada ih je mnogo teže liječiti. Zato se protiv strija preporučuje masaža masažnom četkom ili masažnom rukavicom kako bi se poboljšala prokrvljenost kože, mazanje hranjivim kremama i uljima, koja između ostalog sadrže vitamine A i E i voćne kiseline, kako bi se poboljšala regeneracija i poboljšala elastičnost kože, zdravo se hraniti i održavati normalnu tjelesnu težinu, te uzimati hranu bogatu vitaminima A,C,i E te cinkom, silicijem i željezom.

Ulje sa žumanjkom
U žumanjak pomalo umiješati bademovo ulje i ulje od pljuskavice. Dodati limunov sok i kremasto umiješati. Smjesu namazati na mjesta zahvaćena strijama i ostaviti da djeluje oko 30 minuta. Isprati toplom vodom i kožu namazati hranjivom kremom ili uljem. Primjenjivati 1-2 puta sedmično.
Sastojci: 1 kašika bademovog ulja, 1 kašika ulja od pljuskavice, 1 kašika limunovog soka, 1 žumanjak

Med s bjelanjkom

Bjelanjak istući s limunovim sokom. Dodati med, a zatim pomalo dodavati bademovo ulje i miješati dok se ne dobije pjenasta smjesa. Smjesu namazati na mjesta zahvaćena strijama i ostaviti da djeluje dok se ne osuši. Isprati hladnom vodom i kožu namazato hranjivom kremom ili uljem. Primjenjivati 1-2 puta sedmično.
Sastojci: 1 kašika limunovog soka, 1 kašika meda, 1 kašika bademovog ulja, 1 bjelance.

Krema od lavande
Ulje od lavande i naribani vosak lagano zagrijavati nad parom vruće vode dok se vosak ne rastopi. Smjesa pritom ne smije zakuhati. Dobro promiješati, maknuti s vatre i miješati dok se smjesa ne ohladi. Kremu staviti u staklenu posudicu i čuvati na hladnom mjestu. Koristiti za mazanje mjesta zahvaćenih strijama.
Sastojci: 1 dl ulja od lavande, 1 kašika bijelog pčelinjeg voska.

Losion od metvice
Usitnjene suhe listove metvice preliti ključalom vodom i pokriveno ostaviti da odstoji preko noći. Tekućinu procijediti u teglu i dodati kiselo mlijeko. Dobro protresti da se dobije losion. Losion čuvati u frižideru nekoliko dana i koristiti za mazanje mjesta zahvaćenih strijama.

Ulje od kamilice
Suhe cvjetove kamilice staviti u teglu, preliti uljem i teglu dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 2-3 sedmice na toplom i sunčanom mjestu, uz povremeno protresanje, ulje procijediti. Čuvati na tamnom i hladnom mjestu. Uljem mazati mjesta zahvaćena strijama ili koristiti kao dodatak kupki.
Sastojci: 20 g cvjetova kamilice.3 dl maslinovog ili bademovog ulja. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending