Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ŠTITNA ŽLIJEZDA: Tibetanska vježba koja osigurava povećani dotok krvi u oboljelo mjesto

Published

on

Ova vježba osigurava povećani dotok krvi u oboljelo mjesto, a zahvaljujući tome štitna žlijezda se pročišćava i bolje radi. Vježba se može raditi u sjedećem ili stojećem položaju.

Treba je raditi redovno i često, jer dovodi do poboljšanja stanja štitne žlijezde. Posebno je korisna kod hipotireoze. Kao i kod drugih tibetanskih vježbi, važna je i psihološka komponenta vježbe. Vježbu radite s ljubavlju prema svom organizmu i oboljeloj štitnoj žlijezdi.

PRVI KORAK
Istrljajte dlanove jedan od drugog, da se dobro zagriju. Tople dlanove stavite nježno na štitnu žlijezdu i držite ih tako desetak sekundi.

DRUGI KORAK
Tri puta uzastopno progutajte pljuvačku ili popijte tri gutljaja vode.

TREĆI KORAK
Izdahnite vazduh. Dok izdišete, savijte glavu unaprijed i što jače priljubite bradu uz grudi. Držite tako bradu par sekundi bez disanja. Kad počnete udisati vazduh, dižite bradu prema gore i zabacite glavu na leđa. Zategnite vrat što više. Donju usnu podignite da pređe preko gornje. Ovo radite dok udišete. U ovom položaju zadržite nekoliko sekundi glavu. Kad počnete izbacivati vazduh, ponovo spustite glavu i priljubite bradu na grudi.

ČETVRTI KORAK
Dok vam je brada na grudima, polako okrećite glavu nalijevo, pa nadesno, ne odvajajući bradu od grudi, tako da pritiskate grudi bočnim stranama brade. Na ovaj način radite odličnu masažu štitne žlijezde.

PETI KORAK
Ponovo radite kao kod tački 1, 2, 3, 4. Glava se podiže sa udahom vazduha i spušta s izdahom. I tako u krug, deset puta.

Zašto je važno da štitna žlijezda pravilno funkcioniše?
Hormoni koje luči tiroida, štitna ili štitasta žlijezda, regulišu mnoge procese u organizmu, poput tjelesne temperature, metabolizma, rada srca i funkcionisanja nervnog sistema. Ovi hormoni takođe utiču i na izgled i kvalitet kože i kose. Sve to ovoj maloj žlijezdi smještenoj na prednjoj strani vrata, između grkljana i ključne kosti, daje veliku ulogu u funkcionisanju našeg organizma i zato je treba redovno kontrolisati.

Tiroidna žlijezda luči dva glavna hormona – trijodtironin T3 i tiroksin T4, a problem nastaje zbog njihove premale ili prevelike proizvodnje. U oba slučaja dolazi do brojnih poremećaja u organizmu. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending