Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ŠTA POMAŽE KOD OPEKOTINA OD SUNCA: Ovi sastojci su spas!

Published

on

Dermatolozi ukazuju na to da aloe vera i kokosovo ulje mogu da pomognu u ublažavanju opekotina od sunca i smanjenju ožiljaka prouzrokovanih prekomjernim izlaganjem suncu.

Međutim, dermatolog Gita Jadav kaže da je primjena kokosovog ulja dobra u ovoj situaciji, ali kada se koristi u pravo vrijeme.

Ako ga koristite prebrzo nakon dobijanja opekotina mogli biste da pogoršate svoju bolnu, natečenu, opečenu kožu zadržavanjem toplote.

Zbog toga ona preporučuje prvo korišctenje aloe vere, a zatim kokosovog ulja.

„Uljani emolijensi, uključujući kokosovo ulje, mogu da zapuše pore, što zauzvrat zadržava toplotu, čineći osjećaj koji imate još neprijatnijim – dodala je ona.

Dakle, kako možete imati koristi od antiinflamatornih i antimikrobnih svojstava kokosovog ulja bez nanošenja veće štete?
Trebalo bi da posegnete za kokosovim uljem tek kada vam opekotine od sunca potpuno zaliječe i koža počne da se ljušti, kao što biste to uradili sa običnom hidratantnom kremom.

„Ako je vaša koža primjetno vruća na dodir, previše je vruća da biste na nju nanijeli kokosovo ulje – kaže ona.

Što znači, ako imate bilo kakvih zabrinutosti u vezi sa opekotinama od sunca, odložite nanošenje kokosovog ulja i držite se rashladne aloe vere ili kreme za sunčanje.

„Aloe vera omogućava koži da diše i najbolje se koristi na početku kada nastanu opekotine od sunca, kokosovo ulje je bolje koristiti u kasnijim fazama oporavka od opekotina, kada koža počne da se ljušti – dodaje ona.

Uvijek je najbolje izbjegavati opekotine od sunca, koje mogu dovesti do povećanog rizika od plikova, toplotnog udara i karcinoma kože – melanoma.

Zaštitite se tako što ćete ostati u hladu što je više moguće, nositi široku odjeću, izbjegavati izlaganje suncu između 11 i 15 časova i koristiti kremu za sunčanje od najmanje SPF 30, sa UVA UVB ocjenom od najmanje četiri zvjezdice. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending