Šta muškarci mrze da čuju od žena: Fraze koje (ne)namjerno pokvare svaki razgovor

AI

Šta muškarci mrze da čuju od žena

Iako svi znamo da iskrena komunikacija gradi kvalitetan odnos, postoje neke fraze koje, koliko god zvučale bezazleno, muškarci baš ne vole da čuju.

Igra pogađanja

Neke ih vrijeđaju, neke im stvaraju osjećaj krivice, a neke – jednostavno ih izbace iz takta. Evo liste najčešćih rečenica koje muškarci potajno (ili vrlo javno) preziru:

„Ništa nije.“

Kad muškarac pita šta nije u redu, a dobije ovu čuvenu rečenicu – zna da nešto jeste. Ali neće znati šta tačno, jer slijedi igra pogađanja. Ova fraza za njega zvuči kao zamka bez izlaza.

„Moramo da razgovaramo.“

Ova rečenica izaziva skoro istu reakciju kao i: „Imam loše vijesti.“ U njegovoj glavi to znači: biće ozbiljno, možda sam nešto zabrljao, možda je kraj. Panika počinje još prije razgovora.

„Zašto ne možeš biti kao [ime drugog muškarca]?“

Bilo da je to njen bivši, brat, kolega ili izmišljen savršen muškarac iz serije – ovo je direktan udarac na njegov ego. Poređenje je uvijek osjetljivo tlo.

„Radi šta hoćeš.“

Pasivna agresija

Fraza koja izgleda kao dozvola, ali u prijevodu znači: slobodno, ali platićeš kasnije. Muškarci je čitaju kao pasivnu agresiju u najčišćem obliku.

„Zar ti je to važno?“
Ako pokaže interesovanje za auto, igricu, utakmicu ili sat koji gleda već danima, ova rečenica umanjuje njegovo oduševljenje i stavlja ga u defanzivu.

„Ništa ti ne možeš sam.“

Ova fraza zvuči kao kritika njegovih sposobnosti. Čak i ako nije u kući domišljati „uradi sam“ tip, želi da vjeruje da može – ili barem da ima podršku.

„Pusti, ja ću bolje.“

Nastavak prethodne. Kritika u pakovanju pomoći. Umjesto da osjeti zahvalnost, osjetiće se suvišno.

„Ko ti je ta?“

Bilo da je riječ o kolegici, sestri od prijatelja ili nepoznatoj ženi koju je slučajno pogledao – ton u kojem ova fraza dolazi često nosi dozu nepovjerenja koja mu može teško pasti.

„Sve je u redu.“

Ponekad znači da stvarno jeste, ali često ne znači ništa od toga. A on zna da će „sve“ uskoro doći na naplatu – kroz šutnju, raspravu ili podsjećanje u najnezgodnijem trenutku.

„Zar opet s prijateljima?“

Osjećaj slobode

Fraza koja udara direktno u njegov osjećaj slobode i individualnosti. Ako se koristi prečesto, može stvoriti osjećaj da mora birati – između nje i svega ostalog.

Naravno, važno je naglasiti – i muškarci i žene imaju svoje „okidače“. Poenta nije u tome da se ne govori, već kako se govori. Umjesto pasivno-agresivnih fraza, iskren i topao razgovor uvijek ide dalje. Jer prava komunikacija ne staje na „ništa nije“, nego počinje s: „Možemo li pričati o nečemu što me muči?“

(Naj portal)

Pročitajte još:

Vrijeme istine i buđenja: ZAŠTO JE JULI NAJVAŽNIJI MJESEC U GODINI?