Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ŠTA JE SUROGAT MAJČINSTVO: Marija Šerifović je na ovaj način dobila sina Maria

Regija je danas, čini se ushićenija, od same slavljenice nakon što je objavljeno da je pjevačica Marija Šerifović (39)dobila nasljednika, a trudnoću je iznijela surogat majka. Beba je na svijet stigla 2. Decembra ove godine.

Dijete se rodilo na klinici u Los Anđelesu, a javnost je počela da nagađa ko je otac djeteta. Merija ne želi da otkriva njegov identitet, jer je na to obavezuju ugovorne odredbe. Nije poznata ni cijena njenog majinstva, ali je zasigurno „pomasna“. (iako majčinstvo nema cijenu).

Marija kaže da je njen put od želje da ima svoje dijete do dolaska bebe na svijet bio dug, ali da ga je prošla jer je imala veliku želju da bude majka.

„Prije dvije godine sam prolazila kroz postupak vađenja mojih jajnih ćelija i zatim kreiranje embriona. Nakon svih tih genetskih ispitivanja, saznala da imam tri zdrava embriona. Tako se rodio Mario – navela je pjevačica.

I dok je u Americi surogat majčinstvo vrlo popularno posebno među poznatim ličnostima, Šerifovićka je prva javna ličnost na Balkanu koja je na ovaj način dobila dijete.

Šta je surogat majčinstvo?
Iako se čini da je surogat majčistvo novijeg datuma, zapravo ova vrsta dobijanja nasljednika staga je gotovo koliko i ljudska civilizacija. U starom Rimu, ako žena nije mogla da ima potomstvo muž je imao pravo da dobije djecu sa drugom ženom koju su on i njegova supruga odgajali kao svoju. Stari Jevreji bez djece, koristili su žene robove koja su za njih rađale djecu čime su dokazivali svoje neotuđivo pravo na bebu.

Sam termin „surogat majčinstvo” prvi put je definisala 2001. Svetska zdrvastvena organizacija (WHO) u Ženevi.
U praksi postoje dva oblika surogat majki: rodica koja nosi dijete za nekog iz svoje familije i nepoznata odnosno iznajmljena majka što je mnogo češći slučaj.

Surogat majčinstvo najčešće podrazumijeva vantjelesnu oplodnju kada se u matericu nepoznate žene umeće oplođeni embrion koji može da sadrži jajnu ćeliju i spermu para koji želi dijete, ili od anonimnih donora. Odnos između surogat majke i para ili pojedinca kome rađa dijete regulisan je strogim zakonskim ugovorom čime se surogat majka obavezuje da će odmah nakon rođenje dijete predati drugoj strani.

Međutim, uprkos tome javljaju se brojne zloupotrebe zbog čega ova vrsta majčinstva nije dozvoljena u mnogim zemljama svijeta uključujući i zemlje na Balkanu (osim Makedonije). U pojedinim zemljama Evrope čak se zalažu za donošenje zabrane surogat majčinstva, dok je nedavna rezolucija Evropskog parlamenta kojom se osuđuje praksa surogat materinstva u svim njenim oblicima, kao i dokazana praksa izigravanja zakonskih okvira za istu, u zemljama u kojima je dozvoljeno surogat materinstvo.

Surogat majčinstvo dozvoljeno je u SAD, Kanadi, Engleskoj, Poljskoj, Rusiji, Češkoj, Indiji, Ukrajini, Makedoniji, Grčkoj, Rumuniji, Holandiji…

Razlozi za i protiv
Razlozi zbog kojih se neko odlučuje da angažuje surogat majku mogu biti različiti od zdravstvenih kada žena nije u mogućnosti da iznese trudnoću do prilike da potomstvo na ovaj način dobiju pripadnici gej populacije.

Sve više holivudskih zvijezda i poznatih ličnosti koje su na ovaj način dobile dijete je sve duži. Bebu su tako dobili Naomi Kembel, Prijanka Čopra, Ilon Mask, Kim Kardašijan, Sara Džesika Parker, Paris Hilton…

Prema pisanju svjetskig medija surogat materinstvo trenutno je najzastupljenije u Indiji. Za ovu uslugu ženi koja nosi fetus se plaća određena novčana nadohnada jer se to tretira kao usluga. U Poljskoj usluga suprigat majčinstva košta između 15.000 i 20.000 dolara. Ova vrsta materinstva dozvoljena je u šest američkih država i košta od 80.000 do 170.000 dolara.

Žene u Rusiji ovu vrstu „usluge” naplaćuju 42.000 eura, a u Velikoj Britaniji i do 15.000 hiljada funti, dok je u Ukrajini cijena od 25.000 do 30.000 eura. U Kanadi, surogat majka ne može da bude plaćena za nošenje bebe u stomaku ali ima pravo na otplatu troškova od oko 50.000 dolara, piše Vikipedia.

Polemike i žestoke rasprave na ovu temu nastavljaju se širom sveta, mnogo je razloga za ali i protiv surogat majčinstva koje je u ekspanziji posljednjih nekoliko godina. (Naj portal)