Pratite nas

Dijaspora

Šta je Brajlović u Bosni, to je Belmin u Njemačkoj

Published

on

Kada uđete u restoran Belmina Čostovića u njemačkom Neu-Ulm imate osjećaj da ste u Bosni i Hercegovini.

Belminov restoran „Traditionelle Balkanküche by Belmin“ u potpunosti odiše Bosnom i Hercegovinom. Na ulazu u restoran nalaze se lutke koje su odjevene u narodnu nošnju, kao i stara šivaća mašina. Belmin dolazi iz Tešnja, a svoj životni put je nastavio u Njemačkoj.

– Trudim se da pravim tradicionalnu balkansku hranu. Za restoran kažem da je balkanski. Gledam da u njemu svaka zemlja ima nešto svoje – govori Belmin za YouTube kanal Auslenderi.

U BiH je radio kao električar, a zatim odlazi u Italiju, gdje je živio 12 godina. I tamo je imao svoje restorane. Njegova supruga je izrazila želju da dođu u Njemačku u kojoj već pet godina grade život.

– Čovjek ima uspone i padove, a izgubio je tek onda kada odustane. Nikada ne smijete odustati. Idite samo naprijed. Propao si kada si odustao. Uvijek imam nove ideje. Ovih dana idem po dozvole jer pokrećemo još jedan biznis i imat ćemo pokretne grilove – otkriva Belmin.

U njegovoj porodici su svi veliki gurmani i on sam je zavolio kuhanje.

– To mi je u krvi. Bilo koji posao da radiš, moraš da ga voliš. Da bi meso bilo dobro treba da se zagrije. Restoran ne zavisi samo od mene, nego od cijelog tima. Prenosim im moje iskustvo. Ćevap je specifičan i stalno ga treba okretati. Poznati smo i po miješanom mesu. Šta je Sejo Brajlović u Bosni, to je Belmin u Njemačkoj. Imam najbolje pečenje i prodam tonu ćevapa mjesečno – između ostalog kaže Čostović.

Njegov razgovor za Youtube kanal Auslenderi možete poslušati na linku:

 

 

Dijaspora

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Published

on

Midhat Muslić iz Hanovera ima jedan cilj: Želimo okupiti sva bošnjačka udruženja u dijaspori

Midhat Muslić rođen je u Sandžaku, a Poljoprivredni fakultet završio je u Sarajevu, a od 1992. godine je u Hannoveru.

Izrada statuta

Dugi niz godina bio je na čelu džemata iz njemačkog grada Hannovera čiji je bio i predsjednik. A od 2018. godine je u rukovodstvu Bošnjačke kulturne zajednice i predsjednik je fudbalskog klub Bosna – Sandžak Hannover.

– Sa mojim prijateljima Bošnjacima sa kojima više od trideset godina zajedno živim u Hannoveru, kako u džematu, tako u BKZ i fudbalskom klubu, došli smo na ideju da se to proširi prvo na teritoriju Njemačke, a onda i u cijeloj Evropi. Prije nešto više od godinu dana osnovali smo Uniju bošnjaka dijaspore, koja je do sada odradila par značajnih akcija, a do sada su to većinom bile humanitarne akcije.

– Naš cilj je da u što skorijem vremenskom periodu okupima sva bošnjačka udruženja u dijaspori, ponajprije u Njemačkoj i Evropi. Plan nam je da organiziramo kongres svih tih udruženja, da osnujemo krovno udruženje,  kojeg bi sačinjavali svi predsjednici svih tih udruženja. Tada bi izradili statut, a po tom statutu bi naše udruženje radilo. Moram da naglasim da bi to udruženje isključivo radilo u interesu Bošnjačkog naroda, povezivanje svih Bošnjaka Evrope i šire. Udruženje neće u svom rukovodstvu imati ljude iz džemata, ljude iz IZ, ali ni ljude iz politike.

Saradnja s Bošnjacima

– Udruženje će da bude nezavisno, želimo da se sva udruženja povežu, da budemo pod jednom krvonom zajednicom i da bude jedno rukovodstvo, a koje će upravljati tim Bošnjačkim udruženjem – rekao nam je Midhat Muslić.

Da li mislite da će te imati problem odabrati samo jednog predsjednika, jer će svi željeti da budu predsjednici?

– Zaista dobro pitanje. Prije izvjesnog vremena imali smo jedan skup, sastanak, gdje su bili predstavnici petnaestak udruženja. Od organizatora je bilo Udruženje unije Bošnjaka dijaspore, čiji sam ja predsjednik, bila su tu udruženja iz Danske, Holandije, Francuske…. I, donijeli smo zaključak da se opet sastanemo u decembru i sa još većim brojem predstavnika udruženja. A onda bi u martu 2025. godine organizirali i kongers, jer će do tada biti gotov i naš statut.

– Imamo jako dobru saradnju i sa Bošnjacima Turske i Njemačke. Ono što jee posebno interesantno na nivou Kantona Sarajevo otvorena je kancelarija za dijasporu, sa kojom je naše udruženje potpisalo ugovor. Planira se otvarati i kancelarija za dijsporu na kompletnom teritoriju BiH. A, što se tiče samog pitanja, bitno nam je da se prvo stekne međusobno povjerenje, da se to sve prepozna i da se krene sa radom, a predsjednika je onda lako izabrati.

4000 Bosanaca

Koliko Bošnjaka živi u Hannoveru?

– Ima ih negdje oko 4000. Samo u džematu Hannover koji postoji preko 30 godina je oko 500 familija, a to je samo deset posto od onoga koliko ih ima. I , naš cilj je upravo taj da ih sve povežemo, da budu dio naše zajednice.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending