Pratite nas

Sudbine

Spisak tragedija ledi krv u žilama: BEOGRADSKA ADA HUJA KAO DA JE PROKLETA

Published

on

Na Adi Huji događale su se neke od najvećih tragedija u Beogradu, a mnoge od njih dovele su do toga da grad utihne od bola. Pogibija troje mladih 2014. godine, o čemu i danas svjedoči spomen-ploča, smrt djevojke i mladića koji su sletjeli u viroviti Dunav, pa čak i tijelo Mateja Periša koje je isplivalo baš kod Ada Huje…

Posljednja u nizu ledi krv žilama. Nestanak trojice mladića (38), (37) i (36) u subotu veče na Adi Huji, podigao je Beograd na noge i svi koji su u mogućnosti uključili su se u potagu za nestalim mladićima. Sa njima trojicom kobne večeri, na čamcu je bio i njihov prijatelj koji se jedini spasao i isplivao na obalu kada im se plovilo potopilo. On je dao izjavu policiji i pružio informacije koje zna, kako bi pomogao da se trojica nestalih što prije nađu.

Pogibija četvoro mladih
Jedna od najvećih tragedija svakako je ona iz 2015. godine, kada su troje mladih, Nemanja Antić, Anastasija Stajić i Miloš Janković, poginuli, dok su tri osobe povrijeđene. Tog kobnog 22. novembra Beograd, ali i regija su utihnuli. Malo ko tog dana nije zaplakao kada je čuo za stravičnu saobraćajnu nesreću.

Nesreća se dogodila u 3.43 minuta na Adi Huji kod jednog restorana. Gosti iz restorana, konobari i drugi zaposleni odmah su pojurili u pomoć. Formirali su lanac i iz rijeke izvukli tri mlade osobe: vozača Dušana Jovanovića koji je tada imao 19 godina, i tek punoljetne Milicu Jokić i Luku Višnjića, inače sina novinarke Olje Bećković. Svo troje zadobili su hipotermiju i lakše tjelesne povrede.

Do još troje mladih, zarobljenih u BMW, nisu uspjeli da dođu… Potonuli su sa skupocjenim automobilom u rijeku…

Beživotna tijela Nemanje Antića (18) i Anastasije Stajić (16) iz rijeke izvukli su ronioci. Miloševo tijelo bilo je zarobljeno u gepeku automobila, jer kada su krenuli iz provoda, za njega u kolima nije bilo mjesta.

Kako se kasnije saznalo, do nesreće je došlo kada je vozač, vraćajući se sa žurke na Dorćolu, sletio pravo u rijeku.

“Popio sam 20 rakija od maline u tom kafiću. Ne znam šta se dogodilo, ne znam gdje se nalazim – rekao je on tada policiji. Tragova kočenja nije bilo.

Vozač je punom brzinom sletio u Dunav. Automobil BMW, vrijedan više od deset hiljada eura, vodio se upravo na Jovanovića iako tada nije imao položen vozački ispit, ni dozvolu. I kod ostalih preživjelih putnika iz automobila pronađen je alkohol u krvi, ali su imali manje od vozača.

Slučaj Mateja Periša
Tijelo mladića, za koje je DNK analizom utvrđeno da je nestali Matej Periš, pronašli su mornari nađeno je 18. maja prošle godine kod Ade Huje. Tijelo je nađeno u fazi raspadanja, a našli su ga mornari oko 9.30 sati.

Matej Periš je noć uoči Nove godine trčeći izašao u 01.43 sata iz kluba “Gotik” u Beton hali u Beogradu, pa je preko Karađorđeve i Travničke ulice stigao do Save promenade gdje se prema videozapisu restorana vidi kako se približio rijeci Savi u 01.51 sati. Čitav slučaj duboko je potresao javnost koja je mjesecima neumorno tragala za Splićaninom.

Tuča na Adi Huji
Viši sud u Beogradu osudio je na jedinstvenu kaznu od osam godina i 10 mjeseci zatvora Aleksandra Relića zbog ubistva Miloša Stojanovića na Adi Huji. Ubistvo se, podsjetimo, desilo nakon dočeka Nove godine, 1. januara 2019. godine na parkingu ispred restorana na Adi Huji. Sud je utvrdio da nije dokazano da je Relić, osim pomenutih krivičnih djela za koja je osuđen, kriv i za otmicu i nanošenje lakših povreda Stojanovićevoj vjerenici Mariji Đurović.
Prva prvostepena presuda koju je ukinuo Apelacioni sud bila je identična ovoj. On je u završnoj riječi pred sudom ostao pri završnoj riječi u kojoj je ranije izjavio da mu je žao zbog svega žao svega što se dogodilo, da se kaje i da nije imao namjeru da ubije Stojanovića.

“Sve bih dao da vratim vrijeme i izbjegnem tu tragediju. Prihvatam krivicu, ali ne za ono što se nije dogodilo. Svjestan sam težine krivičnog djela, bola njegove porodice i spreman sam da snosim posljedice – naveo je tada.

Muškarac i djevojka sletjeli u Dunav
Muškarac star oko 50 godina i duplo mlađa djevojka sletjeli su 9. januara 2018. godine u Dunav, nedaleko od mjesta gdje je troje mladih iz “BMW” četiri godine ranije stradalo, a dvoje bilo ubijeno.

Brzom reakcijom čovjeka sa obližnjeg broda koji ih je izvukao na obalu, oni su preživjeli, a djevojka je kasnije preventivno prevezena u Urgentni centar. (Naj portal)

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending