Spasio je živote 2,4 miliona beba: 60 GODINA DPNIRAO SVOJU “MAGIČNU KRV” (VIDEO)

Australijanac Džejms Harison (85) donirao je krv skoro svake sedmice 6o godina, a prije tri godine (2019. ) se „penzionisao zbog sopstvenog zdravlja. Prema podacima Crvenog krsta Australije, njegova krv spasila je više od 2,4 miliona beba.

Harisonova krv je unikatna i sadrži antitijela za borbu protiv bolesti koja su iskorišćena za pravljenje vakcine Anti-D koja pomaže u liječenju bolesti Rh faktora, javlja CNN.
Koju bolest liječi Harisonova krv

Ova bolest je stanje gdje krv trudnice napada krvne ćelije nerođene bebe. U najgorem slučaju dovodi do oštećenja mozga ili smrti djeteta. Do ovoga dolazi kada Rh faktor majke bude negativan, a beba ima pozitivan jer ga je naslijedila od oca. U ovim slučajevima majčina krv može proizvesti antitijela koja uništavaju „strane“ ćelije bebe, što može biti smrtonosno.

Harison je to promijenio. Svoju krv je počeo da daruje nakon operacije grudi kada je imao samo 14 godina. Tada je primio donacije krvi, ukupno 13 litara i nakon što se oporavio, prijavio se da bude donator. Nekoliko godina kasnije, ljekari su otkrili da njegova krv sadrži antitijela koja se mogu koristiti za pravljenje Anti-D injekcija, pa je počeo da donira krvnu plazmu kako bi pomogao što većem broju ljudi.

Ljekari nisu sigurni kako Harison ima ovaj rijedak tip krvi, ali misle da je dobio putem transfuzije kada je imao operaciju. On je jedan od 50 ljudi koji imaju ova antitijela.

„Svaka doza krvi je dragocjena, ali njegova posebno. Korištena je da se napravi lijek koji spasava živote, daje se majkama čija krv ima rizik da napadne nerođene bebe. Svaka serija Anti-D u Australiji je napravljena od njegove krvi. Više od 17 odsto žena u Australiji ima ovaj rizik, tako da je Džejms pomogao u spasavanju mnogih života“, rekla je portparolka Crvenog krsta Australije Džema Falkenmajer.

U Australiji je od 1967. godine registrovano više od tri miliona žena kojima je bila potrebna ovakva vakcina. Čak je i Harisonovoj kćerki data ova vakcina. Zahvaljujući njoj njegov drugi unuk je rođen zdrav.

„U Australiji je godišnje umiralo hiljade beba od 1967. godine, a ljekari nisu znali zašto. Žene su imale veliki broj pobačaja i rađana su djeca s oštećenim mozgom. Australija je jedna od prvih zemalja koja je otkrila donora s antitijelom u krvi, pa je to bilo revolucionarno vrijeme“, dodala je Falkenmajer.

Harison se smatra nacionalnim herojem Australije. Dobio je veliki broj nagrada za svoju velikodušnost. (Naj portal)