Pratite nas

zdravlje

Sonoma dijeta: Glavni favorit nutricionista

Published

on

Popularnu američku “Sonoma dijetu” kreirala je dijetetičarka dr. Connie Guttersen, vodeća stručnjakinja na području mediteranske, latinoameričke i azijske ishrane. Ona je u knjizi The Sonoma Diet objedinila svoja znanja i instinkte na području kulinarstva i recentne naučne spoznaje na području nutricionizma.

Sonoma dijeta odiše mediteranskim načinom života i ishrane s posebnim naglaskom na uživanju u hrani. Radi se o jedinstvenom planu ishrane usmjerenom na gubitak kilograma koji po prvi put objedinjuje umijeće hranjenja i nauku o ishrani. Sastavni dio ove dijete čini uživanje u nadasve ukusnim obrocima i usvajanje zdravog životnog stila. Temelji se na jednostavnim smjernicama o količinama i kombinacijama hrane koja bi se svakodnevno trebala naći na tanjurima sljedbenika Sonome.

Sonoma dijeta inspirirana je Kalifornijom i Mediteranom. Nosi ime regije u Kaliforniji – Sonoma, koja je poznata po hrani odličnog okusa, dozreloj na kalifornijskom suncu. Istovremeno, zastupa izvornu mediteransku ishranu, zasnovanu na povrću, voću, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama, maslinovom ulju, nemasnom mesu, ribi i vinu.

S nutricionističkog stajališta gledano, Sonoma dijeti je gotovo nemoguće naći zamjerku. Ova dijeta je kalifornijska inačica mediteranske prehrane, a dobro je poznato da je upravo mediteranska dijeta proglašena zlatnim standardom pravilne ish od strane mnogih relevantnih institucija, uključujući i Svjetsku zdravstvenu organizaciju.

Princip dijete

Sonoma dijeta podijeljena je u tri vala.

VAL 1 čini prvih deset dana dijete. Tokom ovog perioda osoba se treba riješiti loše navike konzumiranja velikih količina šećera, proizvoda od rafiniranog brašna i ostale kalorične i “prazne” hrane koja ugrožava zdravlje i vitku liniju.

VAL 2 – glavna je faza dijete koja traje do postizanja željene tjelesne mase. Gubitak tjelesne mase sporiji je tokom Vala 2 u odnosu na Val 1. Tokom ove faze usvaja se Sonoma pristup hrani s naglaskom na uživanju u hrani.

VAL 3 – je faza održavanja, a počinje nakon postizanja željene tjelesne mase ili drugih zdravstvenih ciljeva. Tokom ove faze nastavlja se uživanje u Sonoma prijateljskim namirnicama, ali su povremeno dozvoljeni i “mali grijesi” u obliku snackova i deserta.

Karakteristike

Recepti za jela u Sonoma stilu jednostavni su, elegantni i nadasve ukusni, a osmislili su ih vodeći kulinarski znalci iz kalifornijskog okruga Sonoma.
Maslinovo ulje je obilno zastupljeno u Sonoma dijeti, baš kao u izvornoj grčkoj mediteranskoj ishrani.

U ovoj dijeti ne treba brojati kalorije. Sve je unaprijed dobro razrađeno i smjernice su razumljive svakome. Svakodnevno možete birati namirnice s pozamašne liste hrane koja uključuje povrće, voće, meso, ribu, žitarice, odnosno ne zabranjuje baš ništa. Samo treba napuniti tanjur ili zdjelicu prema smjernicama opisanim u pojedinim valovima.

Sonoma dijeta daje velik značaj vinu (posebno kvalitetnim crnim vinima). Posebna važnost pridaje se kombiniranju pojedine hrane s kvalitetnim vinima. Zbog povoljnog učinka vina na zdravlje kardiovaskularnog sistema, autorica smatra da vino treba svakodnevno konzumirati u umjerenim količinama. Vinski vodič Sonoma dijete ima za cilj pomoći prosječnom konzumentu u odabiru vina koje najbolje pristaje uz pojedino jelo, naravno, uz ravnotežu kvalitete i cijene.

Također i začini imaju vrlo važno mjesto u svakom obroku.

Top 10 namirnica Sonoma dijete:

  • bademi
    •paprika
    •borovnice
    •brokula
    •grožđe
    •maslinovo ulje
    •špinat
    •jagode
    • paradaiz
    •cjelovite žitariceOvu listu možete proširiti i sa: brokulama, divljom rižom, rustikalnim hljebom od cjelovitog brašna, biftekom, crnim vinom, ružmarinom, origanom, voćem, kolačima.

 

Primjer jelovnika:

Doručak

Integralne žitarice s mlijekom

Ručak

Salata s divljom rižom i piletinom
Šalica baby-mrkvica s celerom i 2 žlice humusa

Večera

Odrezak od junetina s ružmarinom
Prokulice
šnita rustikalnog kruha od cjelovitog brašna
½ šoljice svježeg voća po izboru
čaša Cabernet-Sauvignona, Merlota ili Shiraza

Desert

Krostata od jabuke i borovnice

Odabrani recepti

1. Sjeckana salata s lososom – 135 kcal (Prvi val dijete)

Sastojci: maslinovo ulje, 3⁄4 šoljice sjeckanog dimljenog lososa, 1⁄4 šoljice sjeckanog vlasca, 1⁄2 šoljice sjeckane žute paprike, 1⁄3 šoljice sjeckanog paradaiza, 1⁄4 šoljice sjeckanog luka, 1 krastavac srednje veličine (sjeckan, 2 šoljice, 2 kašike sjeckanih maslina, 2 kašičice malih kapara.

Priprema: Namastite 4 zdjelice jednake veličine maslinovim uljem. Podjednako rasporedite i poslažite sastojke sljedećim redoslijedom: losos, vlasac, paprika, paradaiz, luk, krastavac. Pokrijte vrh plastičnim poklopcem i dobro utisnite smjesu u zdjelu. Prilikom serviranja, istresite sadržaj na 4 tanjura za salatu, oprezno uklonite zdjelicu. Pospite salatu s maslinama i kaparima te poprskajte s limunskom marinadom.

ZA LIMUNSKU MARINDU JE POTREBNO: 2 kašike ekstra djevičanskog maslinovog ulja, 2 kašičice limunove korice, 2 kašičice limunovog soka, ½ kašičice šećera, ¼ kašičice soli i par kapi tabasca.

Grčka salata sa škampima na grilu (369 kcal)

POTREBNO JE ZA 4 OSOBE: ½ kg svježih škampi, 2 isjeckane čehne bijelog luka, 1/2 kašičice ribane limunove korice, 3 šoljice svježeg špinata, 3 šoljice zelene salate, 2 paradajza srednje veličine, rezane na tanke ploške, 1 krastavac srednje veličine, rezan na tanke i dugačke komade, 1/3 šoljice crnih maslina, 1/4 šoljice sjeckanog crvenog luka, 1/4 šoljice tanko sjeckanih rotkvica, 1/4 šoljice mrvljenog feta sira, grčki vinaigrette umak: 3 kašike ekstra djevičanskog maslinovog ulja, 1 kašika vinskog sirćeta, 1 kašika limunovog soka, 1 kašika svježe sjeckane mente, malo soli i svježe mljevenog papra, te 4 manja kukuruzna peciva

Pomiješajte sve sastojke za salatu i pustite da odstoji. U međuvremenu pecite škampe na grillu 6-8 minuta. Podijelite salatu na 4 tanjura, pospite feta sirom i poslažite na vrh škampe s grila. Poprskajte umakom vinaigrette. Servirajte s kukuruznim pecivom.

Tortilje s piletinom i grahom (322 kcal)

POTREBNO JE ZA 1 OSOBU: 2 kašike crnog graha u umaku, tortilja, 100 g kuhane i sjeckane piletine, 1 šoljica sjeckane zelene salate, 1⁄4 šoljice sjeckanog celera i 1 kašika umaka od rajčice

Sve sastojke posložiti na tortilje i zamotati.

Fritaja od brokule i paprike

POTREBNO JE ZA 6 OSOBA: 10 miksanih jaja, 2 kašike vode ili vrhnja s niskim udjelom masti, 1 kašika ekstra djevičanskog maslinovog ulja, 1 šoljica svježih cvjetova brokule, ¾ šoljice sjeckane crvene paprike, ¼ šoljice sjeckanog luka, ¼ kašičice soli, mješavina mediteranskih začina (bosiljak, mažuran, origano, kadulja), 1/8 kašičice bibera i 2 kašike ribanog parmezana

U zdjeli srednje veličine miksajte jaja s vodom ili vrhnjem. U dubokoj tavi zagrijte ulje i kratko pirjajte luk, brokulu, papriku, začine, sol i papar. Nakon 5-10 minuta, prelijte mješavinu jaja preko pirjanog povrća. Ispecite fritaju s obiju strana. Pospite parmezanom i servirajte. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending