Pratite nas

Razglednice

Smatraju je najljepšom u Bosni: U OVOM REZERVATU MOŽETE DA PIJETE VODU IZ BILO KOG IZVORA, A RIJEKA MIJENJA BOJU

Published

on

Planina Prenj je po mnogim planinarima najbolja i najljepša planina u Bosni i Hercegovini, poznata kao izuzetno atraktivna destinacija za zaljubljenike u aktivan odmor i prirodu.

Prenj se prostire na približno 600 kilometara kvadratnih, i nalazi se u središnjem dijelu dinarskog planinskog sistema, koji i definiše njegov karakter. Ima jedanaest vrhova visine preko 2.000 metara, a najviši vrh je Zelena glava sa nadmorskom visinom od 2.115 metara. Ovdje se nalazi jedan poseban rezervat prirode, Jablanička Bijela.

Nedaleko od grada Jablanice, u podnožju Bosanskih Himalaja, planine Prenj, proteže se 11 kilometara dugačak jedinstven kanjon rijeke Jablanička Bijela. Ovaj rezervat prirode je jedan od najčistijih u regionu, pa čak i u Evropi.

Okružen masivima Prenja i Draganske Planine, ovaj prirodni rezervat u kom caruje priroda sve posjetioce oduševljava svojom ljepotom. Posebno su atraktivni mnogobrojni izvori pitke vode i jedinstvena listopadna šuma koja okružuje ovaj predio. Ovdje možete piti vodu iz bilo kog izvora.

U ovom predjelu možete uživati u šetnji po prirodi, u aktivnom odmoru koji je ovdje zaista sadržajan. Putovanje kroz sam kanjon nosi brojne aktivnosti sa sobom, bilo da želite da plivate, ronite ili se penjete po liticama.

Boja same riojeke je nevjerovatna, čas je tirkizno plava, čas plavozelena, a opet potpuno prozirna, u zavisnosti od položaja u ovom dubokom kanjonu, kao i o rastinju koje je okružuje. Za ovu prirodnu ljepotu mnogi kažu da je Božiji dar. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending