Pratite nas

Razglednice

Skuplje i u Neumu: APARTMANI ZA ČETVEROČLANU PORODICU OD 60 DO 100, HOTELSKI SMJEŠTAJ DO 75 EURA

Published

on

Dolazak turista u Neum se ovih dana zahuktava, a već se značajno bilježe i rezervacije gostiju iz Njemačke, Francuske i drugih evropskih zemalja koje nagovještavaju uspješnu ovogodišnju ljetnu sezonu u jedinom bh gradu na moru.

Predsjednik Udruge hotelijera Općine Neum Branimir Butigan kaže da su hotelijeri i turistički radnici zadovoljni interesom gostiju za dolazak u jedini bh grad na Jadranu i da se već vidi veliki napredak u odnosu na ranije godine piše Klix.

“Ovog mjeseca ćemo zabilježiti oko 50 posto popunjenih smještajnih kapaciteta što je izuzetno dobro u odnosu na to da prošle dvije godine u predsezoni nismo imali ništa zbog pandemije i brojnih restrikcija, tako da smo uistinu zadovoljni”, kaže Butigan za Klix.ba.

Ističe kako je ukidanjem mjera i zabrana okupljanja u zatvorenim prostorima i uz olakšano kretanje preko graničnih prijelaza ovom turističkom biseru omogućilo povratak u normalan život čime su počeli dolaziti i turisti, kako iz BiH tako i drugih zemalja.

Iako predsezona nije na nivou one 2019. godine, očekuje da će tokom jula, augusta i septembra na noćenjima u Neumu biti oko 18 hiljada svakodnevno što je i maksimum smještajnih kapaciteta u tom gradu.

Velika su očekivanja i od podsezone, jer već ima značajan broj rezervacija za oktobar, a najveći broj gostiju se javlja iz Francuske, Njemačke, Poljske, Slovenije i Srbije.

Ove godine veliki značaj za Neum ima i otvaranje nove magistralne ceste Stolac –Neum koja će s početkom sezone povezati jedini bh grad na moru sa ostatkom zemlje i olakšati dolazak mnogim građanima, koji su zbog loše infrastrukture ranijih godina odlazili u Hrvatsku gdje su ljetovanja daleko skuplja nego u Neumu.

Neum ne može primiti više gostiju nego što prima zadnjih osam godina, a to je 18 hiljada što u privatnom što u hotelskom smještaju, a cesta će sigurno utjecati i na strukturu gostiju koji su prije zbog loše saobraćajne infrastrukture birali Makarsku rivijeru ili Dubrovnik. Sigurno da će se ove godine mnogi odlučiti za Neum, jer zaista ima hotelski smještaj na zavidnom nivou. Struktura grada se poboljšava svake godine i šire se sadržaji zanimljivi turistima”, kaže naš sagovornik.

Dodaje da val poskupljenja nije zaobišao ni Neum, pa smještajni kapacitet skuplji za 10 do 15 posto u odnosu na prošlu sezonu, dok su cijene u ugostiteljstvu veće za 20 posto, ali da to ne utječe na dolazak gostiju, jer, kako kaže znaju da je sve poskupilo.

Tako je u samom vrhuncu sezone u Neumu noćenje sa doručkom u hotelu sa tri zvjezdice 100 do 150 KM po osobi, dok je u privatnom smještajima apartman za četveročlanu porodicu oko 100 eura, ali se može naći i za 60 eura malo dalje od plaže. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending