Poznati
Sjećanja na Rejhana Demirdžića – “Gospodina Glumca”: NAĐEMO SE KOD MOME I UZEIRA
Na današnji dan, 22. augusta 1988. godine umro je Rejhan Demirdžić, jedan od najvećih glumaca svih vremena. Rejhana su svi voljeli, a i danas vole iako je sve manje onih koji ga se sjećaju. Malo ko nas podsjeća na veličine kakve smo nekad imali. Sarajevo mu se tek djelimično odužilo za velike umjetničke i ljudske zasluge darujući mu Šestoaprilsku nagradu i dajući njegovo ime jednoj ulici u sarajevskom naselju Dobrinja.
Rejhan Demirdžić bio je bosanskohercegovački pozorišni, filmski, radijski i televizijski glumac, te televizijski scenarista.
Rođen 2. januara 1927. u Sarajevu. Prvi nastup imao u sarajevskom Narodnom pozorištu 1943. godine. Osim u sarajevskom Narodnom pozorištu glumio u pozorištima u Šapcu, Titovom Užicu i Nišu u periodu od 1945. do 1955. kada se definitivno vraća u Sarajevo.
Bio je veliki majstor glumačkog zanata – glumac koji nije imao svoj fah već je mogao uspješno glumiti, mangupa, nacističkog oficira, bega i gradskog gospodina. Rejhan Demirdžić i Rudi Alvađ su u zabavnim emisijama Radija Sarajevo igrali veoma popularne likove Uzeira i Momu.
“Umjetnik mora dio sebe pokloniti svom pozivu – dio svog privatnog života i emocija. Za sebe mogu slobodno reći da sam pola svog života, svoje ličnosti, individualnosti, poklonio teatru. Zbog toga mi nikad nije bilo žao i, kad bih bio u prilici da opet biram, izabrao bih glumu – rekao je svojevremeno Rejhan Demirdžić.
Ostvarujući brojne uloge u teatru, na filmu, televiziji i radiju, Demirdžić je prezentirao ne samo svu raznovrsnost svog talenta već i beskrajnu moć glumačke umjetnosti.
Demirdžić je jedan od prvih bosanskohercegovačkih glumaca koji je glumu približio narodu, a dodajući veliku dozu intelektualnosti i gospodske otmjenosti u pristupu scenskoj umjetnosti, istovremeno je publiku i gledaoce i obrazovao i zabavljao.
Ostat će upamćen i kao umjetnik koji se nije odricao svog nacionalnog bošnjačkog identiteta, već je on postao i ostao neodvojiv dio njegove glumačke interpretacije, njegovog “ćeifa”, prepoznatljiv u govoru, kulturi ophođenja i fizičkim gestama.
“Gospodin glumac”, kako su ga sugrađani prozvali, Rejhan Demirdžić u naslijeđe svom gradu ostavio je mnogo toga. Ostavio mu je tradiciju, kulturu, umjetnost. Ostavio mu je identitet, pisao je svojevremeno Stav.
Svoj prvi glumački nastup ostvaruje s nepunih 17 godina, u sarajevskom Narodnom pozorištu 1943. godine, u predstavi Mirandolina Karla Goldonija. Od 1945. do 1955. godine stalni je član pozorišnih ansambala u Šapcu, Titovom Užicu i Nišu, nakon čega se vraća u sarajevsko Narodno pozorište gdje svojim nastupima i fantastičnom scenskom transformacijom skreće pažnju.
Rejhan Demirdžić je zajedno s Jurislavom Korenićem bio autor kultne televizijske serije Karađoz, nekadašnje Televizije Sarajevo, u kojoj je igrao glavnu ulogu. Svojom izvedbom Husametin-bega uspostavio je nove temelje i uveo glumačka sredstva koja i danas važe za standard posvećenosti poslu i glumačkom zanatu.
“Umjetnik mora dio sebe pokloniti svom pozivu – dio svog privatnog života i emocija. Za sebe mogu slobodno reći da sam pola svog života, svoje ličnosti, individualnosti, poklonio teatru. Zbog toga mi nikad nije bilo žao i kad bih bio u prilici da opet biram, izabrao bih glumu”, rekao je jednom Demirdžić.
Jedan od najpoznatijih angažmana velikog Rejhana Demirdžića je priređen zajedno s još jednom veličinom bosanskohercegovačkog glumišta Rudi Alvađom, kada su u saradnji s Momom Dragičevićem stvorili legendarne zabavne emisije Radija Sarajevo, gdje su igrali veoma popularne likove Uzeira i Momu, po kojima je njihova publika i stanovnici grada Sarajeva prozvali tada novosagrađene moderne nebodere na Marijin Dvoru. Danas se zovu Unitic, ali su za Sarajlije i dalje Momo i Uzeir.
Pamte se i role u tv serijalima Odbronici, Tale i Porobdžije, filmovima Miris dunja, Mula Mustafa Bašeskija, Derviš i smrt, Simha, Blago u duvaru, Hasanaginica…
Rejhan Demirdžić je mnogima pomagao i uspješno ih izveo na umjetnički put, a posebno je bio podrška Nadi Đurevskoj. (Naj portal)
Poznati
Mira Škorić se vraća na scenu nakon porodične tragedije: Godinu dana sam se borila za sestrin život
Mira Škorić, jedna od najpoznatijih srbijanskih folk pjevačica, nakon dugog vremenskog perioda tokom kog se nije pojavljivala u medijima, bila je jedna od gošći na modnoj reviji Bate Spasojevića u Beogradu.
Za početak, Mira je istakla da nije mogla da propusti ovaj događaj:
– Sarađujem već godinama sa Batom, on je za mene nešto posebno i uvijek moram da ga ispoštujem.
Usljed porodične tragedije, kada je preminula njena rođena sestra, nije bila u stanju da se pojavljuje u javnosti, pa je sa suzama u očima dodala:
– Punih godinu dana sam se borila za sestrin život. Nažalost, nisam uspjela, ali mislim da mi ona iz nebeske kuće šalje energiju da idem dalje.
Ipak, njenu publiku će obradovati vijest koju je podijelila sa predstavnicima medija:
– Vraćam se u velikom stilu sa novim pjesmama. U narednom periodu očekujte neočekivano, biće to nešto najbolje do sada.
Duet sa Acom Lukasom pod nazivom „Krik“, koji je izašao prije dvije sedmice, samo je prva u nizu numera, a Mira se osvrnula da je veoma zadovoljna:
– Pregledi govore sve, već je tražena i na nastupima, što je meni najvažnije. Poslije 26 godina od našeg poslednjeg dueta, kada smo snimili „Vrati nam se, druže moj“, „Krik“ je zaista napravio čudo.
Mira je na reviju došla sa kćerkom Milicom, koju je veoma pohvalila:
– Karijera i trajanje na sceni su bitni za svakog umjetnika, ali sa druge strane, najveća sreća je kada dočekate da Vaše
dijete uspije u životu. Ja sam preponosna na svoju kćerku.
Tekst i foto: Slavica Danilović (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON