Pratite nas

Sudbine

Sjećanja Muje Žilića na opkoljeno Sarajevo: ZAMRZIO SAM GLJIVU GLEDAJUĆI GA KAKO HRANI PSE ĆEVAPIMA

Published

on

Bosanski pisac nove generacije Mujo Žilić, koji živi u Sarajevu, objavio je nekoliko knjiga, a često na svom Facebook profilu objavljuje crtice iz svog života. “Priče sinu” je njegov prvjenac. U njoj se nalazi 18 kratkih toplih životnih priča, u kojima je opisano odrastanje u sarajevskoj mahali, prolazak kroz rat i neizbježan rastanak sa svojim najdražim.

Mujo Žilić je rođen 1970. godine, u mjesto Tušila – okolina Sarajeva. Osnovno i srednje obrazovanje stekao je u Sarajevu, gdje i danas živi i radi. Početkom agresije na RBIH napušta radnu obavezu u JP PTT Saobraćaja i pridružuje se Armiji RBIH. Bio je komandir voda na prvoj liniji odbrane grada, na potezu Zlatište – Debelo brdo – Jevrejsko groblje. Po završetku rata vraća se na svoje radno mjesto.

Raja dijeli sjećanja za Dan Armije RBiH, a ja se sjećam Omera Mulaosmanovića, Nermina i braće Ferida i Emina Žilića, Hazima i Nijaza Šahbazovića, Refika Helaća, Zijada Puške…
Sjećam se Latifove šesnaestogodišnje sestre Nermine. Sjećam se mnogih kojih više nema. Ne, nisu nestali – ubili su ih! To je istina.

Sjećam se da sam se čudio kad kroz priče u rovu neko kaže da je mobilisan. Sjećam se i raje koja je otišla prije rata i onih koji odoše u toku i poslije rata.
Još se sjećam smrdljivih jugosport tena.

Uvijek me naljuti kad se sjetim svih onih šminkera naoružanih do zuba što su samo paradirali gradom. Sjećam se lanč-paketa, neskafe, one ljigave ribe. Na um mi pade i pivo iz kanistera što smo pili, cigarete bez filtera i zaklinjanje da ćemo do groba ostati vjerni Drini. Sjećam se rovova, tranšea…

Sjećam se i kada je zetu Mirsi bomba raznijela nogu. Nisam mogao da vjerujem da neki s ponosom govore kako šetajući gradom prkose agresoru, da postoji umjetnička četa i da kao rade ono što najbolje znaju i tako pružaju svoj vid otpora. Pa majku mu, nismo ni mi profesionalni vojnici!?

Sjećam se da me je rođak odveo u neki restoran na Koševskom Brdu gdje nisam mogao sebi doći gledajući pivo u limenci, čiste postavljene stolove, svirače i sve to uz svjetla sijalica dok je cijeli grad truhnuo u mraku. Još veći šok je bio kada je došao konobar vješto nosivši tacnu u ruci na kojoj je danas imao gips kad sam ga sreo u Ferhadiji.

Sjećam se i da su iz grada izašli Merlin i Halid te da sam par puta vidio pijanog Tifu u gradu. Sjećam se da sam tad zamrzio Nazifa Gljivu gledajući ga kako nonšalantno hrani pse lutalice ćevapčićima. Majke kada je ranjena dok je išla po vodu…

Sjećam se i da smo na početku davali stražu na liniji jedan dan pa bili slobodni tri dana, a na kraju kad je Armija ustrojena bili smo dva dana na liniji, dva u pripremi…

Prolazaka kroz Tunel spasa, vode, blata u njemu i prečki od koje sam natovaren udarao glavom…

Sjećam se i da smo mi vojska čekali dok Alemko, Hanka i raja u grad uvuku svoju robu…

Daidže koji je sa svoja dva sina bio u Armiji i da mu je kuću raznijela granata, a poslije je donaciju dobio naš moralista i komšinica čija su dva sina izašla u Njemačku.

Sjećam se majčinih fiksatora kada je drugi put ranjena. Sjećam se kako joj se noga nekontrolisano valjala po podu kombija dok nas je vozio na KCUS. Kroz plač sam joj rekao da će joj vjerovatno odsjeći nogu, a ona meni:

“Neka će, mogu ja i bez noge, samo nek imam tebe, nek si mi ti dobro.

Sjećam se druga iz razreda kako gura prst u glavu na mjestu gdje mu je ušao geler.

Tako mi u sjećanje dolaze i likovi ljudi koji su namjerno ostavljali dojam da su nesposobni i neupotrebljivi, a danas ih viđam i još su u pokretu i fino izgledaju.

Sjećam se kako sam uz pjesmu: “Nebom stupa, nebom lupa moja generacija, jedan po jedan srešćemo se svi…” kao dijete plakao kada je u pripremu stigla vijest da je poginuo moj drug iz razreda.

Sjećam se i svađa sa starijim ljudima iz komšiluka koji su izbjegavali Armiju, kao nesposobni, pa onda nosali teške vreće u civilnoj zaštiti koje ni mi sposobni možda ne bismo mogli podići.
Sjećam se i da mi je bilo van pameti da puste JNA da isprazni kasarne i odvezu svo naoružanje pred našim očima…

Naredbe jedne večeri iz Predsjedništva, dok smo bili na Kuli na Zlatištu, da niko ne smije ni metka ispaliti, jer će cestom prema Trebeviću proći Karadžić!? Naredbe o povlačenju nakon što su naši prošli Jevrejsko groblje…

Sjećam se i povika na liniji sa druge strane: “Čuvajte se, sutra dolaze vikendaši”!

Majke dok mi priča kako babo za vrijeme granatiranja naše linije i naselja stoji bez zaklona ispred kuće i plače gledajući našu liniju na Vranjačama koju guta vatra.
Sjećam se certifikata i začuđenih lica naših…

Najgore je što se sjećam i onih koji su nam govorili “Neće rata biti” pa nam poslije prodavali puške. Onih što su na svaki način izbjegavali doprinijeti odbrani, a danas polažu cvijeće na mezarja mojih drugova iz jugosport tena i drže vaz o herojstvu goloruke Armije.

Ljuti me što se sjećam svega toga, a danas ne mogu da se sjetim onoga što mi se jučer desilo.

Oprostite nam, drugovi naši, mi smo pokleknuli i izdali smo ideju za koju ste vi položili živote i za koju smo mislili da se borimo. Dok smo mi slavili život poslije rata, podrumaši i zelenaši su zauzeli vlast i promijenili tok naše borbe.

Nema više Armije niti Republike, ostali su spomenici vama, pomiješani sa stećcima na poljima našim. Ostali su da nas podsjećaju na to kako smo nekad živjeli i kako smo nekad bili ljudi. Da nas opominju, da se stidimo kukavičluka i jeftinoće naše…napisao je Mujo Žilić na svom Fb profilu. ((Naj portal)

 

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending