Pratite nas

Razglednice

Sibirski fenomen: KAMENI STRAŽARI NALIK LJUDIMA

Published

on

Zamislite ogromnu sibirsku pustoš, dolinu rijeke okruženu kamenim gromadama i planinama s tek nekoliko skromnih kućica uz obalu i tablama na ćirilici. Okruženi moćnom, surovom prirodom imate dojam kao da ste sami na svijetu, pa ipak – kao da vas neko posmatra s brda, piše Punkufer.hr.

Zateknete li se u mjestu Akkurum, nećete biti daleko od istine. Ovdje vas s brda posmatraju neobični kameni stražari. Upravo to je ono po čemu je Akkurum privukao pažnju putnika, pa čak i svjetskih medija: gromade kamenja formirane erozijom i atmosferom.

Zovu ih „kurums“, a neki im ponekad jednostavno tepaju – gljive, jer na njih i podsjećaju sa svojim kamenim glavicama. Kamene formacije mogu biti visoke i po 5 metara, pa ih možete uočiti čak iz doline.

A ako ste pomislili da ovi nijemi stražari samo sablasno stoje i nadziru krajolik s brda, evo još jedne „spooky“ činjenice: oni se polako spuštaju niz brdo. Nisu to, dakako, jedine takve formacije u svijetu. Moguće ih je pronaći i na Balkanu pa ne morate potegnuti daleko, no ovdje se posebno ističu zbog svog položaja, poput vojske na stijenama iznad zelene doline gdje naizgled nema žive duše.

Nažalost, mnogi od njih su se raspali, a drugima su tokom potresa 2003. godine otpale glave. Geolozi vjeruju kako preostalim kurumima ne ostaje mnogo vremena prije nego se i sami uruše.

Naša generacija ima jedinstvenu priliku doživjeti ih dok još stoje, a predviđa se kako već naši unuci neće više imati tu priliku.

Pustoš koja privlači Akkurum se nalazi uz obalu rijeke Chulyshman, u ruskoj regiji Altai (Sibir). Riječ je o najslabije naseljenom dijelu Rusije koju naseljava i autohtoni narod Altay. Poznata je kao goransko-planinski dio „preplavljen“ rijekama i prekrasnim jezerima. Iako se stanovnici ovdje najviše bave poljoprivredom, baš zbog idilične prirode i ljepota počeo je bujati i turizam.

Dvije specifične grupe turista su novopečeni bogataši koji ovdje rado dolaze na odmor, te oni koji dolaze najčešće u grupama na spiritualne seanse. Za one „u sredini“ sadržaji su uglavnom koncentrisani na sjeveru regije koji je bolje saobraćajno povezan s ostatkom zemlje, no ne morate se ograničavati. Barem se ovdje može doslovno shvatiti ona stara – „široko vam polje“. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Neobična prirodna atrakcija: NAJUSAMLJENIJA PIRAMIDA NA SVIJETU

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending