Pratite nas

Zanimljivosti

Šarmantni cvijet: KUĆNA SREĆA DONOSI RADOST I VESELJE U SVAKI DOM!

Published

on

Kućna sreća, latinski naziv: Helxine soleirolii, je biljka za koju se vjeruje da donosi sreću i veselje u dom u kojem se gaji. Može biti i originalan poklon, koji jasno poručuje koliko sreće i radosti želite osobi kojoj je darujete. Porijeklom sa Sardinije, podsjeća na grmastu mahovinu, koju krase sitni, gusti, okrugli zeleni listovi.

Njega kućne sreće podrazumijeva nekoliko osnovnih pravila – traži dosta svjetlosti, ali bez direktnog izlaganja jakim sunčevim zracima. Lijepo će napredovati na blago sjenovitim mjestima, pa, ako je držite u kući, izaberite za kućnu sreću mjesto u unutrašnjosti prozora koji gleda na sjever.

Kućna sreća traži redovno zalivanje, ali ne i preobilno da korijen ne bi počeo da truli. Pazite da ne kvasite listiće, već samo zemlju. Temperatura koja joj prija je u rasponu od 10 do 24 stepena.

Prednost gajenja kućne sreće je u tome što su njeni bujni listići sami po sebi dovoljan ukras, mada se ova biljka često kombinuje i sa drugim cvijećem. Možete je iskombinovati sa nekom biljkom koja cvjeta, tako da ova šarmantna jednostavna biljka bude zelena baza – podloga za dekoraciju.

Da biste postigli željeni i lijep oblik biljke, na proljeće joj možete orezati vrhove. Upravo te odsječene izdanke upotrijebite za razmnožavanje kućne sreće. Sa većih biljaka obavezno redovno potkrešite neposlušne uzdanke. Reznice, odnosno vrhove treba samo zabosti u mješavinu pijeska i treseta, i uz redovno zalivanje brzo će pustiti žilice.

Razmnožavanje možete obaviti i na drugi način – iskopajte kašikom dio izrasle biljke i posadite ga u saksiju sa zemljom. Ako saksiju potom držite na hladnom i vlažnom mjestu – nova kućna sreća ubrzo će početi da raste i da ispunjava saksiju.

KORALNA MAHOVINA
Treba spomenuti još jednu biljku koja je poznata pod imenom kućna sreća, a koju još nazivaju i koralna mahovina. Ova biljka formira lijep zeleni tepih po kojem su posute narandžaste bobice, svježe i preko zime, a posebno je lijepa i kada cvijeta – u proljeće ili početkom ljeta.

Potiče sa Novog Zelanda. U pitanju je zeljasta žbunasta višegodišnja biljka, kojoj prijaju kućni uslovi gajenja, svjetlost i toplota. Nju možete razmnožiti u proljeće dijeljenjem korijena ili sjemenom, koje se dobija iz narandžastih bobica. Osušite ih potpuno, pa tek onda uzmite sjemenke koje možete posijati. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO

Biljka osam vrlina: SVEKRVIN JEZIK BAŠ KAO I SVEKRVA – NEUNIŠTIV

 

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending