Pratite nas

Razglednice

Sarajlija Alen Aždaić preletio pola svijeta: PARAGLAJDEROM DOLETI IZ NJEMAČKE NA KAFU S RAJOM

Published

on

Paraglajding je posljednjih godina sve popularniji u Bosni i Hercegovini, koja ima fenomenalne uslove za razvoj ovog sporta.

Pored Sarajeva, odlični tereni za letenje su u Mostaru, Banjoj Luci, Cazinu, Tuzli, Mrkonjić Gradu, Trebinju, Ljubuškom… Paraglajderi polijeću sa padine neke planine ili brda, love tremale toplog zraka koje ih uzdižu u visine i pomoću kojih prelijeću velike distance.

“Osjećaj u zraku je neopisiv za svakoga ko nije samostalno letio, totalni mir i istovremena glasna napetost, osjećaj beskrajne slobode i istovremeni osjećaj zahvalnosti i ogromne sreće. Utapanje pilota sa prirodom i njenim elementima, koji mu praktično pomažu da plovi naspram neba bez ikakvog drugog pomagala je neopisiv adrenalin od kojeg je svaki pilot ovisan – kaže Alen Aždaić, Sarajlija koji je strastveni paraglajder koji živi i radi u Njemačkoj, a koji je u karijeri letio u Danskoj, Maroku, SAD-u, Holandiji i Francuskoj.

Prednost glavnog grada i njegove okoline je što ima već nekoliko poletišta tako da pokriva sve pravce vjetra. Veliki doprinos afirmaciji i popularizaciji ovog sporta dao je Mirvad Zenuni, rekorder u BiH, koji je okupio ekipu entuzijasta u Extreme sport klubu iz Sarajeva.

– Bosna i Hercegovina ima nevjerovatan potencijal kada je u pitanju paraglajding. Imamo prirodne ljepote i planine za poželiti. Infrastruktura iz godine u godinu je sve bolja. Nadamo se da će u narednom periodu svi nivoi vlasti posvetiti samo malu pažnju razvoju paraglajdinga i uz minimalne investicije mogli bi postati top destinacija kada je paraglajding u pitanju. Letio sam širom svijeta i na nekoliko kontinenata, ali svaki let u Bosni je poseban.

I u ova vremena ograničenja uspio sam sa prijateljima doći u Bosnu i letjeti. Poletjali smo na Vlašiću, Matorcu iznad Fojnice, na planini Inač iznad grada Kreševa u kome sam odrastao. Ovaj sport okuplja ljude koji vole sport, prirodu i druženje, tako da smo svi kao jedna velika porodica – kaže Aždaić. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending