Zanimljivosti
Rasprave na društvenim mrežama: DOZVOLJAVATE LI, ILI BRANITE PUŠENJE U STANU?
I dok je jednima normalno da se u gostima ponašate u skladu sa običajima domaćina, pa tako ako domaći ne puši onda nema pušenja, drugima je sasvim nelogično što ih neko zove u goste, zna da su pušači, a pušenje je u stanu zabranjeno.
Dakle, kako glasi rečenica oko koje se svi svađaju?
“U mojoj kući je pušenje zabranjeno!”
Na Tviteru je osvanulo pitanje koje je izazvalo veliku polemiku, a ono glasi:”Da li dozvoljavate ljudima da puše u vašoj dnevnoj sobi?” Mi smo pitali ljude da li su voljni da u društvu “istrpe” duhanski dim, bili oni pušači ili ne, ili ipak ne žele da im se miris uvuče u jastuke i zavjese.
“Kićo, mi ovde ne pušimo”. “Blago vama”. Svima je poznat ovaj čuveni razgovor iz serije “Ljubav, navika, panika” između Vere i Kiće. I da, to je svakodnevna “bitka” između pušača i nepušača, a glavni problem nastaje kada odete u nečiju kuću ili stan da popijete kafu, a domaćin ne želi da vam iznese pepeljaru, već vas kulturno zamoli da izađete napolje.
Neki su radi da svom gostu dozvole da uz piće ili kafu zapale i cigaru jer znaju da je kod “nikotinskih zavisnika” ta kombinacija neodvojiva, dok su drugi striktnog stava da pušenja u stanu nema ni po koju cijenu.
“Ja nisam pušač i nikome ne dozvoljavam da puši u mom stanu. Iako živim na posljednjem spratu i nemam terasu, svako ko želi da zapali cigaretu mora da izađe ispred zgrade. Moji najbliži članovi porodice su takođe nepušači, ali i da jesu, ne bih ni njima dozvolila, niko ne bi imao povlastice. Jednostavno je tako pravilo kod mene i svi su već to naučili i prihvatili – kaže Marica Jovanović iz Beograda.
Jedan Sarajlija Hamo Karić. Iako je nepušač, kaže da nije lijepo uskratiti taj ćeif gostima, rodbini, prijateljima…
“I oni bi trebali voditi računa o pravilima ponašanja u kući, u koju ulaze. Ja sam kao i u kafani napisao “Zabranjeno pušenje”. I oni to znaju, pa ko može izdržati, bujrum na sijelo – kaže Hamo.
“Čekaj, zovem ljude da mi dođu kući, dakle, bićemo opušteni, dakle, treba da bude prijatno, dakle, pušaču koga tjeram na terasu ili ispred zgrade neće biti prijatno, kao ni onom do njega i onom do njega. Ja ne pušim već pet godina, muž ne puši, ali u kući imamo piksle i iznesemo ih na sto kada nam dođu gosti, jer dim se izvjetri, zavjese mogu i da operem, a sve što želim je da kada nam dođu gosti svima bude prijatno i ne mislim da je par cigara ubica mog zdravlja, niti da mi ugrožava prostor – kaže Nina.
Nikolini Kljajić veoma smeta miris dima koji joj se uvlači u kosu, garderobu i jastuke i ona bi željela da njen stan uvijek miriše na čistoću.
“Kada moji baba i deda koji imaju 70 godina, a pušači su, mogu cijelog života da izlaze napolje kako bi zapaliili cigaru, ne vidim problem da bilo ko u mom društvu to isto učini kada dođe kod mene. Imam lijepu terasicu i svako može da izađe i zapali kada želi. Meni miris dima jako smeta i volim da sve miriše na čistoću – kaže
Nikolina, dok jedan mostarski šeret Dario dodaje:
“Dame u mom domu mogu uživati do mile volje. Njima je pušenje dozvoljeno, muškarcima je strogo zabranjeno”!
Za razliku od Darija, Stevan ima sasvim drugačiji stav.
“Naravno da smiju da puše ljudi, ja sam sam pušač i ne smeta mi – rekao je. (Naj portal)
Zanimljivosti
Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu
Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.
Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….
– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.
– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.
Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.
Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON