Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Rak debelog crijeva: NAJBOLJA PRIRODNA TERAPIJA I REŽIM ISHRANE

Published

on

Karcinom debelog crijeva jedan je od najčešćih uzroka smrtnosti u svijetu, a obično nastaje u donjem dijelu – rektumu, kao i na spoju sa tankim crijevom. Bolest napreduje postepeno i ispoljava se poremećajem u radu crijeva (proljev, zatvor), pojavom krvi i sluzi u stolici, općom slabošću, naglim gubitkom tjelesne težine i anemijom.

Maligni tumor na debelom crijevu najčešće se liječi hirurški, otklanjanjem dijela na kojem se pojavilo kancerogeno tkivo. U zavisnosti od faze oboljenja kombinuje se sa hemoterapijom (ciklično davanje citostatika koji uništavaju zloćudne ćelije) i radioterapijom (zračenjem), a primjenjuje se i imunoterapija – biološki tretman kojim se odbrambeni sistem organizma jača i stimuliše za borbu protiv raka. Pravilna ishrana i napici na bazi ljekovitog bilja od velikog su značaja u liječenju ove bolesti.

Kod ovog oboljenja posebno treba paziti na ishranu. Prije svega, neophodno je potpuno izbaciti iz upotrebe šećer koji hrani ćelije raka, a umjesto njega mogu se koristiti malteks (ječmeni slad) ili med, ali u malim količinama. Oboljeli od kancera debelog crijeva, treba da izbjegavaju konzumiranje mlijeka jer podstiče organizam da u digestivnom traktu proizvodi sluz koja hrani ćelije raka. Umjesto toga preporučuju se biljna mlijeka kao što su sojino ili bademovo.

Čajna mješavina 1

Staviti po kašiku sitno isjeckanog lista i cvijeta hajdučice, lista i cvijeta kičice, korijena vodopije, lista peršuna, lista rastavića, lista matičnjaka, lista breze i dvije kašike lista i cvijeta kantariona u 1,6 l ključale vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno 90 minuta, procijediti i zasladiti medom po želji. Piti u toku dana.

Ćajna mješavina 2
Pomiješati dvije kašike sitno isjeckanog lista i cvijeta dimnjače i kašiku vodopije, pa preliti sa 7 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 90 minuta. Procijediti i zasladiti medom. Piti po 2 dl prije doručka, ručka i večere. Svaki put u šolju staviti po kašiku polena. Dnevna doza polena treba da iznosi 20 g.

Čajna mješavina 3
Pomiješati 2 kašike lista i cvijeta kantariona, lista i cvijeta hajdučice i po kašiku lista bokvice, lista matičnjaka, lista žalfije, lista nane i lista koprive, pa preliti sa 1,2 l ključale vode. Ostaviti da odstoji poklopljeno 90 minuta, procijediti i piti po želji.

Čaj od iđirota
Preliti kašičicu korijena iđirota sa 2,5 dl hladne vode i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutru malo ugrijati i procijediti. Piti po jedan gutljaj neposredno prije i poslije svakog obroka – to jeste šest gutljaja dnevno. Bitno je da se pazi da se ne prekorači doza.

Terapija sa sodom bikarbonom

Dr Simonćini, italijanski onkolog, u terapiji malignih oboljenja, preporučuje korišćenje farmaceutske sode bikarbone bez dodataka aluminijuma. Prema njegovj teoriji, glavni uzročnik raka jeste kandida koju uništava upravo soda jer drastično smanjuje kiselost krvi.
Postupak liječenja u slučaju karcinoma želuca, crijeva, debelog crijeva i usne šupljine:

Ujutru i naveče uzimati po kašičicu sode bikarbone rastvorene u 2,5 dl vode. Terapija ne treba da traje duže od 4 nedjelje.

Dr Džim Kelman preporučuje sodu bikarbonu u liječenju kancera. Ali u kombinaciji sa malteksom ili javorovim sirupom. Ovo u prvi mah može izgledati paradoksalno jer se ćelije raka hrane šećerom pa strogo zabranjuje njegovo korištenje. Međutim, u ovom slučaju, ćelije kancera ne uspijevaju da iskoriste šećer za rast, pošto ih soda bikarbona ubija. Malteks ili javorov sirup povećavaju nivo šećera u krvi i ubrizgavaju sodu direktno u ćelije.

Postupak: pomiješati sodu bikarbonu i malteks ili javorov sirup u razmjeri 1:3, pa sve zagrijavati na blagoj temperaturi oko 10 minuta uz stalno miješanje. Uzimati 3 kašičice mješavine dnevno tokom 1 – 2 mjeseca. U toku ove terapije treba izbjegavati meso, šećer i bijelo brašno

ISHRANA
Šta se ne smije jesti? – Namirnice koje se nikako ne preporučuju jesu masno, dimljeno i konzervirano meso, iznutrice, masni, tvrdi i zreli sirevi, zreo i slan kajmak, sve vrste svježeg hljeba i tijesta sa kvascem, masti životinjskog porijekla, majoneza, biljna mast, previše slane namirnice, konzervisano povrće, industrijska mješavina začina i instant supe, sušeno povrće, kiseli kupus i povrće iz turšije, prženi krompir, čips, konzervisano voće, voćni sokovi sa konzervansima, alkoholni napici, gazirana pića, mineralna voda bogata natrijumom, jaka crna kahva ili ruski čaj, čokolada, kakao, bombone, džemovi sa konzervansima, torte sa masnim nadjevom, vještački zaslađivači i vještačke boje za kolače.

Šta treba jesti

Pravilna ishrana bogata vlaknima (sprječavaju opstipaciju i regulišu probavu), vitaminima, mineralima i antioksidansima ključna je u prevenciji i liječenju kancera debelog crijeva. Preporučuje se konzumiranje što veće količine svježeg povrća, naročito krstašica (brokoli, kupus, karfiol) jer sadrže sulforafan, supstanicu koja podstiče proizvodnju određenih enzima čije dejstvo deaktivira slobodne radikale i druge kancerogene supstance. Krstašice u svom sastavu imaju dva važna natioksidansa – lutein i zeaksantin, koji sprječavaju rast, pa čak i smanjuju maligene tumore.

Oboljelima se savjetuje i konzumiranje lana, jer sadrži lignane koji djeluju antioksidansno i blokiraju ili uništavaju zloćudne ćelije, a obiluje i omega – 3 masnim kiselinama koje štite od raka debelog crijeva i kardiovaskularnih bolesti. Nikako ne treba zaboraviti nenadmašni bijeli luk, naročito zbog aliuma, supstance koja jača imunitet i usporava razvoj tumora.

Na jelovniku što češće mora da se nađe i južno voće koje sadrži monoterpene, supstanice za koje se vjeruje da preventivno djeluje protiv raka tako što izbacuju kancerogene suptanice iz organizma. U blagotvorne sastojke narandže i limuna spada, limonen, supstanice koja stimuliše orgainzam da ubija maligne ćelije. Pečurke, kao što su šitake, maitake, reiši i agarikus sadrže polisaharide, posebno lentinan, koji jačaju imunitet, ali i protein licitin koji napada zloćudno tkivo i sprječava njegov rast i širenje.

Antioksidansi iz koštuničavog voća kvercetin i kempferol, mogu da uspore rast kancera. Maline i drugo bobičasto voće, osim što sadrže mnoštvo vitamina i minerala, obiluju i antioksidansima antocijaninima koji štite od raka. Umjesto kahve treba piti zeleni i crni čaj koji zahvaljujući visokom procentu polifenola (katehini) sprječavaju diobu kancerogenih ćelija.

Budvig dijeta

Čuvenu dijetu bogatu omega – 3 masnim kiselinam kreirala je dr. Džoana Budvig, a koristi se kao lijek i preventiva protiv raka, ali i u slučaju oboljele jetre i kardiovaskularnih bolesti, osteoporoze, Alchajmerove bolesti, dijabetesa, migrene i hroničnog umora. Dr. Budvig smatra da odsustvo linolinske kiseline uzrokuje stvaranje oksidanata, što podstiče širenje kancera i izaziva mnoge hronične poremećaje. Korisni fermenti oksidanata uništavaju se termičkom obradom ulja, kao i solima i nitratima koji se koriste za čuvanje mesa.

Asimilacija kiseonika u tijelu podstiče se proteinskim sastojcima koji sadrže sumpor i čine ulje rastvorivim u vodi, a prisutni su u siru, orasima, crnom i bijelom luku, praziluku i posebno u bijelom mehkom siru. Najvažnije je koristi samo nerafinisano hladnocijeđeno ulje sa visokim sadržajem linolinske kiseline, a treba da se jede zajedno sa hranom koja sadrži odgovarajuće proteine, jer će u soprotnom izazvati više štete nego koristi.

Najbolja kombinacija je ona koja uključuje bijeli mehki sir i ulje sjemena lana. Za vrijeme dijete strogo su zabranjeni: šećer, rafinisano bijelo brašno, rafinisani ugljeni hidrati, ulja i so, hidrogenisana hrana, puter, margarin i konzervirano meso.

DORUČAK

Biljni čaj, Krem Dr. Budvig za koji su potrebne 4 kašike mladog sira ili jogurta, po 2 kašike ulja od sjemena lana i svježe samljevenog sjemena lana, a po želji mogu se dodati sok od pola limuna, jedne banane, svježe sezonsko voće ili kašičica meda. Staviti sve u blender i izmiksati.

UŽINA

Biljni čaj, čaša svježeg soka od mrkve, jabuke, celera ili cvekle.

RUČAK

Prijesna salata – Pored klasične zelene salate, mogu se koristiti mrkva, rotkvice, cvekla, a radi boljeg ukusa dodati usitnjeni hren, sitni luk ili peršun, povrće kuhano na pari, integralna riža, heljda ili proso, posno meso, riba ili sir.

UŽINA

Biljni čaj, sok od svježeg voća, svježe sezonsko voće, koštunjavo voće

Napomena: Svi kolači, keks, gotove cerealije i slatkiši napravljeni su od rafinisanog šećera, brašna i ulja koji daju samo prazne kalorije, stoga ih treba u potpunosti izbaciti iz jelovnika.

VEČERA

Jesti najkasnije do 18:00 sati, salata, povrće kuhano na pari, supa od povrća, topao obrok sa heljdom, ovsom, prosom, ječmom ili sojom, namaz (može se konzumirati zasebno ili kao dodatak salatama, povrću kuhanom na pari ili kuhanim žitaricama. Sipati u blender 2,5 dl ulja od lana, 450 gr mladog sira, 4 kašike meda i malo biljnog mlijeka (rižinog, bademovog ili sojinog) ili vode da bi se sastojci lakše sjedinili. Umjesto blendera može se koristiti i mikser. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Travar Mirsad Krnjić priprema prirodni sirup protiv dijabetesa: NEMA ŠTETNIH POSLJEDICA, A ŠEĆER SIGURNO PADA

Published

on

Travar Mirsad Krnjić iz sela Brđani kod Konjica danas je jedan od najpoznatijih travara i fitoterapeuta na području Balkana.

A o uspjehu njegovih biljnih terapija u liječenju šećerne bolesti čulo se i širom svijeta. I priča se o tome… Pogotovo u nekim američkim institutima nakon što je dr. Mišo Vučković javno progovorio kako je izliječio dijabetes biljnim preparatima travara Mirsada Krnjića.

Priznajem pred Bogom

U biografiji dr. Miše Vučkovića, između ostalog, piše da je doktor neurologije, da je dugo godina obnašao funkciju direktora sedme po veličini bolnica u Americi, a najveće bolnice u Šarlotu (Sjeverna Karolina). Rođen je u Beogradu, odakle je 1989. godine otputovao za SAD kao cijenjen jugoslovenski stručnjak.

Nakon penzionisanja, u februaru 2015. godine se vratio u Beograd s dijagnozom „dijabetes“, zbog koje je prijevremeno i penzionisan. Imao je dva infarkta i mini moždani udar, koji su bili prouzrokovani visokim šećerom!

Mišo danas gazi kroz sedmu deceniju, a već sedam godina održava šećer u granicama normale. Ne koristi nikakvu terapiju, jede skoro sve namirnice koje mu organizam poželi. A sa dijabetesom se borio 14 godina.

– Nisu me uspjeli izliječiti ni doktori u Americi, a jeste Mirsad Krnjić! To je istina, koju priznajem prvo pred Bogom, pa onda pred ljudima – kaže ovaj ugledni stručnjak, koji se danas aktivno uključio u liječenje dijabetičara prirodnim putem i o tome javno govori.

Krnjići su tradicionalna hercegovačka travarska porodica. Još je Mirsadov otac bio na glasu kao dobri i plemeniti narodni travar, koji je sakupljao trave i pripremao sirupe, čajeve, tinkure… Njegovim stopama je krenuo i Mirsad, i evo već decenijama se posvetio biljkama i liječenju ljudi uglavnom od šećerne bolesti. U njegov rodni Konjic dolaze ljudi iz svih krajeva bivše Jugoslavije, odnosno iz svih krajeva svijeta. Iz Holandije, Austrije, Australije, Amerike, Kanade, Francuske, čak i iz Albanije.

Smanjenje terapije

– Od nedavno smo počeli i distibuciju sirupa za Albaniju – otkriva nam Mirsad Krnjić, te dodaje kako je najsiguirniji kada „oči u oči“ sa pacijentom sve dogovori on ili dr. Mišo Vučković i njgova supruga Ana Trkulja Vučković.

A dolaze mu oboljeli od dijabetesa tipa II, dijabetičari na inzulinu, potencijalni “šećeraši” …

Vrlo svjestan onoga čime se bavi, kaže da nikada ne preporučuje da se odbaci terapija ljekara. Tek ukoliko dijabetičar primijeti da mu njegov sirup “godi”, inzulin ili tablete može postupno smanjivati. Najbolje je to učiniti uz konsultacije sa doktorom, Mišom Vučkovićem.

Prirodni sirup protiv dijabetesa, ili prirodni inzulin, kako Mirsad zove čudotvorni preparat, koji je izrađen od nekoliko vrsta ljekovitih biljaka, pronašao je prije skoro 50 godina njegov otac Osman. Strastveni zaljubljenik u prirodu i narodnu medicinu, tražio je način kako da pomogne prijateljima koji boluju od dijabetesa. Nije imao ambicije, nije ni razmišljao o tome da će u netaknutoj prirodi planine Bjelašnice “potrefiti” biljke koje će do danas izliječiti na stotine dijabetičara.

Ovaj čudotvorni sirup, koji se uzima tri puta tokom dana, po jedan fildžan (mala šoljica) prije jela, Krnjići su ispočetka dijelili besplatno. Kasnije, kada su ljudi počeli prostižu sa svih strana, i kada su Krnjići morali svakodnevno raditi kako bi napravili dovoljne količine, sirup su počeli naplaćivati, ali tek toliko da bi pokrili troškove i vrijeme.

– Pročula se priča o nama. Bosnom i Hercegovinom, ali i izvan granica, počele su kružiti priče kako neki ljudi iz Konjica mogu izliječiti dijabetes. Ponekad je to malo i preuveličavani. Bolesni su odjednom počeli pristizati sa svih strana. Međutim, mi nismo mogli udovoljiti svakome. Nismo mogli napraviti dovoljno sirupa, jer smo imali i druge poslove.

Porodična tajna

Prirodni inzulin Krnjići proizvode po recepturi koja je porodična tajna. Posljednjih godina slali su ga na nekoliko analiza u nekoliko referentnih laboratorija za ispitivanje njegove sigurnosti.

– Slali smo ga na kontrole u referentne laboratorije u zemlji. Nosili su ga i na ispitivanje u druge zemlje. Nalazi kažu da je sirup siguran za ljudsku upotrebu. Mogu ga korisiti i djeca i stari ljudi – kaže Krnjić.

Čudotvorni sirup protiv dijabetesa iz ovog malog hercegovačkog sela, do danas je, tvrdi Mirsad, dospio u skoro sve krajeve svijeta. Proces liječenja trebao bi trajati oko 40 dana nakon čega bi trebalo doći do izlječenja.

– Prvo se uzima pola terapije, koja traje 20 dana. Već u tom periodu oboljeli mora osjetiti veliko poboljašanje. Naravno, treba imati i poseban režim ishrane – otkriva Mirsad.

KONTAKT TELEFON TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA: 00387 61 742 830 ili   061/383-325. Pratite FB grupu BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI

Brojna su svjedočenja Krnjićevih pacjenata koji su uz pomoć njegovih preparata normalizirali šećer. Neka od njih možete pročitati u nastavku teksta. (Naj portal)

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

NAMA JE BOG ODMAH POKAZAO PUT DO TRAVARA KRNJIĆA I POBIJEDILI SMO DIJABETES: Ispovijest Tatjane Brkić, majke 17-godišnjeg tinejdžera iz Bečeja

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending