Pratite nas

Razglednice

Putovanje iz snova: OVO OSTRVO JE DOM NAJPOZNATIJEG ĐAVOLA NA SVIJETU

Published

on

Tasmanija je jedina ostrvska država u Australiji. Ostrvo karakterišu oblik srca, veliki broj bujnog zelenila, malih gradova i sela. Tasmanija se nalazi južno od istočne strane kontinenta, razdvojena je Basovim prolazom.

Tasmaniju je 1642. godine otkrio Abel Janszoon Tasman, tokom svoje plovidbe po južnom Pacifiku. Umjesto da ga nazove po sebi, Tasman je ostrvu dao ime Van Diemen’s Land, u čast guvernera Batavije. U svakom slučaju, ostrvo nije bilo kolonizovano od strane njegovih novih vlasnika. Glavni razlog za to bila je velika udaljenost od Holandije.

Kada je počeo process engleske kolonizacije, ostrvo je služilo kao zatvor za najopasnije engleske kriminalce. Grad Hobart je osnovan 1803. godine, I to je drugi najstariji grad u Australiji. Godinu dana kasnije osnovan je grad Launceston.

Ostrvo je 1856. godine preimenovano u Tasmanija, u čast njegovog pronalazača. Tokom stvaranja Australijske Federacije, Tasmanija je postala država Tasmanija, ili Tassie, kako je Australijanci nazivaju od milja. Danas je Tasmaija jedno od najljepših I najegzotičnijih mjesta u svijetu. Takođe, ovo je jedna od najpopularnijih destinacija na turističkoj mapi Australije.

Zaliv požara je čudo od bijelog pijeska, kristalno čiste plave vode i spektakularnih stijena. Zaliv je dio nacionalnog parka Maunt William, a nalazi se na sjeveroistočnoj obali Tasmanije. Popularan za kampovanje, surfovanje i rekreaciju, a od njega vodi i put za grad Binalong Bay.

Nacionalni park Freycinet je sjajan rezervat prirode. Nalazi se na oko dva sata vožnje od Hobarta. Nalazi se na vrtaima jednom od najpoznatijih vinogradarskih regiona, a poznat je po nizu šarenih granitnih formacija, opasnim planinskim vijencima i predivnim zalivima Wineglass i Promise. Takođe, nacionalni park je dom za više od 40 endemskih vrsta, a među njima se nalazi i Tasmanijski đavo.

Nut – Na sjeverozapadnoj obali Tasamanije nalazi se mali grad Stanley. Riječ je o veoma popularnom turističkom mjestu. Pored lokalnog šarma, glavno odilježje grada je strmo vulkansko uzvišenje Nut. Do vrha je potrebno preći 143 metra, što zahtijeva priličan napor. Kada se stigne do vrha, ovaj napor se u potpunosti isplati.

Pećine Hastings – Tasmanija posjeduje neke od najblistavijih podzemnih prostorija u svijetu. Ture u impresivnom kompleksu Hastings uključuju Newdegate pećinu, kolosalnu prostoriju sa desetinama neobičnih krečnjačkih formacija.

Nacionalni park Mole Creek Karst se razlikuje od bilo kog mjesta na zemlji. Zaštićeno područje nalazi se na oko 170 kilometara od grada Hobarta posjetiocima nudi idelanu priliku da uživaju u podzemnim vodenim tokovima i jedinstevnoj prirodi. Takođe, u nacionalnom parku se nalazi preko 300 pećina.

Nacionalni park Mount Field je prvi rezervat prirode u Tasmaniji. Brojne pastirske staze posjetioce vode putem predivnih atrakcija. Neke od njih su jezero Dobson, Tarn Shelf i Pandani.
Tasmanija je jedno od najljepših mjesta u svijetu. Ovo je ostrvo divlje i neistražene prirode, brojih endemskih vrsta biljaka i životinja.Profimedia

Ovo je dom najpoznatijeg đavola na svijetu, čuvenog Tasmanijskog đavola. Dovoljno je pogledati jedan crtani film u kome se ova čudna zvijer pojavljuje, i bićete zauvijek zaljubljeni u Tasmaniju.

Dolazak će upotpuniti sve što ste ikada mogli da zamislite o ovom mjestu. Tasmanija je jedna od najboljih destinacija za putovanje iz snova. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending