Pratite nas

Parapsihologija

Privlačnost: DA LI JE VAŠA LJUBAV PLATONSKA?

Published

on

Izraz platonska ljubav svoje ime nosi po poznatom grčkom filozofu Platonu. U svom radu “Simpozijum”, Platon je temeljno razmotrio pojam prave ljubavi u čast Erosa, grčkog boga ljubavi. Njegova ideja platonske ljubavi nije zasnovana na požudi ili seksualnim vezama. Platon je definisao platonsku ljubav kao vrstu ljubavi koja nas motiviše da postajemo bolje verzije sebe, donosi prosvjetljenje i nadahnjuje nas za dalje ciljeve.

Danas se značenje platonskih odnosa drastično promijenilo i često se koristi za odnos prijateljstav bez ikakve koristi. U tim vezama se podrazumijeva velika naklonost, ali ne postoji seksualna privlačnost.

Platosnka ljubav je odnos sa zdravim granicama, ispunjen povjerenjem, poštovanjem, divljenjem, zahvalnosti, iskrenosti i bez nesigurnosti ili ljubomore. To je odnos u kojem se osjećate prijatno i imate slobodu da pokažete ko ste zaista, bez straha da ćete biti napušteni ili kritikovani.

Platonski odnosi su jednostavno dobra prijateljstva koja nas inspirišu da budemo bolji, a postoji šansa da se transformišu u romantični odnos. Baš takvi odnosi koji su se iz jednog dubokog i platonskog prijateljstva pretvorili u romantični odnos, zaista imaju veliku šansu da uspiju. Ovo su 4 najznačajnije karakteristike platonske ljubavi:

1. Potpuna iskrenost
Jedna od glavnih karakteristika platonskog odnosa je čista iskrenost.
“Platonska ljubav ne mora štediti ničija osjećanja. Nema potrebe za maskama. Ta brutalna iskrenost je sjajna i donosi olakšanje”, objašnjava članak u časopisu Conscious Warrior. U takvoj vezi možete razgovarati o stvarima koje ne možete u klasičnoj romantičnoj vezi, možete otvoreno razgovarati o svojim nedostacima i postavljati pitanja koja možda ne možemo da postavimo romantičnim partnerima.
Platonski odnosi su manje osjetljivi i mogu izdržati brutalnu iskrenost. Ne morate brinuti o održavanju mira.

2. Zdrave granice
Iako je potpuno iskrena, platonska veza podrazumijeva formiranja jasnih granica. Kada počnete međusobno da dijelite iskustva i prihvatate vaše razlike, drugačija interesovanja i stavove, važno je da u tom procesu izgradite jasne granice kako bi platonska ljubav mogla da se razvija.

3. Bez visokih očekivanja
U klasičnim emotivnim odnosima uvijek postoje određena očekivanja od partnera ili veze uopšte, ali u platonskoj ljubavi se takva barikada briše. Najčešće su visoka očekivanja razlog konflikta, urušavanja odnosa i rasprava.
Zato se u platonskom odnosu ne kreiraju zajedničke obaveze i velika očekivanja, ciljevi i zajednički planovi. Osobe koje su u platonskoj ljubavi, jednostavno dopuštaju da se odnos sam od sebe razvija i jedno drugo prihvataju u cjelosti baš onakvima kakvi jesu.

4. Nesebičnost
Romantičnoj vezi četo pribjegavamo sa dozom sebičnosti – očekujemo da će se partner oprostiti od nekih svojih potreba, interesovanja i rizikovati svoje vrijeme i želje kako bi se više posvetio nama. U platonskoj ljubavi sebičan aspekt ne postoji.
Platonski odnos dopušta slobodu, prihvatanje istinskog JA i ne trpi odustajanje od sopstvenog bića radi druge strane. Jedina uslovljenost je potreba da se osobe u odnosu međusobno razvijaju.
U platonskoj ljubavi jasno osjećamo da smo voljeni i otkrivamo novu perspektivu o tome kako zapravo treba nekoga da volimo – iskreno, sa poštovanjem granica, otpuštanjem nerealnih očekivanja i najboljim djelima za svoju voljenu osobu.

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending