Razglednice
Priroda je ovdje bila veoma darovita: SLAPOVI KOJI NIKOGA NE OSTAVLJAJU RAVNODUŠNIM (VIDEO)
Za Krupu na Vrbasu, u Bosni kažu da je to „must see“ ili u prijevodu „pod moranje“. Krupa na Vrbasu je malo, simpatično, pitomo mjesto koje mnogo toga ima za prikazati. Slapovi Krupe su centralno mjesto posjete.
Ne mogu fotografije, ni video snimci prenijeti ovu ljepotu, jačinu vode, ovaj huk koji zaglušuje. Provedite cijeli dan u Krupi na Vrbasu. Prošetajte do izvora Krupe, crkve brvnare koju prate mnoge legende, manastira i uživajte u pogledu sa tvrđave Greben.
Krupa na Vrbasu se nalazi na 25 km od Banjaluke. Smještena je u dolini Vrbasa u Krupskoj kotlini, na putu ka Jajcu ili Mrkonjić Gradu.
Najbolji način dolaska je sopstvenim autom, biciklom, motorom ili nekim drugim ličnim prevoznim sredstvom. Javni prevoz ne nudi adekvatan red vožnje i trasu u skladu sa kojom biste mogli na efikasan način obići sve znamenitosti koje ovo mjesto nudi.
Ovdje se nalazi prirodni biser – Slapovi Krupe nikoga nisu ostavili ravnodušnim. Prizor koji će vam se ukazati govori da sigurno niste pogriješili što ste došli u Krupu na Vrbasu. Voda nadolazi sa svih strana. Proizvodi onaj divan zvuk moći, snage, ljepote. Tu su rasuti mlinčići, drveni mostići, a svi u istom stilu izgrađeni. Sve se nekako uklopilo. Nećete znati na koju stranu prvo da krenete.
Popnite se na most, uživajte u snazi i veličanstvenosti koju pružaju slapovi Krupe. Prođite na drugu stranu Krupe, na livadu za odmor. Možete se ovdje u hladu ladare odmoriti, roštiljati, družiti ili jednostavno sa livade samo uživati u pogledu.
Krupa nisu samo njeni slapovi. Ona je cijelom svojom dužinom zanimljiva. Duga je 4 km. Na kilometru od njenog ušća u Vrbas se nalaze slapovi Krupe. Impresivno je da je Krupa nastala od rijeke Ponor. Ponor izvire ispod planine Dimitor, a ponire na južnom obodu Podrašničkog polja (Mrkonjić Grad). I evo, baš ovdje u Krupi na Vrbasu se ponovo pojavljuje kao rijeka Krupa.
U neposrednoj blizini slapova Krupe se nalazi manastir Krupa na Vrbasu sa crkvom Sv. Ilije koja je izgrađena u XIII vijeku. Prema narodnom predanju predstavlja zadužbinu Stefana Nemanje.
Ono što ovu crkvu izdvaja od ostalih je prelijepa unutrašnjost i zasvođeni drveni svod, kao i čestice moštiju Svete Majke Matrone. Mnogi je smatraju čudotvorkom i baš iz tog razloga je ovaj manastir posjećen u većem broju od strane vjernika.
Iznad manastira na stijeni se vidi kula i bedemi starog Grada Grebena (XII vijek). Do ovog uzvišenja je moguće doći stazom uz malo planinarskih vještina. Sa njega se pruža pogled na kanjon Vrbasa i mjesto Krupa na Vrbasu. Ukoliko idete u ljetnom periodu, budite pažljivi. Mogući su susreti sa zmijama.
Do manastira je moguće doći kratkom, laganom, pješačkom stazom od slapova ili autom, prateći postavljene znakove na magistralnom putu.
Nekoliko kilometara od slapova Krupe, u zaseoku Tovilovići se nalazi crkva brvnara. Ona je jedna od tri jedine sačuvane na području Banjaluke. Druga je u Ljubačkim dolinama, a treća u Kolima. Put koji vodi do crkve brvnare vodi kraj slapova. Dobro je obilježen, samo pratite znakove.
Ne postoji sigurni podaci o vremenu njenog nastanka. Smatra se da potiče iz XVIII vijeka. I za njen nastanak se vezuje više legendi.
Prema jednoj legendi se za vrijeme turskog zuluma crkva „sama“ preselila dva kilometra. Turcima je objašnjeno da su je anđeli sami prenijeli. Zbog toga je ostala pošteđena uništenja.
Prema drugoj legendi je beg Đumišić finansirao izgradnju crkve za svoje kmetove. Zbog toga je bio kažnjen od strane svog sultana.
Bilo kako bilo, crkva je veoma zanimljiva zbog svoje gradnje. Mala, sa samo 50-ak kvadrata, obložena drvenim cijepanim daskama, prekrivena šindrom, svakako privlači pažnju. Ono što je nama bilo zanimljivo su niska vrata. Kažu da su namjerno ovako napravljena, kako Turci ne bi mogli uvoditi stoku i skrnaviti je.
Crkva je uglavnom zatvorena. U njoj se obavljaju samo žitne molitve. Bilo bi lijepo da smo mogli vidjeti i njenu unutrašnjost. Sigurno bismo uživali u još nekim interesantnim stvarima. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON