Pratite nas

Sudbine

Priča o Elviru Šišiću: U NJEMAČKOJ ČISTIO GROBLJA ZA 2 MARKE PO SATU, A DANAS BIZNISMEN

Published

on

Elvir Šišić, rođeni Zeničanin, trenutno nastanjen u okolici Štutgarta za Senzor.ba je odlučio ispričati svoju životnu i poslovnu priču.

Elvir je 70% ratni vojni invalid, koji je 1995. godine odlučio napustiti rodnu Zenicu i trbuhom za kruhom, bez novca i poznavanja jezika, krenuti put Njemačke. Kao vojnik, naviknut na borbu i snalaženje, nije mogao prihvatiti da živi na socijali, u izbjegličkom kampu sa lošim uslovima, te pronalazi prvi posao. Pet godina nakon toga, osniva vlastitu građevinsku firmu, potom i restoran. Međutim, nije sve išlo tako glatko.

Naime, tokom 27 godina života u Njemačkoj, Elvir je dva puta kretao, kako sam kaže, ispočetka. U tom periodu, dva puta je bankrotirao i izgubio dva braka. Danas je u sretnom braku u kojem ima četvero djece, vlasnik uspješne građevinske firme, a cjelokupnu priču i šta bi to poručio drugima iz ove perspektive pročitajte u nastavku:

“Moja poslovna priča započinje davne 1986., kad sam se poslije završene osnovne škole digao ruke od daljnjeg školovanja i sa svojih 15 godina počeo raditi na pijaci, boriti se i snalaziti na razne načine. Taj urođeni talenat za snalaženje me je mnogo puta spasio u ratu, gdje sam kao vojnik Armije BiH 2 puta ranjavan i kao 70% ratni vojni invalid 1995. godine napustio svoju domovinu i krenuo put Njemačke.

Ljeto 1995, suncem okupana Njemačka, gdje niko ne gladuje, gdje svi rade i ne puca se, bila je za mene RAJ. Prva viza mi je bila Duldung na 6 mjeseci i Abschiebung. Poslije borbe sam uspio dobiti produženje na godinu dana, te dobiti prvi posao preko socijale – čišćenje groblja za 2 marke po satu.

Za nekog malo, za mene ogromno. Kad dođeš iz rata, kad si sam bez ikog svog, sa svega 60 kg na 192cm, izbušen od gelera, bez zuba, fizički i psihički na kraju, ali naviknut na borbu, onda to vidiš kao priliku za novi početak. Dvije godine mi je trebalo samo da se riješim ratnih trauma i počnem voditi normalan život.

Poslije godinu dana rada preko socijale, nalazim posao u španjolskom restoranu kako bih dobio svoju prvu radnu dozvolu. Tu ubrzano učim Njemački i Španjolski. Dvije godine rada u tom restoranu sam iskoristio da naučim jezik, naučim kuhati mediteransku kuhinju, upoznam Gipsy Kingse, te se oženim Njemicom. Nisam tada znao da je posao kuhara kruh sa sedam kora.

Poslije otkaza u restoranu nalazim posao na baušteli kao pomoćni radnik. Godina dana teškog i iscrpljujućeg rada, za najnižu platu bila je prekretnica u mom životu. Odlučujem se dati otkaz i dva mjeseca poslije, nakon neuspješne potrage za normalnim poslom, odlučim da osnujem građevinsku firmu.

Tako sam 6. januara 2000. godine, sam sa starim autom i nešto sitno alata osnovao firmu, bez novca, bez radnika, bez iskustva, bez dobrog poznavanja posla i načina kako jedna firma u Njemačkog funkcioniše. Jednostavno, nisam imao izbora, nisam imao šta ni da izgubim. Brak mi je već propadao, a ja sam od sedam sati ujutro do ponoći bio na baušteli, radio sam samcat. Kad mi je stigla prva faktura 15.000 DM za 20 dana posla, imao sam osjećaj da mogu brda pomjerati i da se ne trebam bojati, vec ići dalje jer Bog čuva hrabre. A iskušenja imamo svaki dan.

Nakon razvoda sa prvom suprugom, upoznao sam svoju sljedeću djevojku. Nakon raskida, pravimo restoran koji ona vodi, a ja sam sa firmom radio građevinske poslove po Saarlandu, Luxemburgu i Francuskoj. Tako je bilo sve do 2003. godine, kad se marka ukida i uvodi euro. Ta kriza mi dovodi firmu i restoran u stečaj, te odlazim iz Saarbrückena u Stuttgart.

Novi život, nova borba, sve ispočetka. Nista nije teško kad čovjek ima želju. Ponovo otvaram firmu, ogromna konkurencija, novi grad, novi ljudi. Zasuci rukave, budi pametan i radi. Ponovo sam osnovao firmu, zaposlio ljude, kupio stan, opet se oženio, da bi opet, poslije 7 godina, izgubio sve – i brak, i firmu i stan. Ostali su mi samo veliki dugovi.

To me je primoralo da počnem još jedanput sve ispočetka. Šest godina sam radio da dugove otplatim i krenem od nule. I još jedanput sam uspio vratiti dugove, ponovo osnovati firmu, oženiti se i steći porodicu.

Danas, sa 51 godinu, okrenem se iza sebe i pogledam: 24 godine u BiH, 27 godina u Njemačkoj.

Od tih 27 godina svega 6 mjeseci sam proveo na socijali, 2 mjeseca sam bio nezaposlen i pune 23 godine svoj šef. Milionski promet, zarađeno i potrošeno. Dva puta sve gubio, ostajao sam s dugovima za vratom i počinjao ispočetka. Radi. Otplati dugove. Radi. Ulaži. Napreduj. Radi. Radi…

Danas imam malu građevinsku firmu. Odustao sam od velikih projekata i velikih rizika. Sa svojim saradnicima i kooperantima saniramo, renoviramo i modernizujemo stambene i poslovne objekte. Uz to i sam kupujem stare objekte, modernizujem ih po najvišim standardima i iznajmljujem. Zadnje dvije godine ulažem znanje, rad i novac u nekretnine.. Za taj kratak period sam stekao osam poslovnih i stambenih jedinica koje su modernizirane i iznajmljene. Do 2025. nastojim zaokružiti na 20 jedinica.

Veliki ciljevi, veliki projekti zahtjevaju mnogo vremena, truda, pažnje. Ja svoje vrijeme radije provodim sa svojom suprugom i naših četvero djece, koji su mi najveća snaga i podrška u životu.
BiH je moja zemlja, moja domovina, moja krv. Uvijek joj se rado vraćam, ali u njoj živjeti ne bih mogao. Mladima bih preporučio da se bore, da ne odustaju, da im niko ne može reći TO NE MOŽEŠ.

Vjerujte u sebe, budite svoj najveći kritičar, radite na sebi, emancipujte se, napredujte. Budite kreator svoje sudbine, ne budite samo posmatrač, sve možete nadoknaditi sem izgubljenog vremena”. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending