zdravlje
Povremeni post: SJAJAN TRIK ZA VITKO TIJELO I BOLJE ZDRAVLJE
Svaka 2-3 sata nešto pojedete ili prezalogajite? Bojite se da u suprotnom ne biste imali dovoljno energije za sve svoje dnevne obaveze? Znate li da to zapravo iscrpljuje vaš organizam i čini ga podložnijim bolestima?
Uzimanjem obroka ili zalogaja svakih nekoliko sati samo dodatno opterećujete svoj probavni sistem i zbog toga vaš organizam nema dovoljno energije za reparaciju, odnosno obnovu stanica i tkiva.
Vaš je organizam zaslužio predah od hrane, stoga mu priuštite – povremeni post!
Šta je to povremeni post?
Povremeni post (engl. intermittent fasting) označava preskakanje pojedinih obroka ili odricanje od hrane u određenim razdobljima dana, obično tokom 8, 16 ili 24 sata.
Dobra je vijest ta da ne morate čak ni biti cijeli dan bez hrane da biste uživali u fantastičnim dobrobitima posta.
Post je jednostavan način da izgubite suvišne kilograme i da se osjećate puno bolje u svojoj koži, a sve to bez prevelikih odricanja.
Iako je post odnedavno opet jako popularan, on zapravo nije nikakva novost – praktikovali su ga ljudi od pamtivijeka, znajući za njegova ljekovita svojstva.
Neki od zagovornika i praktikanata povremenog posta su i slavni glumci, poput Hugha Jackmana i Chrisa Hemswortha, koji su ovu metodu posljednjih godina učinili planetarno popularnom.
Kako post djeluje na tijelo?
Tokom posta vaše se tijelo i probavni sistem odmaraju, a sva energija koja bi inače bila potrošena na probavljanje hrane sada je usmjerena na obnovu stanica te proces regeneracije i ozdravljenja.
Kaže se da tokom posta tijelo „jede samo sebe“, što se stručno zove autofagija. Radi se o normalnom procesu kojim tijelo obnavlja vlastite stanice.
Kako bi vaš povremeni post bio najdjelotvorniji, tijekom ostalih dana unosite kvalitetne nutrijente, zdrave masnoće i biljne proteine te izbacite šećer i rafinirane ugljikohidrate koji brzo podižu energije (ali je i jednako brzo spuštaju).
Vrste povremenog posta
Post 16/8: ovaj post, koji se naziva i 16-satni post ili „vremenski ograničeno jedenje“, odličan je za početnike. Tijekom 8 sati u danu možete uzimati obroke, a ostalih 16 sati ništa ne jedete. Naprimjer, možete odabrati da sve obroke uzmete između 8 i 16 sati, a poslije toga ne jedete.
Post 24: ovo je cjelodnevni post koji znači da se hrana jednom ili dvaput sedmično ne uzima po cijeli dan, odnosno svih 24 sata. Dani posta ovdje se izmjenjuju s danima kada imate normalne obroke.
Post 5:2: ovo je post koji uključuje pet dana normalne prehrane i dva dana unosa samo 500-600 kalorija.
Važno je znati da u razdoblju posta možete piti tekućinu, i to preporučuje se konzumirati samo vodu.
Dobrobiti povremenog posta
1. Topi masne naslage i pomaže izgradnji mišića
Povremeni post ubrzava sagorijevanje kalorija, i to tako da potiče vaš organizam da koristi masne zalihe kao svoje pogonsko gorivo. Na taj način brže i učinkovitije gubite kilograme.
U periodima kada jedete, vaš organizam troši glukozu kao svoj primarni izvor energije, a ostatak pohranjuje u obliku glikogena u jetri i mišićima.
Kada ne jedete, odnosno kada postite, svojem tijelu ne dajete glukozu, pa ono počinje trošiti zalihe glikogena.
Kada se potroši glikogen, tijelo traži novo gorivo, a to su – masne stanice.
Zahvaljujući tome gubite kilograme i topi se masno salo oko trbuha.
Istraživanja su pokazala da se uz post 16/8 masne naslage znatno smanjuju, a istovremeno se zadržava mišićna masa te snaga i izdržljivost.
Napomena: naravno, da biste mršavjeli, ostale dane dok ne postite ne biste se trebali pretrpavati hranom, nego jesti umjereno i – zdravo!
2. Smanjuje upalne procese i štiti od srčanih bolesti i raka
Studije su pokazale da se prakticiranjem povremenog posta smanjuju upalni procesi u organizmu.
Samim time smanjuje se i rizik od degenerativnih i kroničnih oboljenja, poput dijabetesa, raka, pretilosti i koronarnih bolesti.
3. Štiti zdravlje mozga
Povremeni post smanjuje rizik od Alzheimerove bolesti, čak i pomlađuje stanice u mozgu.
Daje i mentalnu jasnoću, o čemu svjedoče svi oni koji ga provode.
Ako provodite povremeni post, a onda svoj organizam opskrbljujete važnim nutrijentima te zdravim masnoćama i proteinima, imat ćete izoštren fokus i vaš će mozak biti u izvrsnoj funkciji.
Ostale dobrobiti posta
reguliše razine šećera u krvi
smanjuje osjećaj gladi
snižava krvni pritisak
produžava životni vijek (povećava vitalnost)
štedi vrijeme i novac (Najportal)
Sudbine
Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!
Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.
„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.
Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.
„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.
Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.
„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“
Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.
„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.
I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.
Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.
„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.
Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.
„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.
Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.
„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON