Pratite nas

Zanimljivosti

Povezanost zdravlja sa nakitom kojeg nosimo: ZLATO POJAČAVA SEKSUALNU ŽELJU

Published

on

Mislilo se da je nakit samo ukras, a danas je nauka razvila kristaloterapiju i terapiju dragim kamenjem zasnovanu na saznanjima da minerali i plemeniti metali utiču na cjelokupno stanje organizma

Nezavisno od juvelirskih pravila o načinima kombinovanja dragog kamenja sa plemenitim metalima (tirkiz i žad se, na primjer koriste isključivo uz srebro) poznato je da je nošenje zlatnog nakita na Bliskom i Dalekom istoku više stvar društvenog prestiža, a da se zapravo nosi mnogo više srebrni nakit zbog – tople klime. Srebro hladi, pa ga treba nositi svaki put kada osjećate višak energije, kada ste uznemireni, ako imate temperaturu, u ljeto, ako ste skloni jakim emocionalnim reakcijama… Zlatni nakit se, nasuprot ovome, nosi u hladnim regionima u vrijeme kišnog perioda i zimi.

 ZLATO POJAČAVA SEKSUALNU ŽELJU

Treba da ga nose oni koji su skloni sinusnim glavoboljama i oni koji pate od bolova u sinusima, naročito s desne strane lica. Aurum muriaticum je, recimo, homeopatski lijek koji je zapravo rastvor zlata. Nošenje zlatnog nakita može da pomogne onima koji imaju slijedeće simptome (i osobine prema homeopatskoj nomenklaturi): depresivnost, introvertnost, pretjerana ozbiljnost i osjećajnost, prefinjenost i naglašen ponos. To su uglavnom mirni, prefinjeni, ozbiljni, vrijedni i odgovorni ljudi koji iznenade naglim izlivom bijesa, očaja, koji postavljaju sebi visoke ciljeve, dugo i snažno pate i tuguju nakon rastanka od dragih, poslije nečije smrti, ili ljubavnog razočarenja. Osjećaju potrebu za osvetom, a gnušaju se takvih osjećanja, jer imaju grižu savjesti. Mogu da imaju i samoubilačke namjere, a u suštini imaju strah i prezir od smrti.

Mogu da pate od bolova u kostima, reumatskih poremećaja, glavobolja, mogu da imaju otok žlijezda, sklonost malignitetima, hronične opstrukcije gornjih disajnih puteva. Mogu da pate od srčanih poremećaja, uvećanja srčanih komora, visokog pritiska. U toku sna često ječe, imaju noćne more, a imaju i pojačanu seksualnu želju.

Ako sebe pronađete u većini ovih simptoma bit će sasvim dovljno da na sebe stavite zlatni nakit, ili da pijete vodu u kojoj ste potopili nakit preko noći (prethodno iskuhan). Najviše će vam odgovarati zlatne minđuše ili zlatni medaljon direktno do tijela koji dopire do srčane čakre, na sredini grudne kosti. Neće vam biti naodmet ni zlatni prsten na bilo kojem prstu, jer svi korespondiraju sa meridijanima srca, pluća, ili perikada, a zlatnom narukvicom ćete aktivirati tačke na ovim meridijanima.

 SREBRO PROTIV NAPADA BIJESA

Oni kojima više odgovara srebrni nakit, bez obzira na godište i pol, odgovara i homeopatski lijek argentum nitricum (srebro). Osobine i tegobe koje posjeduju su sljedeće:optimisti su sa velikom dozom straha da li će se njihove želje ostvariti, jer su, nesigurni, plaše se da ostanu sami, smeta im visina, ne podnose gužvu, imaju osjećaj da su uhvaćeni u klopku i u privatnom životu, i u profesiji. Ne podnose pritisak nikakve vrste, posebno vremensko ograničenje. Imaju prisilne misli i često podliježu trenutnim impulsima. Obožavaju slatku hranu, pate od stomačnih poremećaja, bolova, od zapaljenja očiju, od snažnog lupanja srca, imaju česte napade bijesa, a vole one koji odobravaju njihove postupke.

Nakit od srebra možete nositi isto kao i zlatni, jer djeluje na iste meridijane, s tim što treba potencirati ogrlice uz sam vrat, jer je grlo često upaljeno, ili prstenje na četvrtom i petom prstu koji korespondira s tankim crijevom, srcem i stomakom (može i na drugom koji korespondira s debelim crijevom).

 BAKAR PROTIV KAŠLJA

Bakar je također jedan od metala koji je zastupljen u homeopatiji pod nazivom cuprum. Odgovara onima koji pate od čestih grčeva kao posljedica psihičkih problema, naročito kritika koje teško podnose. To su dobre duše koje svima žele da pomognu i da ugode, a sebe stavljaju u drugi plan. Ako im okolina ne uzvrati ljubav, mogu postati maliciozni. Plašljivi su i često imaju fiks ideje. Koža može da im bude plavičaste boje, ili mogu da pate od čireva na koži, raznih izraštaja, ili psorijaze. Nerijetko pate i od jakog spazmodičnog kašlja, astme, osjećaja gušenja, angine pektoris sa slabim pulsom, uznemirenosti ili salom oko srca. Mogu da imaju tamne fleke na licu, posebno žene.

Često štucaju, osjećaju mučninu koju smiruju hladnom vodom, i metalni osjećaj u ustima, kao i razne očne poremećaje.

Oni koji sebe prepoznaju u ovim simptomima mogu da nose bakarni lančić, ili narukvicu, da smire trzajne pokrete ruku i da aktiviraju meridijan pluća i srca.

 PLATINA

Ovaj čvrst plemeniti metal je zapravo najcjenjeniji i najkvalitetniji, pa se preporučuje za vjenčano prstenje i burme. Oni kojima bi odgovarao lijek platinum muriaticum, ili nakit od platine, posjeduju snažna osjećanja, naglašen ponos, jake emocije, nose u sebi duboku tugu, jer smatraju da je život prema njima nepravedan. Ponosni su na svoju ličnost i dugo pamte uvrede. Posjeduju izrazite intelektualne i kreativne sposobnosti i često im se čini da su iznad drugih. Rasijani su, ponekad su opterećeni seksom. Mogu da imaju halucinacije i prisilne misli,  strah od smrti, od mogućnoti da budu povrijeđeni, posebno nožem, ili da oni mogu potegnuti nož na nekoga. Često pate od glavobolja i utrnutosti lica. Podrhtavanje očnih kapaka je također često, zuji im u ušima, ili imaju bolove u ušima, krvarenja iz nosa, bol u korijenu nosa, osjećaj hladnoće na licu. Česti su i stomačni problemi posebno u donjem dijelu stomaka, ili tačno u predjelu pupka. Ginekološki problemi su česti i brojni kao, i bolovi u leđima, posebno u donjem dijelu kičme, kao i trnjenje i žmarci u nogama, grčevi, ili osjećaj kao da  hramlju.

 LANČIĆI

Ova vrsta nakita je jako popularna u Indiji i na Bliskom istoku. Njima se aktivira šesta čakra u nivou trećeg oka, a omogućava jasne misli, duhovni spokoj, otklanja probleme sa sinusima i očima, nesanicu.

Lančić oko vrata aktivira tiroidnu žlijezdu i petu čakru. Preporučuje se za disajne probleme na nervnoj bazi, za probleme sa grlom, uznemirenost, usplahirenost i osjećaj nemoći.

Lančić oko struka djeluje izrazito blagotvorno za sve tegobe seksualne prirode, posebno kod frigidnosti, ili impotencije izazvane tugom, brigama, ili razočaranjem, jer stimuliše takozvani meridijan opasača.

Lančić oko zglavka noge tonificira cijeli organizam, jer se tu nalaze regije koje pokrivaju sve unutrašnje organe, jetru slezenu, pankreas, želudac i genitalije. Ako se osjeća slabost u nogama, ili postoji problem sa bubrezima, genitalnim organima, jetrom i žuči, treba staviti zlatan da bi se stimulisao rad ovih organa, a srebrni – kod upale tih organa.

Na istoku se kao pravilo nosi ovaj lančić, jer on u toku pokreta nogu dodiruje tačke bubrega, bešike, žučne kese i jetre.

 PRSTENJE

Prstenje treba nositi na drugom prstu kod problema disajnih puteva, na trećem prstu kod bolova u perikardu u predjelu grudnog koša, opće slabosti, manjka optimizma i životne radosti, sa smanjenom seksualnošću.

Prsten treba nositi na četvrtom prstu kod stomačnih poremećaja sa nadutošću organa i to zlatno prstenje i prstenje od platine kod slabog rada stomačnih organa, a srebrno – za smirenje tegoba sa bubrezima, gušoboljom, otocima na licu, bolovima u ramenu i laktu.

Prsten na malom prstu se nosi kod srčanih tegoba i problema sa tankim crijevom.

 MINĐUŠE

Mogu se nositi kod glavobolja, problema sa ušima, očima, zubima, jer donji dio uha sadrži tačke koje korespondiraju ovim dijelovima tijela. (Najportal)

Zanimljivosti

Misterije: Kako je grad sa 40.000 stanovnika nestao preko noći?

Published

on

Prije oko 4.500 godina nastao je grad Mohendžo-daro, koji se nalazio na području današnjeg Pakistana. Grad je na svom vrhuncu imao i do 40.000 stanovnika. Onda je iznenada nestao u ruševinama.

Mohendžo-daro je jedno od najvećih gradova civilizacije Harapan ili civilizacije doline Inda. Rakhaldas Bandiopadhiai ga je otkrio 1922. godine.

Parirao velikim silama

Tokom 1930-ih, velika iskopavanja su sprovedena na lokalitetu pod vođstvom Sir Johna Marshalla, D.K. Dikshita i Earnesta MCcaya.

Iskopavanja se i dalje sprovode. Međutim, želja mnogih arheologa je da se ovo nalazište maksimalno zaštiti od spoljnih faktora ili da se zatrpa, jer će brzo nestati.

Ovaj grad je, bez sumnje, parirao velikim silama starog Egipta, Mesopotamije i Krita. Život u ovom gradu je trajao jako dugo, on se razvijao i rastao, dok iznenadan nije pao i nestao.

Drugi gradovi civilizacije u dolini Inda propale su otprilike u isto vrijeme.

Inače, Mohendžo-daro u prevodu na znači “Humka mrtvih ljudi”. Prema UNESCO-u, nalazište se prostire na 250 hektara. Ali je samo trećina arheološki iskopana.

Grad je nastao oko 2.500 godina prije nove ere i njegova izgradnja je bila dobro planirana, na šta ukazuje urbani plan grada. Veći dio grada bio je izgrađen od pečene cigle, koje su bile standardizovani građevinski materijal.

Na svom vrhuncu, metropola je imala ravne puteve koji su se ukrštali pod pravim uglom, stvarajući gradske blokove poređane sa gradskim centrima, javnim kupatilima, kulturnim centrima, sakralnim građevinama za sveštenike, složenim sistemom odvodnjavanja i velikom žitnicom.

Ovo je 10 najljepših svjetskih gradova: POGODITE KOJI JE PRVI NA LISTI

Kuće su bile opremljene kupatilima od cigle, a mnoge su imale i toalete. Otpadne vode iz njih su odvođene u dobro izgrađene kanalizacije koje su tekle duž središta ulica, pokrivene ciglama ili kamenim pločama. Cisterne i bunari fino izgrađeni od pečene cigle su održavali javne zalihe pitke vode.

Pored svega što drevni grad jedne civilizacije može da sadrži bilo bi očekivano pronaći i grad mrtvih, odnosno groblje. Ali groblje nije otkriveno. Umjesto toga pronađeni su skeletni ostaci 40 osoba rasuti po čitavom drevnom gradu.

Napušteni grad

Oko 1800. do 1700. godine prije nove ere, Mohendžo-daro biva napušten. Ranije se mislilo da je grad uništen napadom spoljnih neprijatelja, poput indoevropljana. Međutim, nema tragova požara, niti bilo kakve razorne katastrofe.

U slojevima ruševina, pepela i krhotina nađeno je 40 skeleta. Neki su ležali na ulicama u zgrčenim položajima poput žrtava kastastrofalnog događaja.

U prostoriji sa javnim bunarom, u jednom dijelu grada, pronađeni su skeleti dvije osobe za koje se činilo da su očajnički koristile svoje posljednje ostatke energije da se popnu uz stepenice i da izađu na ulicu.

U blizini su ležali prevrnuti ostaci još dvojice. Na drugim mestima u toj oblasti pronađeni su “čudno izobličeni” i nekompletni ostaci devet osoba, vjerovatno bačenih u jamu.

U uličici između dvije kuće u drugoj oblasti, još šest skeleta je bilo prekriveno zemljom.

Često se ova scena na nalazištu dovodila u vezu sa napadom neprijatelja.

Međutim, fizičko antropološka studija Keneta Kenedija dokazala je da oni nisu ubijeni, već da su umrli od nečega drugog što nije ostavilo tragove na skeletnim ostacima.

Uspomene iz sarajevskih kafića: ŠTA PIJEŠ, ŠTA ĆE TI TREBA POPITI?

Budući da je ona sprovedena jako davno, nije na odmet odraditi ponovo antropološku analizu skeleta sa fizičko-hemijskim analizama, prenosi Nova.

Značajni dokazi

Jedna od novijih teorija jeste da je drevni grad pretrpio velike poplave i da su ljudi umrli od posljedica bolesti koje se prenose vodom, kao što je kolera.

Nedavna istraživanja otkrila su značajne dokaze o poplavama u Mohendžo-darou u obliku mnogih slojeva muljevite gline.

Rijeka Ind je bila sklona da promijeni svoj tok i kroz vjekove se postepeno kretala prema istoku, što je povremeno dovodilo do poplava unutar granica grada.

Zaista, činilo se da su masivne platforme od cigli na kojima je izgrađen grad i utvrđenja oko njegovih dijelova dizajnirani da obezbijede zaštitu od takvih poplava.

Uslovi bi bili idealni za širenje bolesti koje se prenose vodom, posebno kolere, iako se ne može dokazati da su se pojavile epidemije kolere.

Možda je u pitanju neka druga zarazna bolest, za koju su neophodna dodatna ispitivanja skeleta, prenosi “sveoarheologiji”.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending