Pratite nas

Zanimljivosti

Poučna životna lekcija: KAKO JE TRAVAR SPREMIO “HAPICU” DA SNAHA OTRUJE SVEKRVU, A DA PROĐE NEKAŽNJENO

Published

on

Li-Li i njena svekrva nikad nisu prestajale da se svađaju i međusobno napadaju, a ono što je situaciju činilo još težom je stari kineski običaj po kojem snaja mora da se pokorava svekrvi

Ovo je priča o djevojci Li – Li, njenoj svekrvi, te jednom mudroom travaru iz Kine. Kad je kucnuo određeni čas, stupila je u brak i započela život sa mužem i njegovom majkom. Međutim, ubrzo je otkrila da se nikako ne slaže sa svekrvom. Mnogo su se razlikovale, i snahi se nisu sviđale mnoge svekrvine navike. Sa druge strane, ni svekrva nije ostajala dužna, pa je često vrijeđala i kritikovala svoju novopečenu snahu.

Tako su prolazili dani, pa i nedjelje. Li-Li i njena svekrva nikad nisu prestajale da se svađaju i međusobno napadaju. Međutim, ono što je situaciju činilo još težom je stari kineski običaj po kojem snaha mora da se pokorava svekrvi. I tako je i Li-Li morala da ispunjava svaku njenu želju i sluša njene zapovijesti.

Naravno, jadni Li-Lin muž je zbog čitave situacije bio veoma tužan i zabrinut. Na kraju, kad je posljednja kap prelila čašu, Li-Li je odlučila da nešto preduzme.

Otišla je u kod travara Huanga, starog poznanika svog oca. Objasnila mu je situaciju i pitala ga da li može da joj da neki otrov, kako bi se jednom za sva vremena riješila naporne svekrve.

Travar je jedno vrijeme ćutao, a potom reče:

Li-Li, pomoći ću ti da riješiš svoj problem, ali moraš da me slušaš i strogo se pridržavaš mojih uputstava.

Li-Li odgovori: “Naravno, gospodine Huang. Učiniću sve što mi kažete”.

Travar ode u ostavu, i kad se vratio nazad, u rukama je nosio paketić sa travama. Rekao je:

“Ne možeš na svojoj svekrvi da koristiš brzo-djelujući otrov, jer bi tada ljudi nešto posumnjali. Stoga, evo ti više biljaka koje će polako da truju njeno tijelo. Svaki drugi dan pripremi neko ukusno jelo i u njenu porciju stavi malo ovog bilja. Kako niko ne bi posumnjao na tebe kad ona umre, moraćeš prema njoj da se ponašaš veoma ljubazno. Nemoj da se svađaš sa njom, poslušaj je u onome što ti kaže, i ophodi se prema njoj kao prema kraljici”, ispričao je travar.

Li-Li se mnogo obradovala. Zahvalila je Huangu i požurila kući da u djelo sprovede plan o ubistvu svekrve.

Prolazile su nedjelje i mjeseci, a svaki drugi dan Li-Li bi napravila jedan poseban obrok za svoju svekrvu. Sjećala se savjeta travara Huanga, pa je kontrolisala jezik, slušala svekrvu i ponašala se prema njoj kao prema svojoj majci.

Nakon 6 mjeseci, stanje u njihovoj kući se drastično promijenilo. Li-Li se tokom tog perioda nikako nije posvađala sa muževljevom majkom, pa se svekrva činila puno blažom i ljubaznijom. Čak je rodbini i prijateljima govorila kako je Li-Li najbolja snaha na svijetu. Polako se među njima dvjema rodila prisnost i ljubav.

A onda je Li-Li ponovo otišla kod travara Huanga. Rekla mu je:

“Dragi gospodine Huang, molim Vas da mi pomognete da izliječim moju svekrvu od otrova koji sam stavljala u hranu! Ona se promijenila i postala mi tako draga, ne želim da umre.”

Travar se je samo nasmješio i klimnuo glavom:
“Li-Li, nemaš razloga za brigu. Nisam ti ni dao otrov. Bilje koje sam ti dao je ljekovito i samo je pomoglo da se popravi zdravlje tvoje svekrve. Jedini otrov bio je u tvom srcu i ponašanju prema njoj, ali je sad to sve sprala ljubav i ljubaznost koju ste jedna drugoj pružale”, objasnio je mudri travar. (Naj portal/ Foto: Ilustracija / Shutterstock)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending