Naj recepti
PURAĆKA ĆASKA – JELO I SA UNESCOVE LISTE (Recept)
Puračka ćaska prvo je tradicionalno jelo koje je proglašeno nematerijalnim kulturnim blagom BiH. Ovaj laskavi status Ćaska je dobila zahvaljujući, prije svega, angažmanu Kulturno umjetničkog društva iz Puračića.
POTREBNI SASTOJCI:
Za pripremu ovog jela koristi se juneće masnije meso od prednjeg dijela govečeta, crveni i bijeli luk, kao i razne mirođije. Priprema se tako da se na dno zemljane ćase stavi sitno izrezan crveni i bijeli luk, suhi začini, biber i lovorov list, na to se dodaje meso isječeno na kockice veličine jednog zalogaja. Nakon što se poslože sve namirnice u sredinu ćase se stavi jedna cijela glavica bijelog luka, zatim se posoli i naspe voda tako da prekrije meso u ćasi. Napomena: ništa se prethodno ne prži niti se dodaje ulje ili druge masnoće, dovoljna je masnoća od mesa.
Ćasa se stavi na šporet da prokuha, a potom se smanjuje temperatura, ili odmiče u stranu šporeta, da se krčka na laganoj vatri. Pri kraju kuhanja dodaju se klinčići (po želji). Kada je meso dobro skuhano, ćasa se stavi u rernu da se zapeče, kako bi komadići mesa koji vire iz ćase dobili rumenu boju, kao i stvorila tanka korica. Inače vrijeme trajanja pripreme jedne ćaske je po nekoliko sati, što se ćaska duže krčka to je ukusnija.
Puračka ćaska se obavezno kuha u zemljanoj zdjeli tri do četiri sata, uz precizne upute.
“Zato jeste specifična i razlikuje se od gulaša. Specifično je također da se stavlja hladna zemljana ćasa na hladnu ringlu ili šporet da bi se postepeno zagrijavala cijela zdjela tako da začini mogu da se prožmu kroz to meso. Služi se u manjim ćasama, odnosno ćaskama i zato se i zove Puračka ćaska” kaže Mirha Osmanović, članica KUD Puračić.
“Nema nekih tajnih začina, ali ima svako svoje nešto što doda posebno, ali sve je to poznato i u našoj knjizi Puračka sofra, ima recept kako se priprema”, kazala nam je Jasmina Osmanović, članica KUD Puračić. A osim knjige, KUD Puračić je ovom tradicionalnom jelu posvetilo i međunarodnu gastromanifestaciju Puračko ćaskanje, koju uspješno realiziraju od 2014.g.
“Istovremeno smo paralelno vršili istaživanja, prikupljanje recepata, receptura, specifičnosti kada je u pitanju njena priprema, kada je u pitanju služenje i tako i 2018. smo pokrenuli faktički proceduru za uvrštavanje Ćaske na listu nematerijalne kultirne baštine”, rekao nam je Hazim Osmanović, predsjednik KUD Puračić. To se nedavno i dogodilo. Imamo informaciju da je prvo tradicionalno jelo na području BiH i iz tog razloga zaslužuje ovu pažnju. I ono što nas raduje jeste da je to i povodom praznika 1. marta Dana nezavisnosti BiH i da je to možda najbolje što smo mogli pokloniti BiH i građanima TK”, otkriva Kemal Nurkić, direktor Zavoda za historijsko i kulturno naslijeđe TK.
Nakon ovog priznanja, Puračka ćaska se našla i na UNESCO-ovoj preliminarnoj listi svjetske nematerijalne kulturne baštine. (Naj portal)
Naj recepti
Isprobajte recept za jaja u smjesi od jogurta: SULTANOV DORUČAK
Isprobajte recept koji je bio dostojan turskih vladara. Poširana jaja poslužena u mješavini jogurta i bijelog luka turski su specijalitet, dostojan sultana.
Halaby papričica
Prema nekim podacima, u 15. vijeku „çılbır“ je zaista svako jutro stizao na sto otomanskim vladarima. U jelo se tradicionano dodaje umjereno ljut čili Aleppo, začin koji je dobio naziv po sirijskom gradu, gdje se i najviše uzgajao. Poznat je i pod nazivima halaby papričica, pul biber i haleb biber.
Ako nemate Aleppo, poslužiće i ljuta ili slatka mljevena paprika. Kuhari širom svijeta zaljubili su se u turski mirisni doručak pa se od recepta do recepta mogu primijetiti varijacije na temu. Neki kuhari će zagrijati jogurt prije posluživanja kako bi bio kremastiji, dok će ga drugi poslužiti hladnog.
Najzahtjevniji dio pripreme je poširanje jaja, ali uz malo prakse lako je doći do rezultata. Kako biste uspješno poširali jaja birajte što svježija jer stajanjem postaju vodena pa se tokom kuhanja u vodi neće lijepo oblikovati. Jaja neka budu hladna jer duže ostaju stisnuta i neće „zaplesati“ po posudi, a i lakše ćete tempirati vrijeme kuhanja jer će žumance biti tečno, a bjelance čvrsto.
Çılbır ne treba brkati s čimburom, jelom od mljevenog mesa s jajima koje se priprema širom Balkana, navodi punkufer.hr.
POTREBNI SASTOJCI: 200 g grčkog jogurta, 1 čehna bijelog luka, 1 kašičica soli, 2 kašičice maslaca, 1 kašika maslinova ulja, 1 kašičica mljevene paprike, 2 jaja, 1 kašika jabukovog sirćeta, kopar
Priprema:
Uzmite posudu srednje veličine, napunite je vodom u visini od oko četiri cm i zagrijte je. Poklopite je posudom otpornom na temperaturu tako da nema kontakta s vodom i u nju stavite jogurt, so i usitnjeni bijeli luk. Promiješajte. Kada se jogurt zagrije na tjelesnu temperaturu (provjerite na koži) ugasite vatru, ali ostavite posudu.
Topli jogurt
Zagrijte maslac i kad lagano počne da tamni ugasite vatru i umiješate ulje i mljevenu papriku. Ulijte sirće u vodu i prije nego što provri smanjite vatru. Jaja razbijte u zasebnim posudicama. Kašičicom napravite kružni pokret pa unutra spustite jaje i kuhajte na umjerenoj vatri 3-4 minuta pa izvadite šupljikavom kašikom.
Topli jogurt podijelite u dva tanjira i na svaki stavite po jedno jaje pa prelijte uljem s paprikom i po želji ukrasite koprom.
(Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON