Prošlo je šest mjeseci otkako je Svjetska zdravstvena organizacija primila prve informacije o upali pluća uzrokovanoj nepoznatim virusom. Nešto kasnije ispostavit će se da je riječ o koronavirusu.
Šest mjeseci od prijave virusa u svijetu je zablježeno 10 miliona slučajeva inficiranih i pola miliona smrtnih slučajeva.
Svi koji smatraju da je u toku drugi val korona virusa u BiH previše su optimistični – tako bi se ukratko mogle sumirati tvrdnje medicinskih stručnjaka u Evropi i svijetu. Posljedično, i u BiH. Iako se ovih dana mogu čuti brojne kritike na račun Bosanaca i Hercegovaca i njihove pretjerane opuštenosti u vezi sa ponovnim rastom broja zaraženih, činjenica je da se porast inficiranih bilježi i diljem Evrope i svijeta.
Prvi čovjek Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorava da kraj pandemije nije ni blizu:
“Iako su brojne zemlje napredovale diljem svijeta, pandemija se zapravo širi sve brže. Svi smo u ovome skupa i u tome smo na duge staze. Već smo izgubili jako puno, ali ne smijemo izgubiti nadu.
Značajan skok broja oboljelih zabilježen je i u BiH, u prosjeku oko 150 slučajeva na dan. Raste broj zaraženih i u zemljama regije.
Oprečna su mišljenja ljekara o tome da li je virus oslabio ili smo, kako kaže načelnik Odjela infektologije Kantonalne bolnice Zenica Ednan Drljević, „mi ojačali“:
“Virus nije oslabio nego nam je organizam ojačao. Virusu je tokom zime bio olakšan ulazak, a sada smo zahvaljujući uvjetima u puno boljem stanju. Nema drugog vala, nikada nismo prestali raditi, a zajedničkim snagama smo postigli uspjeh.
Institut za istraživanje javnog mnijenja Gallup International Association objavio je treći izvještaj o odnosu građana prema pandemiji virusa. Ispitano je 18 hiljada osoba u 19 zemalja svijeta, uključujući i BiH. U izvještaju se navodi da je strah od korone i dalje prisutan među stanovništvom jer se tek oko 30 posto ispitanih ne boji da bi oni ili njihovi bližnji mogli oboljeti.