Pratite nas

zdravlje

Pojasnila je stručnjakinja za hranu Samantha Casseti: Umorni smo i kraće živimo zbog čestog konzumiranja mesnih prerađevina

Published

on

 Nova studija, čiji su rezultati objavljeni u magazinu “Nutrients”, potvrdila je kako jedan od glavnih krivaca za jak osjećaj umora može biti procesuirano meso.

Za potrebe studije autori su okupili 20 mladih odraslih osoba kojima se pregledavala mikrobiota u crijevima kako bi se vidjelo koliko utječe na mentalno zdravlje i umor te nivo energije i umor.

Saznali su kako je procesuirano meso jedina hrana koja je povezana s promjenama u nivoima energije – dolazi do slabog ili jakog mentalnog umora.

– Doznali smo da će osobe koje konzumiraju više procesuiranog mesa reći kako osjećaju normalne nivoe mentalnog umora. Vrlo je izazovno pronaći direktan uzrok između ovako pripremljenog mesa i umora, poveznicu smo pronašli, ali ne znamo tačno kako takva hrana utječe na umor – dodao je autor studije dr. Ali Boolani koji smatra kako su potrebna dodatna istraživanja.

Smanjeni unos mesnih prerađevina dobra je odluka za zdravlje, ali je isto tako sasvim normalno ponekad jesti takve proizvode.

– Istraživanja nisu potvrdila kolika je količina dovoljna – pojasnila je stručnjakinja za hranu Samantha Cassetty i dodala:

– Ako poželite ponekad pojesti komad suhog mesa, vjerovatno se ne radi ni o kakvom problemu, ali ja ne bih savjetovala da se jede svaki dan i da bude glavni dio prehrane. Jako procesuirano meso možete zamijeniti cjelovitim žitaricama i svakako više pažnje obratiti na voće i povrće, a upravo ćete tako poboljšati raznolikost mikrobiote, smanjiti rizik od razvoja bolesti i pružiti sebi više energije.

Ono što se do sad zna je kako procesuirano meso ako se jede u velikim količinama može utjecati na povećan rizik od bolesti srca, ali potencijalno i skratiti život.

Zašto se javlja umor nakon obroka?

Umor nakon obroka može biti posljedica namirnica koje ste jeli ili navike u spavanju.

Neke namirnice i određeni obroci mogu uzrokovati jak umor naknadno, a postprandijalna somnolencija je stanje umora koji osjećamo nakon konzumiranja obroka i označava nagli porast, ali i pad energije.

Istraživači su ponudili brojne teorije o tome šta uzrokuje umor nakon obroka, ali se slažu u jednom – radi se o prirodnom odgovoru organizma koji ne mora biti znak za zabrinjavanje.

 Zašto smo umorni nakon obroka?

Umor ili problemi s koncentracijom nakon obroka su učestala pojava, a taj jaki umor se javlja ovisno o tome šta ste jeli, kada ste jeli i koliko ste pojeli.

Evo nekoliko faktora koji mogu biti uzrok ovom problemu:

Hrana bogata proteinima u ugljikohidratima može uspavati više od ostale hrane. Naučnici vjeruju da su neke osobe umornije nakon obroka jer njihovo tijelo proizvodi više serotonina, a radi se o hemikaliji koja igra veliku ulogu u regulaciji raspoloženja i ciklusa spavanja.

Amino kiselina koja se naziva triptofan, a koja se nalazi u mnogim namirnicama bogatim proteinima, pomažu proizvodnji serotonina. Iz tog razloga, konzumiranje ovakvih jela može uzrokovati osjećaj umora.

On se nalazi u ovim namirnicama: losos, piletina, jaja, špinat, sjemenke, mlijeko, soja, sir.

Namirnice koje sadrže visoki udio ugljikohidrata su: tjestenina, riža, bijeli hljeb, kolači, krofne, keksi, mlijeko, šećer i bombone.

Često će se pojesti kombinacija ugljikohidrata i proteina prije spavanja, poput pahuljica s mlijekom, i to može utjecati i na san.

 Kako spriječiti osjećaj umora nakon obroka:

Jedite malo i često: umjesto da jedete velike obroke kada ste gladni, jedite češće, ali manje količine hrane svakih nekoliko sati kako bi nivo energije bio u ravnoteži. Malo voća ili orašastih plodova trebalo bi utažiti glad, ali i pružiti energiju.

Dobro spavajte: ako ste kvalitetno spavali tokom noći, manje su šanse da ćete iskusiti nagli pad energije nakon obroka.

Prošetajte: dovoljno je samo malo izlaganja suncu, a posebno nakon jela, kako biste se osjećali manje umorni.

Pokušajte s terapijom jake svjetlosti: jedna studija pokazala je da osobe koje se izlažu jakoj svjetlosti nakon obroka rjeđe osjete umor. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending