Zanimljivosti
Pogledajte najveću pčelu na svijetu: ZOVU JE „LETEĆI BULDOG“, ČETIRI PUTA JE VEĆA OD OBIČNE (Video)
Davne 1859. godine je poznati prirodoslovac Alfred Russel Wallace, istražujući daleko ostrvo Bacan u Indoneziji, došao do zapanjujućeg otkrića; Megachile plutona, odnosno najveće pčele na svijetu, piše 24sata.
Wallace je otkrio pčelu koja je otprilike četiri puta veća od normalne, opisao je kao “velikog crnog kukca nalik osi, s golemom čeljusti poput jelenka”. U više od sto godina to je bio jedini zapisani susret s divovskom pčelom. Neki su strahovali da je krčenje šuma dovelo do izumiranja te vrtste.
Godine 1981. biolog Adam Messer otkrio je nekoliko gnijezda Megachile na Bacanu i susjednim ostrvima toliko rijedak da su lokalni stanovnici rekli da nikada prije nisu vidjeli gnijezda. Opet, to je decenijama bio jedini susret s vrstom
Nakon decenija sumnje da je izumrla, divovsku pčelu, koja je danas poznata kao ‘Wallaceova divovska pčela’, pronašli su 2019. godine na slabo istraženom indonezijskom ostrvu.
Nakon višednevne potrage, stručnjaci za divlje životinje pronašli su jednu živu ženku, koju su fotografirali i snimili.
U januaru 2019. godine tim je krenuo Wallaceovim stopama na putovanje kroz Indoneziju u pokušaju da pronađu i fotografišu pčelu.
„Bilo je veliko zadovoljstvo vidjeti ovog ‘letećeg buldoga’ za kojeg više nismo bili sigurni da postoji, imati pravi dokaz upravo tamo ispred nas u divljini – rekao je prirodoslovni fotograf Clay Bolt, koji je snimio prve fotografije i video ove vrste.
Zapravo vidjeti koliko je ova vrsta lijepa i velika u stvarnom životu, čuti zvuk njenih divovskih krila kako lupa dok leti pokraj moje glave, bilo je jednostavno nevjerovatno.
S procijenjenim rasponom krila od šest centimetara, Wallaceova divovska pčela najveća je pčela na svijetu.
Ženka pravi svoje gnijezdo u nasipima termita, koristeći svoju veliku čeljust za prikupljanje ljepljive smole drveća kako bi obložila gnijezdo i zaštitila ga od invazije termita.
Vrsta zavisi od nizinske šume zbog smole i gnijezda termita koji žive na drveću, piše BBC.
Otkriće, na indonezijskim ostrvima poznatim kao Sjeverni Molučki otoci, budi nadu da se u šumama regije još uvijek nalazi jedna od najrjeđih i najtraženijih vrsta insekata na svijetu.
Član putovanja i stručnjak za pčele Eli Wyman, entomolog sa Sveučilišta Princeton, rekao je da se nada da će ponovno otkriće potaknuti istraživanje usmjereno prema dubljem razumijevanju životne istorije pčela i informisati o svim budućim naporima da se ona zaštiti od izumiranja.
Wallaceova divovska pčela trenutno je na popisu ugrožena izumiranjem, prema Međunarodnoj uniji za očuvanje prirode. Međutim, međunarodna trgovina ovom vrstom trenutno nije ograničena Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama.
Grupa za zaštitu okoliša, Global Wildlife Conservation (GWC), koja je pokrenula svjetski lov na ‘izgubljene vrste’, podržala je putovanje u potrazi za pčelom. Pogledajte video o „pčeli buldogu“. (Naj portal)
Zanimljivosti
Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu
Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.
Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….
– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.
– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.
Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.
Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON