Poznati japanski ljekar, gastroenterolog i hirurg Hiromi Šinija autor je nekoliko najprodavanijih knjiga o zdravom načinu života.
Prehrambeni program koji je izložio Hiromi Šinija u knjizi “Magični enzimi”, ili posebno o opasnosti od “zdrave” ishrane, pomogao Kevinu Klajnu, Stingu, Dastinu Homfanu, bivšem premijeru Japana Nakasone, dobitniku Nobelove nagrade Leonu Esaki i mnogim drugim pacijentima da povrate zdravlje.
Sve je povezano
Hiromi Šinija smatra da su savremeni pristup liječenju i uska specijalizacija u medicini štetni, jer ljekaru oduzimaju mogućnost da sprovede holistički pregled tijela pacijenta.
Gastroenterolog se bavi želucem i crijevima, a stomatolog zubima. U međuvremenu, sve je međusobno povezano u ljudskom tijelu. A ako se u zubu pojavi šupljina, onda će to sigurno uticati na varenje. Ali da li je specijalisti zaista stalo do ovoga? Naravno da ne! Tako se ispostavlja da i sami moramo preuzeti odgovornost za svoje zdravlje. I nijedan lijek nas ne može učiniti zdravima ako ne promijenimo svoj uobičajeni način života i ishranu.
Enzimski potencijal
Prema njegovoj teoriji magičnih enzima, ljudsko zdravlje se suši i život se završava ako se „enzimski potencijal“ iscrpi.
Enzimi ili enzimi su molekuli proteina – katalizatori koji nastaju u svim živim organizmima. Zahvaljujući njima pupoljci cvjetaju na drveću i klija sjeme. Mnogo različitih enzima se proizvodi u ljudskom tijelu. Bez njih je nemoguće svariti i asimilovati hranu, obnoviti ćelije, neutralisati toksine i očistiti tijelo toksina. Jednostavno rečeno, život je bez enzima nemoguć!
Poznato je da u našem tijelu postoji oko pet hiljada vrsta različitih enzima. Tri hiljade enzima stvara crijevna bakterija, a ostatak ulazi u tijelo hranom. Iz toga proizilazi da ako jedemo hranu punu vrijednosti enzimima bogatu, imaćemo visok „enzimski potencijal“, neprobojan imunitet i živjet ćemo dug i aktivan život.
Glavni princip njegovog nutricionističkog programa je održavanje visokog „enzimskog potencijala“. Samo u ovom slučaju ćete zaboraviti na bolesti i živjeti dug i aktivan život.
Pravila ishrane
1. Jedite hranu bogatu enzimima.
2. Pratite dijetu koja se sastoji od 50% žitarica, povrća i voća – 35-40% i samo 10-15% mesa.
3. Pokušajte da koristite samo cjelovite žitarice.
4. Jedite više svježe, neprerađene hrane.
5. Ograničite unos mliječnih proizvoda što je više moguće.
6. Dajte prednost ribi nad mesom. Meso ne povećava vitalnu energiju. Ubrzava ne samo razvoj, već i proces starenja.
7. Dnevna norma proteina (meso, riba) za osobu je oko 1 gram proteina po kilogramu tjelesne težine. Za osobu tešku šezdeset kilograma dovoljno je 60 grama životinjskih proteina dnevno.
8. Izbjegavajte margarin i prženu hranu.
9. Temeljno žvaćite hranu i pokušajte da jedete male porcije.
10. Pijte najmanje 1,5-2 litara vode dnevno. Najbolje je piti ujutru, odmah nakon buđenja, a takođe i 1 sat prije svakog obroka – ovo je najbolji način da se zadovolje potrebe tijela za vodom. Za samo trideset minuta voda će se preseliti iz želuca u crijeva i, prema tome, neće na bilo koji način poremetiti proces varenja.
500-700 mililitara ujutru na prazan stomak;
500 mililitara na sat prije doručka;
500 mililitara na sat prije ručka.
11. Izbjegavajte kafu, zeleni i crni čaj što je više moguće. Dajte prednost biljnim čajevima, čajevima od ovsene kaše i heljde, ne više od 1-2 šolje dnevno.
12. Ako je moguće, nemojte jesti ili piti kasnije od 5-6 sati prije spavanja. Ako ste jako gladni, možete pojesti malu porciju voća sat vremena prije spavanja. (Najportal)