Pratite nas

zdravlje

Plan zdrave ishrane po poznatom japanskom doktoru Hiromiju Šiniji: 12 pravila za dug, aktivan i zdrav život

Published

on

Poznati japanski ljekar, gastroenterolog i hirurg Hiromi Šinija autor je nekoliko najprodavanijih knjiga o zdravom načinu života.

Prehrambeni program koji je izložio Hiromi Šinija u knjizi “Magični enzimi”, ili posebno o opasnosti od “zdrave” ishrane, pomogao Kevinu Klajnu, Stingu, Dastinu Homfanu, bivšem premijeru Japana Nakasone, dobitniku Nobelove nagrade Leonu Esaki i mnogim drugim pacijentima da povrate zdravlje.

Sve je povezano

Hiromi Šinija smatra da su savremeni pristup liječenju i uska specijalizacija u medicini štetni, jer ljekaru oduzimaju mogućnost da sprovede holistički pregled tijela pacijenta.

Gastroenterolog se bavi želucem i crijevima, a stomatolog zubima. U međuvremenu, sve je međusobno povezano u ljudskom tijelu. A ako se u zubu pojavi šupljina, onda će to sigurno uticati na varenje. Ali da li je specijalisti zaista stalo do ovoga? Naravno da ne! Tako se ispostavlja da i sami moramo preuzeti odgovornost za svoje zdravlje. I nijedan lijek nas ne može učiniti zdravima ako ne promijenimo svoj uobičajeni način života i ishranu.

 Enzimski potencijal

Prema njegovoj teoriji magičnih enzima, ljudsko zdravlje se suši i život se završava ako se „enzimski potencijal“ iscrpi.

Enzimi ili enzimi su molekuli proteina – katalizatori koji nastaju u svim živim organizmima. Zahvaljujući njima pupoljci cvjetaju na drveću i klija sjeme. Mnogo različitih enzima se proizvodi u ljudskom tijelu. Bez njih je nemoguće svariti i asimilovati hranu, obnoviti ćelije, neutralisati toksine i očistiti tijelo toksina. Jednostavno rečeno, život je bez enzima nemoguć!

Poznato je da u našem tijelu postoji oko pet hiljada vrsta različitih enzima. Tri hiljade enzima stvara crijevna bakterija, a ostatak ulazi u tijelo hranom. Iz toga proizilazi da ako jedemo hranu punu vrijednosti enzimima bogatu, imaćemo visok „enzimski potencijal“, neprobojan imunitet i živjet ćemo dug i aktivan život.

Glavni princip njegovog nutricionističkog programa je održavanje visokog „enzimskog potencijala“. Samo u ovom slučaju ćete zaboraviti na bolesti i živjeti dug i aktivan život.

 Pravila ishrane

1. Jedite hranu bogatu enzimima.

2. Pratite dijetu koja se sastoji od 50% žitarica, povrća i voća – 35-40% i samo 10-15% mesa.

3. Pokušajte da koristite samo cjelovite žitarice.

4. Jedite više svježe, neprerađene hrane.

5. Ograničite unos mliječnih proizvoda što je više moguće.

6. Dajte prednost ribi nad mesom. Meso ne povećava vitalnu energiju. Ubrzava ne samo razvoj, već i proces starenja.

7. Dnevna norma proteina (meso, riba) za osobu je oko 1 gram proteina po kilogramu tjelesne težine. Za osobu tešku šezdeset kilograma dovoljno je 60 grama životinjskih proteina dnevno.

8. Izbjegavajte margarin i prženu hranu.

9. Temeljno žvaćite hranu i pokušajte da jedete male porcije.

10. Pijte najmanje 1,5-2 litara vode dnevno. Najbolje je piti ujutru, odmah nakon buđenja, a takođe i 1 sat prije svakog obroka – ovo je najbolji način da se zadovolje potrebe tijela za vodom. Za samo trideset minuta voda će se preseliti iz želuca u crijeva i, prema tome, neće na bilo koji način poremetiti proces varenja.

500-700 mililitara ujutru na prazan stomak;

500 mililitara na sat prije doručka;

500 mililitara na sat prije ručka.

11. Izbjegavajte kafu, zeleni i crni čaj što je više moguće. Dajte prednost biljnim čajevima, čajevima od ovsene kaše i heljde, ne više od 1-2 šolje dnevno.

12. Ako je moguće, nemojte jesti ili piti kasnije od 5-6 sati prije spavanja. Ako ste jako gladni, možete pojesti malu porciju voća sat vremena prije spavanja. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending