Razglednice
Pitomi Otomalj: PLANINA S VELIČANSTVENIM POGLEDOM NA PLIVSKA JEZERA
Bosna i Hercegovina obiluje raskošnim i živopisnim planinama, koje su izazov za planinare i zaljubljenike u prirodu, a jedna od takvih, možda manje poznata, jeste Otomalj, planina koja se nalazi na tromeđi Mrkonjić Grada, Jezera i Jajca.
Otomalj je u stvari dio planinskog prostora koji se naziva i Jajačke planine, te svojom morfologijom, vrlo strmim stranama, čunjastim oblikom i izdvojenim perifernim položajem dominira cijelim krajolikom.
Planina je veoma pitoma i pristupačna, s markiranim stazama koje krase mnogobrojni vidikovci, a najčešće se koristi ona koja počinje iz samog podnožja, gdje se nalazi gradić Jezero.
Staza vijuga serpentinama kroz guste bukove i hrastove šume, a pri samom vrhu pojavljuje se stjenoviti krajolik s najvišim vrhom planine visokim 1.054 metra.
Sa njega se, kao sa dlana, prostire pogled na tok rijeke Plive i Plivska jezera, kao i okolne vrhove, dok se u plavičastoj daljini uzdiže veličanstveni masiv Vlašića pokriven snijegom tokom većeg dijela godine.
Otomalj je atraktivan za planinare i ljubitelje prirode tokom cijele godine, pohodi ga veliki broj posjetilaca, a planinarske staze su pogodne i za brdski biciklizam, pa se u proljeće i ljeto mogu sresti brojni avanturisti na dvotočkašima.
“Otomalj je jedna od onih planina koje ne zahtijevaju pretjeranu fizičku spremu i snagu, pa je uspon relativno lagan i zahtijeva samo standardnu planinarsku opremu. Staza spada u srednje teške i tehnički nije pretjerano zahtjevna. Za sve koji žele organizirati dobar izlet u prirodi i uživati u čarima dobrog pogleda preporučujem Otomalj”, kaže planinar Samir Šadić.
Ipak, opreznost je potrebna i na ovoj planini, s obzirom na to da se u stjenovitom području nalazi veliki broj manjih ili većih ponora, za koje je karakteristično da iz njih izbija topao zrak.
Ova pojava se objašnjava termalnim procesima u unutrašnjosti planinskog krasa, kada se tokom vedrih noći, bez mnogo vjetra, hladan vazduh s vrhova planine spušta u pukotine u nižim predjelima.
Tamo se zagrijava i potom nošen podzemnim strujanjima izbija na površinu, a u zavisnosti od situacije može biti i za desetak stepeni topliji od vanjske temperature.
Iz tog razloga u zoni toplog zraka biljke ranije procvjetaju u proljeće.
Kao i za svaku planinu, tako se i za Otomalj vežu narodna predanja i legende, pa tako stariji pričaju o željeznim alkama koje su u davnoj prošlosti služile za vezivanje brodova, a navodno se mogu još pronaći u višim dijelovima planine.
Prema tim legendama, čitav prostor oko Otomalja nekada je bio pokriven morem koje se potom povuklo, a ostalo je samo jedno malo jezero po kojem je i mjestašce ispod planine dobilo naziv. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON