Pet medalja za maslinova ulja Vukoje na svjetskom takmičenju u SAD-u
Sjajne vijesti stižu iz SAD-a, organsko maslinovo ulje Vukoje sve brže se penje na svjetskoj listi najboljih maslinovih ulja i osvojili su pet velikih medalja.
Extra virgin ulja
Svjetsko takmičenje World’s Best Olive Oil 2025 New York je objavilo rezultate za tekuću godinu. A po prvi put je neki proizvođač iz Bosne i Hercegovine dobio toliko priznanja, našao se na listi Olive oil Times-a. Rezultatom predvodi kao najbolji nacionalni proizvođač ulja.

Extra virgin ulja Vukoje selekcija Buga i Bianchera okićena su zlatnim odličjima. A Frantoio, Leccino i Pendolino srebrnim, te su sva ušla u kategoriju Best Olive Oils of 2025. Ovaj uspjeh uticao je da se Podrumi Vukoje 1982 sa svojom proizvodnjom maslinovih ulja popnu tri mjesta ka vrhu Olive Oil Times ranking system. Svjetske top liste najboljih, gdje trenutno zauzimaju 69. poziciju.
– Ovo je ogroman uspjeh za čitavo uljarstvo u Hercegovini. Naš rezultat i rezultati kolega maslinara koji su tu još učestvovali, jer ovo je industrija koja se rađa i ide krupnim koracima naprijed – kaže Radovan Vukoje te dodaje:


– Sad imamo lijepu priču u Podrumima Vukoje, trojstvo sa velikih svjetskih ocjenjivanja. Poslije zlata za vina i destilate, stigla su i ova za ulja. Posebno sam ponosan na to što sam te tri mediteranske priče objedinio i pozlatio u Trebinju i Hercegovini.
Trebinjska regija
Masline su inače posađene na lokalitetu Zasad polje prije više od decenije. I to kao pionirski zahvat modernog maslinarstva u Trebinju. Vukoje podsjeća da su ranije sađene crnogorske i hrvatske sorte maslina koje nisu davale tako visoke rezultate na 200 – 270 metara nadmorske visine, ali je prelazak na italijanske sorte bio pun pogodak.
– Ideja za sadnju maslina nastala je prije 21 godinu kada sam bio na specijalizaciji za vina u Italiji. Gotovo sve kolege, veliki vinari koje sam sretao, već su imali po par hektara posađenih maslina i svoje maslinovo ulje. Tada sam dobio želju da u Hercegovini implementiram nešto slično. Istraživanja zemljišta su trajala duže od pet godina, neka u saradnji sa Agromediteranskim zavodom u Mostaru.

Prema rezultatima oni nisu bili sigurni za sadnju, tvrdeći da je trebinjska regija sa visoko alkalnim zemljištem teška za uzgoj te kulture, ali je upravo to ono što je dalo jako dobru aromatiku u ulju. No, sve to vrijedi samo ako se masline oberu na vrijeme – nastavlja Radovan.
Vukoje je imao podršku i od rasadničara VCR Rausceda i njihovog tima na čelu sa Niedom Rafaelom, sa kojim je zajedno radio brojne analize zemljišta i koji mu je dao preporuku za italijanske uljare.
Balans romantike i strukture
Konačno, u sam projekat odabira sortimenta i sadnica, ulazi zajedno sa Luiđi Gocijem, jednim od najvećih uljara iz Veneta.

– Goci je veliki rasadničar i upravo mi je on dao važne savjete oko sadnje, uzgoja i, naravno, onog najbitnijeg, momenta berbe. Mi danas 70% maslina beremo dok su zelene, a ostatak kad sazru. Tajna uspjeha ovih ulja nalazi se upravo u balansu aromatike i strukture – objašnjava Vukoje dodajući kako veliku ulogu u organskoj proizvodnji ulja ima farma ovaca koja se nalazi upravo u maslinjaku na Zasad polju.
Pročitajte još:
Žene rođene u ovih pet horoskopskih znakova postaju ljepše s godinama
Lepa Brena odgodila koncert za iduću godinu zbog posebnog razloga
Emir Đulović promovirao mini album: Moji planovi su Skenderija i Eurosong
Andreana Čekić tuži Grand: Ne dozvoljavam da niko pomisli da sam ovca
Hoće li Dino Merlin zapjevati na Koševu: Termini se preklapaju sa evropskim utakmicama FK Sarajeva
‘Naj portal’ u Beogradu: ‘Pesmom kroz vreme’ u čast Saši Popoviću