Zanimljivosti
PARANORMALNO U ŽIVOTINJSKOM SVIJETU: Riba radar „čita“ elektriku
Neke životinje su u stanju da proizvode struju, druge imaju prijemnike i antene za statički elektricitet. Našim čulima moguće je dokučiti tek mali dio stvarnosti, mada postoji mogućnost da imamo i senzore o kojima se malo zna, a koji nam omogućavaju paranormalne uvide
Sposobnost nekih vrsta riba da generišu snažne elektrošokove, poznata je hiljadama godina unazad. Rimljani su električnu ražu nazivali torpedo (naučno ime Torpedo), ime nastalo od latinske riječi koja označava ukočenost. Rimski liječnik Skribonije Largus je svojim pacijentima, kao terapiju protiv hroničnih bolova, preporučivao elektrošokove torpeda. Skribonijeva metoda je ujedno i prva poznata primjena elektroanestezije.
Kasnije je otkriveno da i mnoge druge ribe proizvode elektricitet. Na spisku od oko 200 takvih vrsta su i električna jegulja (koja zapravo uopće nije jegulja), ali i som. Zanimljivo je da osim riba i mnoge druge životinje koriste električno polje na daleko suptilniji način.
“Slijepe“ a vide
Po ajkulinom „licu“ mogu se vidjeti raštrkane ali prepoznatljive crne pjege, što su zapravo spoljašnji otvori malih kanala ispunjenih želatinom. Nazvani su Lorencinijeve ampule, po prirodnjaku koji ih je prvi put opisao 1678. godine. To su očigledno organi nekakvih čula, ali je njihova tačna funkcija vijekovima ostala nepoznata nauci. Eksperimenti su nagovijestili da bi mogli biti osjetljivi na salinitet ili temperaturu morske vode, a sve do 1960. godine nije se znalo da su Lorencijeve ampule sposobne da trenutno detektuju varijacije električnih polja. Mogu da osjete čak i tako male razlike poput nanovolta po centimetru – sposobnost koja ih stavlja rame uz rame sa vrhunskim naučnim instrumentima.
Zahvaljujući tome ajkule imaju dodatno čulo koje bi se, u nekim drugim slučajevima, moglo smatrati paranormalnim. Ajkule tako mogu da prate „magnetske autoputeve“ duž morskog dna – polja variraju zavisno od minerala ispod morskog dna – i bez puno napora putuju od mjesta za hranjenje do mjesta za druženje, iako ne postoje vidljivi putokazi. Ajkule čekićare zamahuju svojom širokom glavom od i ka pješčanom morskom dnu i poput metal detektora koji treba da locira sakriveno blago, u stanju su da registruju i najslabiju električnu emisiju svog plijena ukopanog duboko u pijesak. A velike bijele ajkule uopće ne vide svoj plijen u trenucima neposredno prije napada, ali se oslanjaju na svoja elektročula koja ih navode da zagrizu bez ikakve greške.
Kao dodatak tom pasivnom elektročulu, neke vrste mogu i da generišu slaba električna polja. Ponašaju se kao neka vrsta radara; ribe su dovoljno sofisticirane pa mijenjaju frekvencije kada se približe kako bi izbjegle zabunu.
Električno polje se takođe koristi i za komunikaciju. Naučnici su otkrili da pojedine vrste riba proizvode električni ekvivalent ptičije pjesme. Električno pražnjenje odaje vrstu i rod ribe, a možda i još mnogo više informacija. Neke ribe stvaraju prepoznatljiv električni obrazac tokom udvaranja. Braunova riba-nož takođe koristi električne signale tokom kontakata sa drugim pripadnicima svoje vrste, ispuštajući kratke cvrkute da bi ispoljila agresiju ili dugačke tonove da iskaže potčinjavanje. Iako akvarijum pun riba naizgled djeluje kao da nikakve aktivnosti nema, ribe su itekako zauzete kinjeći jedni druge i flertujući poput napaljenih tinejdžera.
Ostatak prošlosti
Međutim, elektročula nisu ograničena samo na ribe. Mada su anatomi detaljno proučili amfibije tokom proteklih godina, sve do 1982. nisu uočili i postojanje njihovih elektroreceptora. Možda i zato što nisu ni tragali za njima.
– Rezultati pokazuju da se, kao dodatak dobro poznatim mehanoreceptivnim neuromastičnim organima, može identifikovati i drugi tip receptora. Raniji istraživači su vjerovatno uočili taj drugi tip organa, ali su propustili da ukažu na razliku između dva tipa. Zapravo, uzimano je zdravo za gotovo da amfibijskim vrstama nedostaju ampularni organi – tvrdi njemački istraživač Bern Friš.
Otkriće dokazuje da se posjedovanje elektročula produžilo sve do salamandera. A još više iznenađuje da se istraživanjem naviše duž evolucionog lanca dolazi do prilično neobičnih rezultata. Platipus ili kljunar, pliva iako su mu oči, uši i usta čvrsto zatvoreni. A opet, ova životinja manevriše pod vodom sa nevjerovatnom spretnošću, lako i vješto otkrivajući račiće ukopane u dno.
Smatralo se da platipus jednostavno posjeduje nevjerovatno osjetljivo čulo dodira, a onda je jedan drugi njemački istraživač po imenu Hening Šajh, sproveo 1985. godine nekoliko eksperimenata. Otkrio je da platipus itekako prepoznaje razliku između napunjene i prazne baterije, iako su obje bile sakrivene ispod cigala. Takođe je pokazao da platipus uspješno može da izbjegne mreže ukoliko se iza njih stavi napunjena baterija, ali ne i ako je ona prazna. Nekako, platipus je uspijevao da „vidi“ električnu bateriju.
Iako je elektročulo korisnije pod vodom nego u zraku, moguće je da ga imaju i neke suhozemne životinje. U časopisu Priroda, Teodor Vonstajl je napisao da i zvečarke posjeduju takvo čulo. Izgleda da zveckanje zvečke u repu omogućava zmiji da detektuje statički elektricitet. Kada naboj postoji, šiljati vrh zmijinog jezika smjesta osjeti drugi električni naboj u atmosferi, zapravo pozitivno naelektrisanje od vlage. Sposobnost detektovanja vlage na daljinu pomaže zmiji da locira potencijalni plijen – male sisare, na primjer. Za sada još niko nije pokušao da eksperimentalno provjeri teoriju ili da detaljnije ispita da li se na jeziku zmije nalaze modifikovane elektroosjetljive ćelije.
Sasvim je moguće da postoje i druge vrste životinja sa razvijenim elektročulima. Ipak, čovjek je još uvijek nesvjestan njihovog prisustva. Mačke razvijaju moćan statički naboj po površini krzna, a imaju i 24 super osjetljiva brka tamo gdje druge životinje imaju eletkroreceptore. Da li je to savršeni detektor kojim ove životinje otkrivaju miševe, ili tek puki ostaci daleke evolutivne prošlosti?
Zanimljivosti
Uspjeh Nihada Mameledžije, jednog od najboljih bh. kuhara: U Saudijskoj Arabiji otvoren restoran sa njegovim imenom i bosanskom kuhinjom
Uspjeh Nihada Mameledžije, jednog od najboljih bh. kuhara: U Saudijskoj Arabiji otvoren restoran sa njegovim imenom i bosanskom kuhinjom
Prave bosanske specijalitete, i to po tradicionalnoj recepturi, sada je moguće pojesti i u dalekoj Saudijskoj Arabiji.
Glavni krivac za to je jedan od najboljih bosanskohercegovačkih kuhara Nihad Mameledžija koji je već nekoliko mjeseci stanovnik Al Hofufa, najvećeg grada u oazi Hasi u istočnom dijelu Saudijske Arabije.
Veliko priznanje
Al Hofuf ima mnogo toga za ponuditi posjetiocima. Ovaj grad nudi prekrasne pustinjske krajolike, bogatu historiju i kulturu, kao i predivne parkove i vrtove, a jučer je u njemu počeo sa radom restoran „Chef Nihad“.
Tokom svoje karijere Nihad Mameledžija proputovao je mnogo zemalja, isprobao raznovrsna jela. Kuhao za brojne narode, a sada je kao kruna višedecenijskog rada došao restoran koji nosi njegovo ime.
– Ovo je stvarno veliko priznanje. Arapski investitori odlučili su restoran nazvati mojim imenom. Prvobitna ideja je bila da se zove „Restoran Slow Fusion“, ali su ga na kraju nazvali po meni i u budućnosti eventualno planiraju pokrenuti lanac restorana sa tim brendom, po uzoru na poznate chefove Nusreta Gokcea, Buraka Ozdemira, Jamieja Olivera…
U visokoj gastronomiji je sada trend da se restorani nazivaju imenima chefova i zaista mi je u neku ruku bilo drago na tom prijedlogu, a sa druge strane znao sam kakvu to odgovornost nosi – kaže na početku razgovora Mameledžija.
Nihad je u Saudijsku Arabiju došao na kraći period i nije imao namjeru da se duže zadržava.
Fine dining
– Nisam imao velike planove, ali ponuda koju sam dobio od investitora jednostavno se nije mogla odbiti. Prihvatio sam i vidjet ćemo sad kako će se ta cijela priča odvijati. Restoran smo otvorili 1. oktobra. Prvobitna ideja investitora je bila da to bude gril restoran sa sarajevskim ćevapima kao glavnim proizvodom. No, nakon moje prezentacije cjelokupne bh. kuhinje, ali i dijela balkanskih i mediteranskih specijaliteta, odlučeno je da to bude bosanski-balkanski-mediteranski fine dining.
Jedno od jela koje ih je najviše oduševilo je naš kralj svih pita burek. Arapi jako vole rižu i to basmati i jasmin rižu koje su dvije popularne vrste dugog zrna. Posebno vole biryani i kabsu. To su njihova glavna jela, a, naravno, vole gril. Regija u kojoj se nalazi Al Hofuf dugo je bila pod Osmanskim carstvom tako da vole i tursku kuhinju i dobro prolaze naša jela “na kašiku“, kao što su bamija, sitni ćevap i tarhana – govori Mameledžija.
Arapi vole luksuz, tako da su svi restorani velikih kvadratura i troši se mnogo novca na enterijer u kojem dominira zlato i mermer.
– Vodi se računa u svakom detalju. Same kuhinje su dobro opremljene sa modernom i najnovijom opremom. Veliki izazov ovog posla i samog restorana je kako kreirati jela koja se sviđaju Arapima, jer su oni ljudi sa specifičnim okusima, navikama i željama. To određuje i samu uspješnost restorana. Generalno restorana ima puno, skoro na svakom koraku, i skoro svih svjetskih kuhinja.
Osam nacija
Otvaraju se i zatvaraju, kao i svugdje u svijetu. Neki su uspješni, neki ne i vrlo brzo se zatvaraju nakon samog otvaranja. Još jedan od izazova sa kojima sam se susreo je i radna snaga, koja je problem širom svijeta. U mojoj kuhinji, pored bosanske, imamo još osam nacija. Tu su radnici iz Tunisa, Egipta, Šri Lanke, Indije, Bangladeša, Maroka, Nepala i Kenije. Kuhanje je jedna visoka filozofija, nije baš lako sabrati sve tajne u dvije rečenice. Kada se kuha na visokom nivou, mora se paziti na svaki i najmanji detalj. Da finalni produkt bude ukusan, ali da to i na tanjiru lijepo izgleda – ističe jedan od najboljih bh. kuhara.
Nihadu nedostaje Sarajevo, i, kako kaže, kada čovjek proputuje svijetom shvati zašto svi vole svoju rodnu grudu.
– Saudijska Arabija je lijepa, ali nigdje nema Bosne… AL Hofufu i regija Al Ahsa u kojoj se nalazi je u stvari najveća oaza u Saudijskoj Arabiji. Ima velike zalihe vode pod zemljom, veliki je proizvođač hurmi i zadnje uporište Osmanskog carstva na Arapskom poluotoku.
U blizini je Dammama i Khobara, poznatih gradova u kojima je sjedište naftnog giganta Saudi Aramco, jedne od najuspješnijih svjetskih kompanija. Temperature i klima su nešto na što treba vremena da se čovjek navikne. Zima je jako ugodna sa 30 stepeni Celzijusovih, a cijelo ljeto temperature su oko 50 stepeni – kaže Mameledžija.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti3 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON
-
Sudbine4 godine
Sve više Bišćanki se udaje za migrante: OD OSUDE DO ČESTITKI (POGLEDAJTE KOMENTARE)