Zanimljivosti
Ovo je Nikola Lukičić koji je osmislio poljoprivrednog robota: “SPASOJE” BRINE O POLJIMA LAVANDE
Na placu na obroncima Fruške gore, nedaleko od Sremskih Karlovaca, Nikola Lukičić održava polje lavande uz pomoć džojstika kakav se koristi za upravljanje dronovima. Sve ostale poslove po neravnoj uzbrdici obavlja “Spasoje”, odnosno robot s hibridnim pogonom na sva četiri i točka.
“Soter rover” ili popularno nazvani “Spasoje” Nikolin je pronalazak s ciljem da sebi olakša posao, a prošle godine dobio je nacionalno priznanje za najbolju tehnološku inovaciju. Sada svoje znanje dijeli i s drugima, jer stižu narudžbine s raznih strana da i njima napravi napravu koja umnogome olakšava poljoprivredne poslove, javlja Anadolu Agency (AA).
Kada je prije šest godina došao na imanje svog pokojnog dede i želio da zasadi lavandu, plac je bio zarastao pa je i za uređenje i krčenje raznog rastinja oprobao različite metode. Nakon mnogo truda i znoja i nebrojeno sati provedenih u košenju trimerom, a zatim i malim voćarskim traktorom s kojim se nekoliko puta i prevrtao i motokultivatorom s kojim takođe nije išlo najbolje, došao je na ideju da napravi mašinu koja će posao na kosom i strmom terenu moći da izvede bezbjedno, a pritom mu uštedi vrijeme i živce. I tako je nastao prototip “Spasoja” koji kontinuirano unapređuje pa na imanju Lukičića polje lavande održava treća verzija robotizovane kosilice.
“Kada smo proizveli mašinu, nazvali smo ga ‘Soter rover’. Soter na starogrčkom znači spasioc, ali se brzo odomaćio naziv ‘Spasoje’. Eto, prvo je meni spasao život”, kaže Nikola i dodaje da sadašnji rover na daljinski troši oko dva litra benzina na sat vremena rada, ali s punim rezervoarom može da radi više od tri sata.
Ono što je najvažnije, kako navodi, jesu efekti rada, jer je za red košenja korova trimerom za koji je prosečno trošio 15-20 minuta, s roverom svedeno na minut i po.
U planu je da naprave “Spasoja” s većim rezervoarom i s mogućnošću da koristi i točkove i gusjenice, ali i mogućnošću upotrebe autopilota da, nakon prvog rada na određenoj površini, rover slijedeći posao uradi sam po zadatim koordinatama, kao i da se više rovera umreže i rade sinhronizovano kako bi ih jedan operater mogao kontrolisati. S obzirom na to da se upravlja putem daljinskog upravljača, mogu ga koristiti kako slabo pokretni, tako i nepokretni ljudi.
A ono što je najvažnije za našeg sagovornika jeste da će “Spasoje” biti na usluzi njemu i njegovoj porodici i da će zasadi lavande biti pod kontrolom, bez mnogo muke i znoja.
“Ova mašina je pouzdana i bezbijeedna za korišćenje, a isto tako i cjenovno pristupačna za našeg domaćina, da može motokultivator koji je koristio da parkira, a alate koje je koristio za motokultivator upotrijebi za ovu mašinu. Ciljna grupa su nam voćari i vinogradari, jer se pokazalo da oni imaju najveće probleme prilikom održavanja zasada.
Jednu mašinu je već napravio za porodicu iz Austrije koja se preselila u Srbiju i žele da održavaju imanje. Nakon dobijanja nagrade za najbolju tehnološku inovaciju priča o “Soter roveru” se proširila pa su ljudi počeli da se interesuju za “Spasoja”, ali za to je potrebna i radionica, ali i zapošljavanje radnika. Ali Nikola razmišlja i o tome, ali za sada ide korak po korak. Počev od svoje bašte i polja lavande. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON