Pratite nas

Zanimljivosti

Ova biljka donosi nešto predivno u vaš dom: KUĆNA SREĆA

Published

on

Prema feng šuiju postoje biljke koje privlače novac, kao i one za bolje ljubavne odnose, a kada je riječ o celokupnoj sreći, onda je jedna biljka najbolji izbor.

Biljka kućna sreća (Helxine soleirolii) podstiče protok pozitivne energije u domu i donosi radost i veliku sreću svakome ko je gaji, prema feng šui filozofiji. Biljka kućna sreća odličan je izbor za poklon za rođendan, godišnjicu braka, useljenje ili drugo slavlje. Osim što izgleda dekorativno i sjajno se uklapa u svaki enterijer, vjeruje se da poklanjanjem ove biljke drugoj osobi darujete sreću.

Kućna sreća se može posaditi kao trava u dvorištu, a najviše podsjeća na mahovinu. Kada je posadite u saksiji kao sobnu biljku, dobićete predivan mali grm. Prema feng šui filozoifiji u domu možete imati i više ovih biljaka, samo je važno da ne uvenu i osuše se, pa im je potrebna pravilna njega.

Biljka kućna sreća je vrlo jednostavna za gajenje. Zahtijeva sunčevu svjetlost, ali ne treba je izlagati jakim sunčevim zracima. Temperatura koja joj najviše odgovara je od 10 do 24 stepeni. Neophodno je da je držite u provetrenoj prostoriji, jer suh vazduh tokom sezone grijanja loše utiče na biljku.

Kućna sreća traži redovno zalivanje ali ne i preobilno da korijen ne bi počeo da truli. Ne kvasite listove, već samo zemlju. Ne zahtijeva presađivanje, jer može da dostigne visinu samo do 18 cm. Pošto je korijen ove biljke mali, njoj ne prijaju prevelike sasksije. Na proljeće je možete oblikovati i orezati vrhove koje možete iskoristiti za razmnožavanje biljke.

Zelenu i dekorativnu kućnu sreću možete kombinovai sa biljkama koje cvjetaju, pa tako u saksiji ili terarijumu stovirit pravu čaroliju. Njegujte svoju kućnu sreću sa puno ljubavi, razmnoižite je i podelite sa drugima. Nadamo se da će podstaći energiju prosperiteta! (Naj portal)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending