Pratite nas

Zdravlje i ljepota

OTOK U NOGAMA: 10 savjeta za izbacivanje viška vode iz organizma

Published

on

Da li ste primjetili duboke tragove od ne tako uskih čarapa na vašim stopalima uveče? Da li se vaša težina naglo povećla bez razloga? Imate li otoke, celulit ili kesice ispod očiju?

Sve ovo mogu biti simptomi prekomjernog zadržavanja vode u vašem tijelu. Najbolje bi bilo da odmah provjerite sa svojim doktorima, kako biste isključili bolesti bubrega, poremećaje metabolizma ili sistema za cirkulaciju. Ukoliko primjetite da vaš organizam zadržava previše vode, evo kako možete pomoći svom tijelu.

Jedite više citrusa
Citrusno voće može smanjiti naticanje. Nemojte ga jesti previše da biste spriječili pojavu alergija. Najbolje je jesti ga bar 4 sata prije spavanja.

Probajte naizmjenično tuširanje
Još jedno rješenje za oticanje je naizmenično tuširanje i toplom i hladnom vodom. Masirajte tijelo mlazom vode počevši odozdo, duž limfnnog toka. Izbjegavajte ledenu i vrelu vodu. Toplo i hladno – to je idealan režim za vaše krve sudove i limfni sistem.

Uključite proteine u ishranu
Za emiminaciju viška vode ključna je zdrava ishrana sa dosta proteina životinjskog porekla, kao što su jaja, meso, mlijeko, sir i riba.

Da biste izbjegli zadržavanje vode, pijte više vode
Možda zvuči zbunjujuće, ali dosta tečnosti pomaže da uklonite višak tečnosti iz tijela. Kada organizmu fali vode, ono počinje da zadržava tečnost kako bi sprečio dalji gubitak. To dovodi do zadržavanja vode i poremćaja balnsa tečnosti.

Zamijenite so začinima i bijelim lukom
Neophodno je da u tijelu održimo pravi balans vode i soli. Prekomjerni unos soli jedan je od najčešćih razloga oticanja. Ako želite da vam hrana bude ukusnija, samo umjesto soli dodajte začine i bijeli luk.

Jedite hranu bogatu magnezijumom
Da bi tijelo dobro radilo i da biste spriječili nastanak kamena u bubregu, jedite hranu bogatu magnezijumom. To su kakao, heljda, bademi, indijski orah, pirinač, spanać, ovsene pahuljice i avokado.

Budite aktivniji – plivajte, vozite bicikl i šetajte
Da biste spriječili oticanje ili bar smanjili neugodan osećaj u nogama, vežbajte redovno. Vožnja biciklom, šetanje i plivanje odgovaraju skoro svima i ne oštećuju zglobove. Počnite sa 15 minuta dnevno i vidjećete reultate.

Isprobajte masažu četkom
Suha masaža bolja je od svakog pilinga. Na ovaj način uklanjate mrtve ćelije, poboljšavate cirkulaciju i primetićete koliko vam koža postaje blistava i glatka. Masaža može trajati između 3 i 8 minuta i najbolje je masirati se pomalo svakog dana, Pokušajte da masirate duž limfnog toka, kao što je prikazano na slici.

Pijte čaj od peršuna i sok od brusnica umjesto kafe
Peršun pomaže u uklanjanju viška vode. Evo dobrog recepta za čaj od peršuna: iseckajte 50 grama peršuna i i prokuvajte u 250 ml vode par minuta. Kada sklonite sa vatre, ostavite peršun da odstoji još 30 minuta. Procedite i uzmite kašiku pre obroka nekoliko puta dnevno. Brusnice su bogate magnezijumom i pomoći će da spriječite oticanje.

Izbacite slatkiše
Slatkiši i previše ugljenih hidrata dovode do zadržavanja vode i dobijanja kilograma. Zato bi bilo najbolje da zaboravote na čokolade i keks i zamijenite ih bobičastim voćem. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending