Sudbine
Otišao je dan prije 88. rođendana: UMRO JE ĆIRO BLAŽEVIĆ
Preminuo je legendarni trener Miroslav Ćiro Blažević. Ćiro se već duže vremena borio s rakom prostate i sada je, nažalost, tu bitku izgubio. Ćiro je sutra trebao proslaviti 88. rođendan.
Miroslav Ćiro Blažević je bivši selektor Hrvatske nogometne reprezentacije, Irana, Bosne i Hercegovine i Švicarske. Svojim javnim nastupima, gdje je bez dlake na jeziku, a ponekad i s ponekom prostom riječi, davao komentare svima onima koji su mu se našli na putu, novinarima, političarima, ali i ponekim navijačima, Ćiro je dobio veliki broj simpatizera diljem bivše Jugoslavije i tako dobio nadimke “Trener nad trenerima”, i “čudotvorac”.
Rodio se 10.2.1935. godine u Travniku u Bosni i Hercegovini, od majke Kate i oca Mate. Premda u svojim medijskim istupima Ćiro naglašava da dolazi iz dobrostojeće porodice iz Travnika i da je njegov otac bio upravnik Hrvatskog doma u Travniku, istina je da je rođen u siromašnoj porodice gdje je s članovima porodice selio iz jednog stana u drugi. Otac je bio gostioničar i obućar, a majka predsjednica Marijanske kongregacije.
Svoj nadimak “Ćiro” dobio je nenamjerno. Kao dijete je gledao predstavu gdje je trbuhozborac imao lutka Ćiru koji je imao glasić s govornom manom nepravilnog izgovaranja, a kako je i sam imao sličan problem, dječacima je bilo simpatično tako ga zvati. Premda taj nadimak nije volio, čak njegova majka, predana molitvama, izmolila je veći broj njih da ga prestanu tako zvati, od njega nije mogao pobjeći. Kada se preselio u Zagreb jedno vrijeme je imao nadimak “Blaž” i to mu je odgovaralo, ali to nije potrajalo dugo jer su ga na tribinama prepoznali poznanici iz Travnika i prozvali ga ponovno “Ćiro” i kao takav je ostao.
U augustu 1961. godine oženio je Zdenku Đorđević. U braku s njom dobio je kćer Barbaru i Katarinu i sina Miroslava.
Profesionlana karijera
Fudbalsku karijeru započeo je 1954. godine u rodnom mjestu u travničkom klubu ‘Bratstvo’. Nakon godinu dana aktivnog treniranja i igranja u Travniku, Ćiro odlazi u Zagreb u Dinamo. Iste godine, 1955. odlazi u Lokomotivu, a zatim se vraća u Bosnu i Hercegovinu u Sarajevo, gdje igra do 1958. godine. U Hrvatsku se vratio 1958. godine, ali ovoga puta u Rijeku, gdje je igrao u prvom timu sve do 1961. godine.
Potom godinu dana igra za švicarski nogometni klub “Sion”. Taj izlet u svojoj karijeri sam Ćiro je opisao kao prosječan, jer se nije davao maksimalno, a također je imao i težu povredu nakon koje je odlučio krenuti u trenerske vode.
Prvo mjesto trenera dobio je 1963. godine u timu niže lige FC Vevey. Na toj poziciji bio je sve do 1967. godine kada je došao do kluba “Sion”, u kojem je i sam igrao. Trener im je bio sve do 1972. godine, a već iduće godine je preuzeo Lausanne-Sports, švicarski nogometni klub iz Lausannea, kojima je bio trener sve do 1974. godine, a u Švicarskoj se zadržao sve do 1979. godine, kada se vratio u Hrvatsku.
U Hrvatskoj je preuzeo HNK Rijeku, ali mu je već 1980. godine došla zanimljivija ponuda. Nakon što su osvojili deseto mjesto u tadašnjoj jugoslavenskoj nogometnoj ligi i nastavili nizati loše rezultate, Ćiri je ponuđeno da pokuša spasiti poznati nogometni klub “Dinamo” od nadolazećeg sportskog kraha.
Odluka da pozovu Ćiru u njihov klub pokazala se ispravnom. U kratkom roku je uspio uzdići nogometni klub koji je dostojan vrha ljestvice u tadašnjoj jugoslavenskoj nogometnoj ligi. Kada su 1982. godine osvojili naslov prvaka Jugoslavije, Zagreb i cijelu Hrvatsku je zahvatila velika nogometna groznica, euforija i želja da njihov domaći klub osvoji što više nadolazećih natjecanja i sve je zajedno poprimilo nacionalnu dimenziju.
Godine 1984. vratio se u Švicarsku gdje je preuzeo klub “Grasshopper” iz Züricha. U Švicarskoj je bio godinu dana i odlazi preko Jugoslavije u Grčku gdje je kratko vodio “PAOK” iz Soluna. Godine 1986. odlazi u “FK Priština” koji je također bio pred sportskim krahom, kao “Dinamo” unazad par godina, ali je Ćiro uspio i taj klub spasiti. Nakon toga se vraća u “Dinamo”, ali kako nije uspio ostvariti značajniji uspjeh odlazi u Francusku gdje preuzima klub “Nantes”, koji vodi sve do 1990. godine.
Zatim se ponovno vraća u Zagreb, gdje postaje predsjednik i trener Dinama.
Nakon toga postaje selektor Hrvatske nogometne reprezentacije i na kvalifikacijama za Euro u Engleskoj 1996. godine osvaja prvo mjesto u grupi ispred Italije. Zanimljivo je naglasiti da Ćiro uopće nije bio prisutan na toj utakmici jer je bio u istražnom zatvoru zbog špekulacija da je kao trener francuskog Nantesa sudjelovao u aferama u kojima su se namještale utakmice, na kraju se ispostavilo da to nije istina, a Hrvatska je na utakmici u četvrtfinalu izgubila (1:2) od Njemačke.
1998. godine na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Francuskoj, Hrvatska osvaja treće mjesto.
Godine 2000., nakon što je dao ostavku na izborničkom mjestu, preuzima vođenje reprezentacije Irana, a samo dvije godine nakon napušta i to mjesto i vraća se u “Dinamo”.
Godine 2005. započinje trenersku karijeru sa splitskim klubom “Hajduk” s kojima je osvojio hrvatski Superkup, ali se ni tamo nije dugo zadržao već je otišao u Švicarsku.
Godine 2008. se ponovno vratio u Hrvatsku, a 2010. dolazi u Bosnu i Hercegovinu gdje velikim naporima tu reprezentaciju skoro dovodi na prag Eura 2012. godine. Okušao se i u kineskom klubu “Shanghai Shenhua”, ali ni to nije potrajalo. Vratio se u Zagreb gdje je pokušao nogometni klub Zagreb spasiti od mogućeg ispadanja, ali sada u tome nije uspio.
Nakon godina aktivnog igranja i treniranja u nogometnim klubovima Ćiro se okušao i u političkim vodama, kada se kandidirao na predsjedničkim izborima. Ispao je već u prvom krugu, gdje je skupio 17.847 glasova.
Najveća postignuća
U prvoj sezoni jugoslavenske lige “Dinamo” je s Ćirom osvojio peto mjesto, što u tom trenutku nije bilo zadovoljavajuće, ali je najavilo skori sportski vrhunac koji se dogodio 1982. godine kada je “Dinamo”, nakon više od dvadeset godina čekanja, osvojio naslov prvaka Jugoslavije.
Godine 1983. “Dinamo” je s Ćirom osvojio Kup maršala Tita, a već iduće godine odlaskom u Švicarsku, s nogometnim klubom “Grasshopper” osvaja prvenstvo Švicarske.
Nakon povratka iz Francuske, s Dinamom 1993. godine osvaja prvenstvo Hrvatske, a već 1994. godine i Kup Hrvatske. Nakon osvojenog trećeg mjesta 1998. godine na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj, Ćiro je prozvan najboljim trenerom na svijetu. (Naj portal)
Sudbine
Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer
Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.
Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.
Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:
„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.
Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.
„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.
Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.
“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.
Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.
„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.
Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.
„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.
Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:
„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.
U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.
„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.
Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.
Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.
E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.
I znate kako sam to proslavio?
Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.
Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.
„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON