Pratite nas

Sudbine

Otišao je dan prije 88. rođendana: UMRO JE ĆIRO BLAŽEVIĆ

Published

on

Preminuo je legendarni trener Miroslav Ćiro Blažević. Ćiro se već duže vremena borio s rakom prostate i sada je, nažalost, tu bitku izgubio. Ćiro je sutra trebao proslaviti 88. rođendan.

Miroslav Ćiro Blažević je bivši selektor Hrvatske nogometne reprezentacije, Irana, Bosne i Hercegovine i Švicarske. Svojim javnim nastupima, gdje je bez dlake na jeziku, a ponekad i s ponekom prostom riječi, davao komentare svima onima koji su mu se našli na putu, novinarima, političarima, ali i ponekim navijačima, Ćiro je dobio veliki broj simpatizera diljem bivše Jugoslavije i tako dobio nadimke “Trener nad trenerima”, i “čudotvorac”.

Rodio se 10.2.1935. godine u Travniku u Bosni i Hercegovini, od majke Kate i oca Mate. Premda u svojim medijskim istupima Ćiro naglašava da dolazi iz dobrostojeće porodice iz Travnika i da je njegov otac bio upravnik Hrvatskog doma u Travniku, istina je da je rođen u siromašnoj porodice gdje je s članovima porodice selio iz jednog stana u drugi. Otac je bio gostioničar i obućar, a majka predsjednica Marijanske kongregacije.

Svoj nadimak “Ćiro” dobio je nenamjerno. Kao dijete je gledao predstavu gdje je trbuhozborac imao lutka Ćiru koji je imao glasić s govornom manom nepravilnog izgovaranja, a kako je i sam imao sličan problem, dječacima je bilo simpatično tako ga zvati. Premda taj nadimak nije volio, čak njegova majka, predana molitvama, izmolila je veći broj njih da ga prestanu tako zvati, od njega nije mogao pobjeći. Kada se preselio u Zagreb jedno vrijeme je imao nadimak “Blaž” i to mu je odgovaralo, ali to nije potrajalo dugo jer su ga na tribinama prepoznali poznanici iz Travnika i prozvali ga ponovno “Ćiro” i kao takav je ostao.

U augustu 1961. godine oženio je Zdenku Đorđević. U braku s njom dobio je kćer Barbaru i Katarinu i sina Miroslava.
Profesionlana karijera

Fudbalsku karijeru započeo je 1954. godine u rodnom mjestu u travničkom klubu ‘Bratstvo’. Nakon godinu dana aktivnog treniranja i igranja u Travniku, Ćiro odlazi u Zagreb u Dinamo. Iste godine, 1955. odlazi u Lokomotivu, a zatim se vraća u Bosnu i Hercegovinu u Sarajevo, gdje igra do 1958. godine. U Hrvatsku se vratio 1958. godine, ali ovoga puta u Rijeku, gdje je igrao u prvom timu sve do 1961. godine.

Potom godinu dana igra za švicarski nogometni klub “Sion”. Taj izlet u svojoj karijeri sam Ćiro je opisao kao prosječan, jer se nije davao maksimalno, a također je imao i težu povredu nakon koje je odlučio krenuti u trenerske vode.

Prvo mjesto trenera dobio je 1963. godine u timu niže lige FC Vevey. Na toj poziciji bio je sve do 1967. godine kada je došao do kluba “Sion”, u kojem je i sam igrao. Trener im je bio sve do 1972. godine, a već iduće godine je preuzeo Lausanne-Sports, švicarski nogometni klub iz Lausannea, kojima je bio trener sve do 1974. godine, a u Švicarskoj se zadržao sve do 1979. godine, kada se vratio u Hrvatsku.

U Hrvatskoj je preuzeo HNK Rijeku, ali mu je već 1980. godine došla zanimljivija ponuda. Nakon što su osvojili deseto mjesto u tadašnjoj jugoslavenskoj nogometnoj ligi i nastavili nizati loše rezultate, Ćiri je ponuđeno da pokuša spasiti poznati nogometni klub “Dinamo” od nadolazećeg sportskog kraha.

Odluka da pozovu Ćiru u njihov klub pokazala se ispravnom. U kratkom roku je uspio uzdići nogometni klub koji je dostojan vrha ljestvice u tadašnjoj jugoslavenskoj nogometnoj ligi. Kada su 1982. godine osvojili naslov prvaka Jugoslavije, Zagreb i cijelu Hrvatsku je zahvatila velika nogometna groznica, euforija i želja da njihov domaći klub osvoji što više nadolazećih natjecanja i sve je zajedno poprimilo nacionalnu dimenziju.
Godine 1984. vratio se u Švicarsku gdje je preuzeo klub “Grasshopper” iz Züricha. U Švicarskoj je bio godinu dana i odlazi preko Jugoslavije u Grčku gdje je kratko vodio “PAOK” iz Soluna. Godine 1986. odlazi u “FK Priština” koji je također bio pred sportskim krahom, kao “Dinamo” unazad par godina, ali je Ćiro uspio i taj klub spasiti. Nakon toga se vraća u “Dinamo”, ali kako nije uspio ostvariti značajniji uspjeh odlazi u Francusku gdje preuzima klub “Nantes”, koji vodi sve do 1990. godine.
Zatim se ponovno vraća u Zagreb, gdje postaje predsjednik i trener Dinama.

Nakon toga postaje selektor Hrvatske nogometne reprezentacije i na kvalifikacijama za Euro u Engleskoj 1996. godine osvaja prvo mjesto u grupi ispred Italije. Zanimljivo je naglasiti da Ćiro uopće nije bio prisutan na toj utakmici jer je bio u istražnom zatvoru zbog špekulacija da je kao trener francuskog Nantesa sudjelovao u aferama u kojima su se namještale utakmice, na kraju se ispostavilo da to nije istina, a Hrvatska je na utakmici u četvrtfinalu izgubila (1:2) od Njemačke.

1998. godine na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Francuskoj, Hrvatska osvaja treće mjesto.

Godine 2000., nakon što je dao ostavku na izborničkom mjestu, preuzima vođenje reprezentacije Irana, a samo dvije godine nakon napušta i to mjesto i vraća se u “Dinamo”.

Godine 2005. započinje trenersku karijeru sa splitskim klubom “Hajduk” s kojima je osvojio hrvatski Superkup, ali se ni tamo nije dugo zadržao već je otišao u Švicarsku.

Godine 2008. se ponovno vratio u Hrvatsku, a 2010. dolazi u Bosnu i Hercegovinu gdje velikim naporima tu reprezentaciju skoro dovodi na prag Eura 2012. godine. Okušao se i u kineskom klubu “Shanghai Shenhua”, ali ni to nije potrajalo. Vratio se u Zagreb gdje je pokušao nogometni klub Zagreb spasiti od mogućeg ispadanja, ali sada u tome nije uspio.

Nakon godina aktivnog igranja i treniranja u nogometnim klubovima Ćiro se okušao i u političkim vodama, kada se kandidirao na predsjedničkim izborima. Ispao je već u prvom krugu, gdje je skupio 17.847 glasova.

Najveća postignuća
U prvoj sezoni jugoslavenske lige “Dinamo” je s Ćirom osvojio peto mjesto, što u tom trenutku nije bilo zadovoljavajuće, ali je najavilo skori sportski vrhunac koji se dogodio 1982. godine kada je “Dinamo”, nakon više od dvadeset godina čekanja, osvojio naslov prvaka Jugoslavije.

Godine 1983. “Dinamo” je s Ćirom osvojio Kup maršala Tita, a već iduće godine odlaskom u Švicarsku, s nogometnim klubom “Grasshopper” osvaja prvenstvo Švicarske.

Nakon povratka iz Francuske, s Dinamom 1993. godine osvaja prvenstvo Hrvatske, a već 1994. godine i Kup Hrvatske. Nakon osvojenog trećeg mjesta 1998. godine na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj, Ćiro je prozvan najboljim trenerom na svijetu. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending