Pratite nas

Zanimljivosti

Oni su očevi za primjer: OVO SU TATE KOJI SA SVOJIM MALIŠANIMA ODLAZE NA JADRAN BEZ MAMA

Published

on

Već šestu godinu zaredom grupa tata iz Banjaluke tradicionalno putuje na ljetovanje sa svojim mališanima, bez mama. Iz godine u godinu ih je više, a ove godine na sada već tradicionalno putovanje uputili su se 15 očeva i 21 dijete.

Odredište im je bio Vir, kod Zadra, iznajmili su vilu, a hranu su sami pripremali za mališane. Prepričavaju nam uglas zanimljive anegdote, ali ističu da je važno da svako ispunjava svoje obaveze. U razgovoru za “Nezavisne” samo dan nakon povratka sa Vira, Zoran Dragičević, organizator putovanja, otkrio nam je kako su tekle pripreme i da li je ovogodišnja ekskurzija ispunila očekivanja.

“Kao i proteklih godine, i ove godine smo ispratili divnu ekskurziju djece sa očevima, ali i dalje samo sa očevima, bez mama. Ovo već uveliko prerasta u tradiciju. Ovo je već šesta godina zaredom da se očevi okupe i organizuju druženje za svoje mališane na nekim od prihvatljivih destinacija koje su prilagođene druženju djece i uživanju u igrama na vodi i drugim društvenim igrama”, rekao je Dragičević još pod utiscima sa putovanja.

Kaže da destinacije uglavnom dogovaraju već tokom zime i tada počinju da štede novac. Prethodnih godina boravili su u privatnom smještaju, ali i u hotelu. Ove godine im je odredište bila prekrasna, prostrana vila na Viru, kod Zadra. Trebalo je odabrati mjesto gdje će se smjestiti njih 40.

“Planirano je da nas ide 40. Nažalost, nekoliko djece se razboljelo, ali oni su samo odgodili svoja putovanja do sljedeće godine, jer ćemo mi, naravno, nastaviti i dalje da uveseljavamo naše princeze i prinčeve”, istakao je Dragičević.

Dočarao nam je i kako oni, pored igre i zabave, brinu o mališanima i ne dozvoljavaju da im bilo šta nedostaje.

“Prošle godine boravili smo u hotelu, pa nismo morali brinuti o obrocima. Ove godine sami smo pripremali hranu. Vjerujte, i to ima svoje čari. Već dok pijemo prvu jutarnju kafu, polako pripremamo doručak. Stotinak jaja i nekolicina hrenovki (smijeh) dovoljni su za doručak”, kazao je Dragičević.

Dodao je da obaveze vezane za djecu rasporede te da bude opuštanja i za očeve, ali da su djeca prioritet i da je važno da svi budu srećni i vrate se mamama zadovoljni. Ove godine imali su i jedan specijalan zadatak, da iznenade drugara Filipa Samca za njegov deveti rođendan.

“Ovo mi je najbolja proslava rođendana. Kada sam se probudio, drugari su me dočekali sa poklonima, a tata me je odveo na vožnju džet-skijem. Naveče su se svi drugari okupili oko bazena da mi otpjevaju rođendansku pjesmu i zajedno sa mnom ugase svjećicu. Tata nam je nasuo šampanjac i ispalio konfete koje su završile svuda po bazenu”, ispričao nam je slavljenik i dodao da bi volio da i naredni rođendan proslavi na moru.

Uzbuđenje nije krila ni Filipova sestra Lena, koja je rekla da je na proslavi rođendana njenog brata bilo baš zabavno.

“Konfete su svjetlucale svuda po bazenu, a čika Zoka nam je puštao muziku. Imali smo pravi disko-klub”, dodala je Lena.

Prvi put ove godine banjalučkim očevima pridružio se i Srđan Petrović.

“Ove godine vodio sam dvoje djece i rekao sam da ću odmah dati avans za sljedeću godinu da možemo da nastavimo sa našim igricama. Tek kada sam se vratio sa ovog putovanja, shvatio sam šta su mi prepričavali drugari sa prošlogodišnjeg ljetovanja. Teško je sve prepričati. To se mora doživjeti. Poprilično mnogo stvari sam ostavio kod drugara, a kako čujem, to se redovno dešava da izmiješamo stvari, pa smo rekli da ćemo osnovati i novu grupu #izgubljeno-nađeno”, ispričao je Petrović za “Nezavisne”.

Dragičević ipak kaže da je djeci nekad žao što im mame nisu tu, ali tate im zaokupe pažnju i opet se igraju bezbrižno.

“Sva djeca zaista imaju nezaboravne trenutke sa drugarima i tatama. Jedina mana ovih putovanja je što nam tih nekoliko dana tako brzo prođe i čini nam se da nam uvijek nedostaje još koji dan za zabavu”, kazao je Dragičević i dodao da uglavnom svi nakon ovog putovanja idu na porodično višednevno ljetovanje koje takođe ima svoje posebne čari.

Ovi banjalučki očevi su prijatelji i kumovi odranije, poznaju se iz mlađih dana, mada se nerijetko rodi i neko novo drugarstvo. Cilj im je, ističu, jedan – sretna i nasmijana djeca i zdrava porodica. Supruge im ne zamjeraju na ovakvim izleima. (Naj portal)

Zanimljivosti

Misterije: Kako je grad sa 40.000 stanovnika nestao preko noći?

Published

on

Prije oko 4.500 godina nastao je grad Mohendžo-daro, koji se nalazio na području današnjeg Pakistana. Grad je na svom vrhuncu imao i do 40.000 stanovnika. Onda je iznenada nestao u ruševinama.

Mohendžo-daro je jedno od najvećih gradova civilizacije Harapan ili civilizacije doline Inda. Rakhaldas Bandiopadhiai ga je otkrio 1922. godine.

Parirao velikim silama

Tokom 1930-ih, velika iskopavanja su sprovedena na lokalitetu pod vođstvom Sir Johna Marshalla, D.K. Dikshita i Earnesta MCcaya.

Iskopavanja se i dalje sprovode. Međutim, želja mnogih arheologa je da se ovo nalazište maksimalno zaštiti od spoljnih faktora ili da se zatrpa, jer će brzo nestati.

Ovaj grad je, bez sumnje, parirao velikim silama starog Egipta, Mesopotamije i Krita. Život u ovom gradu je trajao jako dugo, on se razvijao i rastao, dok iznenadan nije pao i nestao.

Drugi gradovi civilizacije u dolini Inda propale su otprilike u isto vrijeme.

Inače, Mohendžo-daro u prevodu na znači “Humka mrtvih ljudi”. Prema UNESCO-u, nalazište se prostire na 250 hektara. Ali je samo trećina arheološki iskopana.

Grad je nastao oko 2.500 godina prije nove ere i njegova izgradnja je bila dobro planirana, na šta ukazuje urbani plan grada. Veći dio grada bio je izgrađen od pečene cigle, koje su bile standardizovani građevinski materijal.

Na svom vrhuncu, metropola je imala ravne puteve koji su se ukrštali pod pravim uglom, stvarajući gradske blokove poređane sa gradskim centrima, javnim kupatilima, kulturnim centrima, sakralnim građevinama za sveštenike, složenim sistemom odvodnjavanja i velikom žitnicom.

Ovo je 10 najljepših svjetskih gradova: POGODITE KOJI JE PRVI NA LISTI

Kuće su bile opremljene kupatilima od cigle, a mnoge su imale i toalete. Otpadne vode iz njih su odvođene u dobro izgrađene kanalizacije koje su tekle duž središta ulica, pokrivene ciglama ili kamenim pločama. Cisterne i bunari fino izgrađeni od pečene cigle su održavali javne zalihe pitke vode.

Pored svega što drevni grad jedne civilizacije može da sadrži bilo bi očekivano pronaći i grad mrtvih, odnosno groblje. Ali groblje nije otkriveno. Umjesto toga pronađeni su skeletni ostaci 40 osoba rasuti po čitavom drevnom gradu.

Napušteni grad

Oko 1800. do 1700. godine prije nove ere, Mohendžo-daro biva napušten. Ranije se mislilo da je grad uništen napadom spoljnih neprijatelja, poput indoevropljana. Međutim, nema tragova požara, niti bilo kakve razorne katastrofe.

U slojevima ruševina, pepela i krhotina nađeno je 40 skeleta. Neki su ležali na ulicama u zgrčenim položajima poput žrtava kastastrofalnog događaja.

U prostoriji sa javnim bunarom, u jednom dijelu grada, pronađeni su skeleti dvije osobe za koje se činilo da su očajnički koristile svoje posljednje ostatke energije da se popnu uz stepenice i da izađu na ulicu.

U blizini su ležali prevrnuti ostaci još dvojice. Na drugim mestima u toj oblasti pronađeni su “čudno izobličeni” i nekompletni ostaci devet osoba, vjerovatno bačenih u jamu.

U uličici između dvije kuće u drugoj oblasti, još šest skeleta je bilo prekriveno zemljom.

Često se ova scena na nalazištu dovodila u vezu sa napadom neprijatelja.

Međutim, fizičko antropološka studija Keneta Kenedija dokazala je da oni nisu ubijeni, već da su umrli od nečega drugog što nije ostavilo tragove na skeletnim ostacima.

Uspomene iz sarajevskih kafića: ŠTA PIJEŠ, ŠTA ĆE TI TREBA POPITI?

Budući da je ona sprovedena jako davno, nije na odmet odraditi ponovo antropološku analizu skeleta sa fizičko-hemijskim analizama, prenosi Nova.

Značajni dokazi

Jedna od novijih teorija jeste da je drevni grad pretrpio velike poplave i da su ljudi umrli od posljedica bolesti koje se prenose vodom, kao što je kolera.

Nedavna istraživanja otkrila su značajne dokaze o poplavama u Mohendžo-darou u obliku mnogih slojeva muljevite gline.

Rijeka Ind je bila sklona da promijeni svoj tok i kroz vjekove se postepeno kretala prema istoku, što je povremeno dovodilo do poplava unutar granica grada.

Zaista, činilo se da su masivne platforme od cigli na kojima je izgrađen grad i utvrđenja oko njegovih dijelova dizajnirani da obezbijede zaštitu od takvih poplava.

Uslovi bi bili idealni za širenje bolesti koje se prenose vodom, posebno kolere, iako se ne može dokazati da su se pojavile epidemije kolere.

Možda je u pitanju neka druga zarazna bolest, za koju su neophodna dodatna ispitivanja skeleta, prenosi “sveoarheologiji”.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending