Razglednice
Odmor kao iz bajke: VODIMO VAS U “RIVER DRINU” NA OBALE DRINE
Nisveta i Enez Hasanović prije devet godina vratili su se u svoje Redžiće iz Holandije gdje su početkom ratnih sukoba pronašli drugi dom. Obnavljaju svoju kuću i nastavljaju život tamo gdje su ga i započeli.
Enez je kao vozač u transportnom preduzeću “Vihor” iz Bratunca mnogo vremena provodio na putu i brzo se odlučio da pokrene svoj biznis nakon čega je najviše radio u Italiji gdje ga zatiče rat u BiH, a ubrzo mu iz Bratunca dolaze supruga i sin čime je porodica na okupu.
Nisu imali velike planove kada su došli u Redžiće, ali zajedno sa sinom Husom i njegovom porodicom pokreću nešto što danas izgleda kao idealno mjesto za odmor na obali najljepše rijeke Drine.
“Nakon našeg povratka u Bratunac naš sin je sa svojom porodicom zbog posla otišao u Švajcarsku. Naša snaja Zijada prije dvije godine imala je želju, pošto najviše slobodnog vremena i odmore provode u Redžićima sa djecom, da tu napravimo bazen koji bi se koristio tokom čitave godine”, kaže za “Ljudski.ba”Nisveta i dodaje da je zapravo tu rođena ideja apartmana za odmor koji nose i simboličan naziv “River Drina”.
Njen suprug Enez priča nam da je vrlo rado podržao ideju svoje porodice i da je izgradnja bazena, anagažovanje firme, praćenje radova bilo njegovo zaduženje.
“Odmah iza garaže izgradili smo zatvoreni bazen sa pogledom na Drinu gdje smo željeli da se ispune svi standardi i da to bude profesionalno obavljeno, što se kaže kao sebi, a u bazenu je slana voda sa masažerima i drugim sadržajima. U sklopu je i sauna kao i prateće prostorije”, kaže Enez.
Njihov sin Huso je počekom pandemije korone sa porodicom iz Švajcarske za vikend otputovao u najbliže pogranično mjesto u Italiji gdje je došao na ideju da u svom Bratuncu izgradi apartmane za odmor.
“Boravkom u Italiji u tom periodu mnogih restrikcija došli smo na ideju zašto sve to, ali i bolje, ne bi mogli da napravimo u našem Bratuncu gdje imamo sve uslove za turizam. Nakon bazena odlučili smo da iznad garaže uradimo sprat i pretvorimo ga u moderne apartmane. Bazen se završavao, a tu je rijeka Drina, ništa više nam i ne treba za ljude koji vole ovakav vid odmora”, ispričao nam je Huso.
Danas je na imanju porodice Hasanović zaokružena ponuda gdje pored tri apartmana sa 12 ležajeva ima i zatvoreni bazen sa saunom, dječije igralište, ljetnikovac na samoj obali Drine i drugi sadržaji za odmor.
Nisveta i Enez kažu da su početkom prošlog ljeta zvanično počeli sa radom i da su do sada imali veliki broj gostiju iz BiH, Srbije i regiona, ali i Evrope. Mnogi od njih vratili su se ponovo na dan ili dva u „River Drina“.
„Žena i ja se organizujemo i polako, ništa nam nije teško. Huso se bavi promocijom i zakazivanjem termina preko interneta. Ako je velika gužva uvijek pronađemo ispomoć, a najvažnije nam je da ljudi odu zadovoljni. Neki su se brzo vratili i dopada im se ovdje. Iako sam u penziji, ovo nam dođe kao hobi kojim promovišemo ovaj kraj i ljepote, ljudima se dopada i u tome je naš uspjeh“, kaže Enez.
Svoju porodičnu kuću, apartmane i bazen izgradili su vlastitim sredstvima sa željom da njihovi unučići dolaze i sačuvaju veze sa svojom zemljom.
„Ovo je prelijepa zemlja koja ima šta da ponudi. Ovim smo željeli da se na neki način odužimo svom kraju, a polako se pripremam i povrataka kada dođe vrijeme za penziju, ali i da moje kćerke imaju jače veze sa ovim mjestom gdje uvijek rado dolazimo“, poručio je Huso, jedan od rijetkih koji ne zaboravlja svoje mjesto.
Početkom pandemije sa lijeve i desene obale Drine interes za kupovinom placeva, iznajmljivanjem vikendica i kuća za odmor bio je nikad veći. Cijene su brzo porasle, a uvijek se traži plac više kao i krevet. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON