Pratite nas

Sudbine

Odlučila da živi kao pravi Viikng: ČAK PRINOSI ŽRTVE BOGOVIMA

Published

on

Freya Bergander (26), iz Njemačke, je moderni Viking, a nekada je bila model s punim radnim vremenom. Nosi nakit, relikvije i impresivne rekonstrukcije vikinške odjeće.

Dobila je tu titulu zahvaljujući impresivnoj kosi, garderobi i stilu života. Freya živi u Njemačkoj gdje će završiti magisterij iz srednjovjekovne istorije prije nego što počne pisati doktorat. Voli vikinšku istoriju još od djetinjstva i na kraju je od manekenke u potpunosti prihvatila životni stil vikinške žene i sada odbija bračne ponude željnih obožavatelja.

“Obožavam nakit, relikvije i rekonstrukcije vikinške odjeće, nevjerovatno lijepe rezbarije u drvetu i apsolutno impresivne brodove poput olupine Oseberg – kaže Freya.

Osim što se oblači i frizira u vlastitoj interpretaciji skandinavskog srednjeg vijeka, uključuje nekoliko aspekata u svoj svakodnevni život u čast poštovanja drevne vikinške kulture.

“Najvažnija bi mogla biti moja religija. Vjerujem u bogove nordijskog paganizma kao što su Odin, Freya, Thor i Loki. Stoga radim rituale žrtvovanja u njihovu čast, koje se nazivaju blót, na sedmičnoj bazi – ističe jer joj je važno, kako kaže, znati njihovo mišljenje o određenim životnim odlukama i od njih tražiti podršku.

Vjerovanje u nordijsko poganstvo u osnovi ide ruku pod ruku sa snažnom vezom s prirodom i onim što ona pruža. Freya je jako posvećena pripadajućem izgledu, i vrijeme koje joj je potrebno da se spremi može varirati ovisno o tome što nosi. Ako se odluči za jednostavnu bazičnu haljinu bez ikakvih otmjenih ispletenih frizura ili šminke, treba joj maksimalno 20 minuta. No, blagdanski look ili stiliziranje za posebno fotografiranje može potrajati i do dva sata, od čega će najviše vremena potrošiti na kosu.

Svečani izgledi često uključuju haljine s više slojeva, lanenu donju haljinu i tipičnu pregaču koje drže broševi koje su nosile vikinške žene.

“Povrh svega, volim nositi svoj dragi nakit – rekla je Freya.

Nije tako lako ući u željeni izgled s vremena na vrijeme, a isto to vrijedi i kada se svlači.

“Tako da sam izuzetno sretna kada je moj dečko ili prijatelj sa mnom i može mi pomoći da navučem ili skinem slojeve. To može znatno skratiti cijeli proces – ističe.

Do sada, Freya nije dobila nikakve čudne ili omalovažavajuće reakcije, noseći svoj vikinški stil u javnosti.

“Često dobivam komplimente, posebno od žena, za nakit i kosu, što mi stvarno izmami osmjeh na lice. Ne dobivate često tople riječi od drugih djevojaka u takmičarskom društvu, nažalost – kaže Freya.

Ipak, dodaje kako djeca najviše vole njen izgled. Uvijek je pitaju je li ona princeza i mogu li dotaknuti njenu haljinu ili kosu, što smatra potpuno preslatkim.

“Neki me također fotografiraju bez mog pristanka, što je aspekt koji ne smatram baš laskavim – dodaje.

Reakcija na Freyu na internetu također je uglavnom pozitivna, s obzirom da je 26-godišnjakinja uspjela razviti zajednicu punu podrške. No, to ne znači da povremeno ne dobiva neprimjerene poruke od muškaraca.

“S vremena na vrijeme može postati malo čudno jer me muškarci pokušavaju upoznati ili čak pitati da se ozbiljno udam za njih, međutim, pokušavam ignorirati takve poruke – rekla je.

Jedini zli komentari koje je do sada općenito dobila bili su na internetu, uglavnom na društvenim mrežama.

“A oni govore o tome da moja šminka nije autentična, što mi je smiješno jer nikad nisam tvrdila da jest, a što je šokantnije, nisu ni moje haljine – ističe ona.

Neki kritičari tvrde da je jednostavno malo previše uživala u seriji Vikinzi na Netflixu ili je nazivaju ludom jer obožava nordijske bogove.
Freya se većini sličnih komentara jednostavno smije, pogotovo onima koji je pokušavaju educirati o vikinškom dobu.

“Nemojte me pogrešno shvatiti, volim dijeliti i raspravljati o aspektima vikinškog doba, međutim, stvarno teže ostajem pribrana kada sam suočena s Googleovim znanjem – objasnila je.

Iznad svega, daje sve od sebe da njene društvene mreža budu sigurni prostori u kojima se pratitelji ponašaju s poštovanjem jedni prema drugima. I kao nordijski poganin i kao istoričar, potpuno se distancira od neprimjerenih političkih uvjerenja.

“Dokazano je da je vikinška kultura jedno od najslobodoumnijih, najtolerantnijih društava koja su ikada postojala – kaže ona.

Režimi su ti koji su, kako ona kaže, nasilno prisvojili stare poganske simbole i iskoristili ih za vlastitu lošu ideologiju.

“Vikinška kultura nema nikakve veze s političkim ekstremizmima koje ne smatram ‘političkim mišljenjem’ već zločinom – istaknula je.
Nažalost, dodaje, kako vrlo malo znamo o kulturnom životu Vikinga, što navodi mnoge da se uglavnom oslanjaju na arheološke nalaze kao glavne izvore.

U svom vikinškom načinu života, Freya voli provoditi vrijeme šerajući šumom, planinareći ili jednostavno sjedeći uz jezero. Pokušava živjeti što je moguće prirodnije, što znači da zapravo ne izlazi na večeru niti naručuje hranu, pa tako ni njeni obroci ne sadrže prerađenu hranu i kloni se plastike kad god može.

“Moj san bi bio voditi vlastitu farmu s puno različitih životinja jednog dana negdje u sjevernoj Švedskoj ili na Islandu – ističe Freya.

Ona se oduvijek voljela oblačiti u istorijske kostime, ali njena ljubav prema istoriji istinski je počela kad su njeni roditelji organizirali srednjovjekovnu rođendansku zabavu u dvorcu za njen sedmi rođendan. Na tom događaju prvi put je smjela odjenuti autentičnu srednjovjekovnu haljinu vlasnika dvorca, prenosi Daily Star.

“Odmah sam se zaljubila i znala sam da bih željela se ovako odijevati svaki dan u životu kad bih ikad imala priliku – objasnila je.

Nakon završetka škole sve se manje počela brinuti o tome da se uklopi i živi u skladu sa standardima modernog društva. Udovoljavanje gomili i nekadašnji online život modela jednostavno joj se više nije sviđao.

Otprilike u to vrijeme je također napustila kršćansku crkvu i počela puno istraživati nordijsko poganstvo za koje se osjećala vezanom zbog očevih porodičnih korijena.

“Odjednom sam se opet osjećala isto kao sa sedam godina, ispunjenom. Danas je vrlo malo dana kada nisam odjevena u odjeću i nakit inspiriran vikinškim dobom – kaže ona.

Voli uključiti barem neke sitne detalje u svaku odjeću koju nosi.

Freya tehnički nije službeni Viking, ali ovaj naziv su joj dodijelili njeni pratitelji i obožavatelji njenog rada.

U savremenom istraživanju istorije ljude koji su živjeli u sjevernoj Evropi u periodu od otprilike 600. do 1100. nazivamo ‘Vikinzima’ kako bismo olakšali identifikaciju tih različitih plemena.

“Uživam u održavanju kulturnog nasljeđa Norvežana, živim vjerujući u nordijsko poganstvo i prakticirajući ga, odijevajući se po modi nadahnutoj vikinškim dobom i sudjelujući u aktivnom istorijskom istraživanju ovog specifičnog vremenskog perioda – istaknula je. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending