Pratite nas

zdravlje

OČISTITE ORGANIZAM NAKON TEŠKE PRAZNIČNE HRANE: Detoks plan za vitalnost i rasterećen organizam

Published

on

Ideja ovog detoks programa jeste da se organizam očisti od nagomilanih toksina, da se odmori i oporavi. Detoks je baziran na povrću, voću, proteinima, žitaricama i korisnim mastima. Prvih nekoliko dana jelovnik se sastoji iz 80% tečnosti (smuti, sokovi i supe), kao i obilnije večere. Preporučujemo da svaki dan počnete čašom mlake vode s limunom, kako biste spriječili pad šećera u krvi. Ne zaboravite da šetate svaki dan, najmanje sat vremena. Tuširajte se naizmjenično toplom i hladnom vodom. Vaše tijelo će vam biti zahvalno.

Nedostaje vam energija

Ako spavate dovoljno ali ustajete umorni, možda je vrijeme da uzmete detoks u obzir, jer toksini koji se formiraju u vašem organizmu, iz izvora kao što su hrana ili vazduh, mogu vas lišiti energije. Detoksom ćete dopustiti tijelu da izbaci te supstance i osjećaćete se lakše i snažnije.

Nabacili ste koji kilogram i ne možete da smršate

Ukoliko ste naporno radili na tome da skinete kilograme, ali ne vidite rezultate, moguće je da su uzročnici toksini u vašem tijelu. Hrana koju bi trebalo da jedete u tom slučaju uključuje svjež spanać, mrkvu, krastavac, paradajz, avokado i čija semenke.

Ne možete da zaspite

Kada je tijelo puno toksina, ono se i dalje bori da svoje prirodne funkcije obavlja efikasno. To može uticati na san. Detoks će omogućiti vašem tijelu da bude više u skladu s prirodom i da funkcioniše normalno.

 Plan čišćenja organizma

Dan 1

Doručak – Osvežavajući smuti: Pomiješajte 250 ml kokosovog mlijeka, jednu bananu, 50 g kelja, 80 g zamrznutih malina, dvije kašičice ovsenih pahuljica prstohvat cimeta.

Užina – Zinger sok: Napravite sok od jedne pomorandže, dvije mrkve, 100 g spanaća, pola limuna, pola kašičice đumbira i jednog krastavca.

Ručak – Zelena supa (dva serviranja): Prodinstati glavicu usitnjenog bijelog luka sa sokom od pola limuna i štapićem jednog celera, sitno sjeckanog. Dodati pola kašičice kima, pola glavice brokolija i karfiola, a zatim šaku prezle i korijandera. Umiješajte pola konzerve pasulja i ubacite to u blender sa 300 ml vode.

Užina – Menta smuti: Izmiksajte u blenderu jednu breskvu, krastavac, celer, 100 g kelja, šaku svježe mente i pola kašičice đumbira.

Večera – Losos/piletina s povrćem: File lososa ili pileći file (po želji) pripremiti za pečenje u foliji. Po njemu rasuti isjeckanu žutu papriku, jednu isjeckanu tikvicu i tri pečurke. Začiniti suhim začinima i preliti sokom od limuna. Peći na 180 stepeni C, 20 minuta. Servirati uz 100 g spanaća.

Dan 2

Doručak – Protein smuti: Pomešati 250 ml bademovog mlijeka, 100 g borovnica, jednu kašičicu proteina konoplje, dvije kašike ovsenih pahuljica i jednu kašiku maslaca.

Užina – Pojačanje s cveklom: Napravite sok od jedne cvekle, dva štapića celera, dvije mrkve, jedne jabuke i krastavca.

Ručak – Gaspačo supa: Umiješati pola krastavca, pola crvene paprike, pola žute paprike, jednu glavicu bijelog luka, pola crnog luka i pola konzerve sosa od paradajza. Mutiti dok ne postane kremasto. Prije serviranja dodati kašičicu balzamiko sirćeta, maslinovog ulja i malo začina.

Užina – Zinger sok.

Večera – Grilovane pileće grudi s graškom: Jedan komad pilećih grudi začinjen po želji, grilovan i serviran sa 100 g graška i 100 g kelja.

Dan 3

Doručak – Kokos smuti: Pomiješati 80 ml kokosovog ulja, 200 ml kokosove vode, bananu, 100 g spanaća, kašičicu lanenog sjemena, kašičicu ovsenih pahuljica s kremom od kokosa, mutiti dok ne postane kremasto.

Užina – Menta smuti.

Ručak – Zelena supa: Iskoristiti ostatke od prethodnih dana.

Užina – Pojačanje s cveklom.

Večera – Začinjeni oslić s pireom od mrkve i kelja: Napravite marinadu sa pola kašičica kima, cimeta, kurkume i kokosovog ulja. Prelijte file oslića marinadom i pecite na 180 stepeni C, 15 minuta. U međuvremenu, napravite pire od jedne mrkve. Servirajte oslić s pireom i 100 g kelja.

Dan 4

Doručak – Jaja sa šparglom: Skuhajte jaja, a zatim prepecite jednu krišku hljeba od punog zrna i isjeckajte šparglu skuhanu na pari.

Užina – Dvije mandarine i kašika indijskog oraha.

Ručak – Supa od spanaća i leblebija: Prodinstati glavicu bijelog luka s limunovim sokom, štapićem celera, pola sitno sjeckane mrkve i paprikom, pola konzerve leblebija, 100 g spanaća i dodati šaku korijandera. Ubaciti u blender sa 300 ml vode.

Užina – Pola avokada i jedna kašika badema.

Večera- Losos/piletina s povrćem.

Dan 5

Doručak – Ovsene pahuljice: Kombinovati 40 g oraha i 40 g raznih sjemenki. Dodati 200 g ovsenih pahuljica, pola kašičice muskatnog oraščića i ostaviti malo da odstoji. Servirati sa četiri kašičice borovnica i 100 ml bademovog mlijeka.

Užina – Jabuka s kašikom orahovog putera.

Ručak – Pita od mrkve: Izrendati pet velikih mrkvi i pomiješati sa dvije kašike kokosovog ulja, sokom od limuna (po želji) i kašičicom čija sjemenki. Ovaj fil uvijati u deblje kore (jedno pakovanje kora) i peći.

Užina – Hrskavi kelj (dvije porcije): U pleh staviti 250 g kelja i obilno poprskati kokosovim uljem. Peći u rerni na 220 stepeni C, dok ne postane hrskav.

Večera – Pileći štapići s paprikom: Isjeckati pileće grudi, 250 g žute i zelene paprike. Staviti meso u činiju i marinirati istopljenim kokosovim uljem, pomiješanim sa pola kašičice paprike i cimeta. Isjeći meso na štapiće i peći ga na 180 stepeni C. Servirati sa salatom.

Dan 6

Doručak – Kajgana na tostu: Napraviti kajganu od dva jajeta i servirati je s kriškom hljeba od punog zrna. Skuhati 100 g spanaća i takođe servirati uz kajganu.

Užina – Jedna ispasirana banana namazana na krišku prepečenog hljeba od punog zrna.

Ručak – Hrskava salata: Pomiješajte zelenu salatu s jednom izrendanom mrkvom, 30 g krastavca, tri čeri paradajza, 100 g potočarke, dvije kašičice sočiva. Preliti kašikom maslinovog ulja i sokom od limuna.

Užina – Ananas i kašika indijskog oraha.

Večera- Škampi: Skuhati 100 g škampa sa pola kese izrendanog miksa od povrća. Dodati sok od limete i kašičicu soja sosa. Servirati sa 40 g kuhane kinoe.

Dan 7

Doručak – Avokado na hljebu: Izgnječiti jedan avokado i pomiješati ga sa dva sitno isjeckana čeri paradajza. Premazati ovim dvije kriške hljeba od punog zrna.

Užina – Jedna breskva i kašika badema.

Ručak – Zamotana duga: Isjeckati cveklu, pola mrkve i dva čeri paradajza. Staviti u činiju sa 50 g rukole i sve promiješati. Ubaciti povrće u tortilju od punog zrna i zamotati.

Užina – Hrskavi kelj.

Večera – Pesto oslić: File oslića ispržiti na malo ulja s jednom kašičicom pesto sosa. Servirati s obarenim keljom, 50 g graška i jednom isjeckanom cveklom. (najportal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending