Pratite nas

Zanimljivosti

Nusret Sirćo, dr.vet.med. i pčelar predstavlja svoj koncept borbe protiv varoe: UMJESTO “BOJNIH OTROVA” KORISTIM TIMOL I SOLNU KISELINU

Published

on

Dr.vet. med. Nusret Sirćo godinama širom BiH i regiona održava predavanja o načinima borbe protiv varoe. Iako je u BiH evidentna serija bolesti koje napadaju pčele, jedna od onih koja pravi velike ekonomske štete je varoa destruktor. Stoga je ovaj stručnjak, koji se i sam bavi pčelarstvom odlučio svoja iskustva u borbi sa ovim nametnikom podijeliti i sa drugim pčelarima. On je, inače, pobornik prirodne borbe protiv varoe koja isključuje hemijska sredstva, koja su, zapravo, pravi bojni otrovi.

Naš sagovornik ističe da je na ovdašnjem tržištu pčelinjih lijekova još uvijek prisutno dosta sredstava koja su zbog svojih kancerogenih svojstava odavno zabranjena u EU. On sam varou već osmu godinu uništava oksalnom kiselinom i timolom.

Idealna kombinacija

“Glavne smjernice borbe protiv varoe dobio sam na seminaru na hrvatskom otoku Krku 2001. godine koji je organizovao Agronomski fakultet iz Zagreba na čelu sa prof.dr Nikolom Kezićem i GTZ Njemačka pod vodstvom prof. Bihlera i dr. Antonia Nanetija  iz Italije, a kojem je prisustvovalo više evropskih stručnjaka iz oblasti pčelinjih bolesti. Tema je bila borba protiv varoe bez upotrebe hemijskih sredstava koja su u Evropi već bila zabranjena, jer je varoa već postala rezistentna na ova sredstva, ali i zbog rezidua koji ostaju u pčelinjim proizvodima. Akcenat je dat na liječenje pčela protiv varoe organskim kiselinama i eteričnim uljima na bazi timola koja su u Evropi dozvoljena. Znači punih sedam godina ja se borim protiv varoe bez upotrebe hemije – kaže dr Sirćo.

Stvarajući sopstveni koncept borbe protiv varoe, kaže da su u njegovom pčelinjaku koji danas broji oko 100 društava, do sada najbolje rezultate pokazali timol i oksalna kiselina koji su zaista idealna kombinacija.

“Ja sam nakon tog seminara ustvari prvi u BiH primijenio oksalnu kiselinu protiv varoe. Znači, ja sam se u fazi borbe protiv varoe, onda kada nema legla i kada se primjenjuju organske kiseline odlučio za oksalnu kiselinu i garantiram da ona ovog nametnika uništava 90 posto. Još prije sedam godina sam pčelarima, kao tadašnji ministar poljoprivrede Ze-Do kantona preporučio oksalnu kiselinu. Međutim, mnogi je, iz tvrdim neopravdanog straha, ne smiju upotrijebiti. Kažem neopravdanog, jer ja evo sa oksalnom kiselinom radim golim rukama. Ne preporučujem ostalim pčelarima da to rade, jer ja sam se već izvježbao i kiselinu u omjeru od 50 grama miješam sa  750 mililitara šećerne otopine i potrebnom količinom vode. Nema opasnosti, radi se na desetak stepeni temperature i  pčelarima ne prijeti udisanje pare jer se tretman provodi nakapavanjem. Pčele lijek dalje same prenose.

Listing lijekova

Do sada je ovu metodu uklanjanja varoe prihvatio veliki broj pčelara u Olovu i u Tuzlanskom kantonu, kaže Sirćo naglašavajući da su njegova iskustva sa timolom još pozitivnija.

“Više je razloga zašto koristim timol. Prije svega zato što je bezopasan, s njim se može raditi bez ikakve zaštitne opreme. Ima brzu i jednostavnu primjenu, ne šteti zdravlju pčelara . Čak i ako se koristi u jednoj fazi medobranja ne šteti kvaliteti meda. Malo utiče na okus , ali na ispravnost i kvalitetu nimalo. Kod nas postoje tri preparata različitih proizvođača lijekova na bazi timola. Ne želim ni jednog preferirati, jer su sva tri zaista dobra, isto djeluju i obaraju varou 90 posto.

Zato svim počelarima sugerišem da u apoteci isključivo traže timol, a ne neke bojne otrove koje su do sada koristili – poručuje pčelarima dr Sirćo.

Ovaj stručnjak ističe i da je evidentno da je nivo obrazovanja pčelara različit, od nepismenog kako kaže, pa do doktora nauka, te smatra da bi se edukaciji ovih prvopomenutih moralo posvetiti više pažnje.

“Nadam se da će se na nivou Federacije za ove namjene naći sluha i da će nadležne institucije napraviti listing lijekova koji se mogu primjenjivati u pčelarstvu, a ova predavanja su moj skromni doprinos tome – kaže na kraju dr.med.vet. Nusret Sirćo. (Naj portal)

 

 

 

 

 

 

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending