Pratite nas

Razglednice

Niko ne zna kako je izgrađena: POGLEDAJTE FASCINANTNU CRKVU NA STIJENI VISOKOJ 40 METARA (Video)

Published

on

U srcu Gruzije ponosno se izdiže impozantna prirodna formacija poznata kao Katskhi Pillar (Katski stub). Ova impresivna stijena, visoka čak 40 metara, štiti najizolovaniju crkvu na svijetu, koja poput magneta privlači pažnju vjernika i istraživača širom svijeta.

Tokom milenijuma, Katski stub je bio svjedok mnogih promjena i događaja koji su oblikovali njegovu jedinstvenu priču, a danas predstavlja jedno od najfascinantnijih svetih mesta koje svakako vrijedi posjetiti bar jednom u životu!

Na vrhu stijene visoke 40 metara nalazi se crkva koja se nebrojeno puta nalazila na listama najnevjerovatnijih građevina podignutih na strmim liticama. Sagrađena je između 6. i 8. vijeka i posvećena je Sv. Maksimu Ispovijedniku, hrišćanski monah, teolog i naučnik.

Svakog dana monasi koji dolaze na ovo nevjerovatno mjesto moraju da se penju tankim metalnim merdevinama pričvršćenim za stijenu. Kažu da ih svakodnevno penjanje po opasnom terenu približava Bogu.

Međutim, pitanje koje mnoge zanima jeste kako su monasi uspjeli da sav građevinski materijal prenesu na vrh stijene?! Kako su uopšte stigli gore?

To niko ne zna. Pretpostavlja se da su bili odlični penjači koji su vjerovali da će ih molitva na vrhu udaljiti od svjetskih iskušenja. Tokom godina, istraživači su pronašli čak tri pustinjačke ćelije, kriptu sa ostacima nepoznatog stilita i vinski podrum u okviru sakralnog kompleksa.

Sve su to sami izgradili u vrijeme kada moderna tehnologija nije postojala, a da bi im dani prošli u veselju, sa sobom bi poneli flašu dobrog vina, pogotovo ako su znali da će ostati na stijeni neko vrijeme izolovani od spoljeg svijeta, piše putnikofer.

Vijekovima poslije izgradnje ovdje niko nije dolazio. Jedini pisani zapis o ovom drevnom mjestu nalazi se u tekstu jednog gruzijskog naučnika iz 18. vijeka, koji ga je opisao na slijedeći način:

“U klisuri se nalazi stijena koja stoji kao stub, prilično visoka. Na vrhu stijene je crkvica, ali se niko ne može popeti na nju; niti znaju kako to da urade“.

Stara tradicija dozvoljava da u crkvi istovremeno bude samo jedna osoba, pa se monasi iz manastira koji se nalazi uz donju ivicu stijene smjenjuju jedan po jedan i dolaze nekoliko puta nedjeljno.

Monasi prije uspona moraju prvo da zatraže blagoslov oca Maksima, a kada stignu do vrha, mole se u crkvi i odlaze u vinski podrum gdje prave vino za manastir. Zatim pred sumrak silaze da učestvuju u manastirskoj noćnoj molitvi. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending