Zanimljivosti
Nevjerovatno je šta sve ljudi rade svojim tijelima: OVAJ ČOVJEK JE 10 DANA ŽIVIO POD VODOM; SAV SE IZOBLIČIO
Neki od nas žele znati smisao života, drugi žele znati koliko bi nečega mogli pojesti ili popiti prije smrti. Međutim, vrlo malo nas je spremno uložiti sate i sate koji bi nam pomogli da saznamo odgovor na ta velika – i često glupa – pitanja. To se svakako ne odnosi na Tima Yarrowa.
Još u novembru 2002. južnoafrički ronilac odlučio je prihvatiti veliki izazov kada je pristao sjediti u malom bazenu uronjenom pod vodu punih 10 dana. Sve se odvilo prije dvadesetak godina, a rezultat je bio šokantan. Na kraju su njegove ruke bile potpuno izobličene, , piše Lad Bible.
Ako ste vidjeli šta se događa s vašim rukama nakon što provedete samo možda 45 minuta u kadi, zamislite kako bi izgledale nakon što su u vodi duže od sedam dana. Nije lijep prizor. Yarrow se morao baš žrtvovati.
Hranili su ga kroz cijev, a sav njegov izmet mu je također odveden kroz cijev, pomoću katetera. Za njega to sigurno nije bio praznik. Na kraju je saznao da može ostati pod vodom toliko dugo, iako to vjerovatno više nije želio ponoviti.
Pritom je Yarrow oborio rekord koji je stajao još od 1986. godine. Također je naučio da vaše ruke pritom pretvara u čudne, odvratne naborane cjevčice od mesa. Na našu sreću, postoji objašnjenje
Cijela stvar analizirana je za TV emisiju pod nazivom “Outrageous Acts of Science” nekoliko godina kasnije, i objasnili su kako su Yarrowove ruke postale tako čudne. U toj je emisiji britanska biologinja Ellie Harrison objasnila:
“Razlog zašto imate tako naborane ruke i stopala je taj što je površina kože prekrivena mrtvim keratinskim stanicama i one apsorbiraju vodu brže od bilo koje druge stanice. Budući da su pričvršćene za žive keratinske stanice ispod, samo se napuhnu i na kraju se moraju naborati. Nemaju kuda drugdje otići.”
Harrison je nastavila:
“Dugoročno gledano, ako bi ostao pod vodom izuzetno dugo, koža bi se raspala, Vjerovatno bi nastao mjehurić i to bi ga učinilo stvarno izloženim infekciji, posebno u toj vodi, mogao bi se jako razboljeti.”
Kolegica biologinja Carin Bondar dodala je:
“Koža na našim rukama i stopalima ima tendenciju da postane gruba. Imamo dodatne slojeve mrtve kože jer su naše ruke i stopala tako dobro iskorišteni.” Srećom po Tima, ruke su mu se na kraju vratile u normalu i nije pretrpio ozbiljne ozljede od cijelog štosa. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON