Pratite nas

Zanimljivosti

Nerviraju vas tupi noževi: EVO KAKO IH MOŽETE NAOŠTRITI

Published

on

Noževi su neizostavan alat u kuhinji i oni se vremenom oštete i otupe. Postoje noževi koji vam se još prilikom kupovine čine manje oštrima, a drugi više. Razlog tome je njihova oštrica. Preporučuje se da noževe koje svakodnevno koristite naoštrite nakon svaka četiri meseca.

Na tržištu postoje noževi evropske oštrice i noževi japanske oštrice. Nož evropske oštrice ima 22° ugao, a nož japanske oštrice ima ugao od 16°.

Za naoštriti noževe evropskih oštrica i japanskih oštrica isti je postupak. Potrebno je da imate kamen za oštrenje, podlogu koju koristite za pranje suđa (važno je da podloga ne klizi po površini) i držač za nož sa keramičkim pločicama.

Kamen koji ćete koristiti za oštrenje noževa nije bilo kakav kamen. To je japanski kamen koji možete da nabavite pod nazivom Arkanas kamen za oštrenje. Postoje dvije vrste kamena – onaj koji ima stranu 1000K i stranu 3000K, kao i kamen koji ima stranu 1000K i stranu 4000K.

Gledajte tako da nabavite što veći kamen za oštrenje noževa kako bi cijela površina oštrice mogla da se naoštri, jer sa manjim kamenjem to nije moguće. Prije brušenja potrebno je da pokvasite kamen na 15 minuta.

Za vrijeme brušenja noževa, kamen će početi da se suši. Tada ga samo poprskajte vodom. Čvrsto držite rukohvat jednom rukom, a drugom rukom lagano pritišćite oštricu.

Ponovite postupak sa drugom stranom noža. Ako kamen ima oznaku 3000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gdje piše 1000K, a zatim na strani kamena gdje stoji 3000K.

Ako kamen ima oznaku 4000K i 1000K, prvo brusite nož na strani kamena gdje stoji 1000K, a zatim na strani gdje stoji 4000K. Držač za nož sa keramičkim pločicama koristite za gornji dio oštrice koji se ne brusi kako bi mogli pravilno držati nož te tako i pravilno naoštriti oštricu.

Ako možete sami da držite pravilno oštricu za vrijeme oštrenja, držač sa keramičkim pločicama nije vam potreban. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending