Pratite nas

Zanimljivosti

Neobični pozdravi širom svijeta: NA NOVOM ZELANDU SE DODIRUJU NOSEVIMA, A NA TIBETU ISPLAZE JEZIK

Published

on

Svaki narod ima svoje specifične običaje i tradiciju, tako i jedinstven način pozdravljanja. Predstavljamo vam najinteresantnije pozdrave širom svijeta, od evropskih naroda do dalekih kultura.

Tibetanski monasi isplaženim jezikom pozdravljaju ljude. Takođe spajaju ruke i postavljaju ih ispred grudi kako bi pokazali da „dolaze u miru“. Počeli su to da rade kako bi dokazali da nisu reinkarnacija surovog kralja iz 9. vijeka koji je imao crni jezik.

U Japanu se ljudi pozdravljaju naklonom. U zavisnosti od osobe koja se pozdravlja i njenog socijalnog statusa, naginjanje će se razlikovati po uglu i trajanju.

Malezijci obično ispruže ruke i dodirnu vrhove prstiju druge osobe, a zatim prinesu ruke srcu. To simbolizuje pozdrav od srca.

„Anjali Mudrč“ je pozdrav u Indiji, često praćen pozdravom „Namaste“. Da biste ga izveli, postavite spojene dlanove u predjelu srca i izgovorite riječ „Namaste“.

Po primanju novog gosta u svoj dom, Mongolac će došljaku ponuditi hadu (komad pamuka ili svile). Da biste ovaj poklon primili na odgovarajući način, podignite ga nežno objema rukama i lagano se poklonite.

U Saudijskoj Arabiji, kao i u drugim bliskoistočnim zemljama muslimani će se vrlo često pozdravljati rukovanjem i izgovarati riječi „As-salamu alejkum“.

U Ukrajini se tradicionalno ljube tri puta. Često počinju od lijevog obraza, pa prelaze na desni i završavaju pozdrav ponovo na lijevoj strani. Svi koji se plaše bakterija i ne vole ovakav način pozdravljanja, mogu da se posluže i takozvanim poljupcima u vazduh.

U Nigeriji se mladi obično pozdravljaju na poseban način, pri čemu pucketaju prstima u procesu rukovanja. Ovo rukovanje nije baš lako, pa vam zapravo treba Nigerijac da vas nauči kako da pucnete prstima dok se rukujete.

Ljubljenje vazduha u Francuskoj tipičan je način pozdravljanja. Ovaj način ljubljenja se naziva „la bise“, kada se prislone obrazi i „poljubi“ vazduh. Francuzi se ovako pozdravljaju i kada se sretnu i kada odlaze jedni od drugih.

Dodirivanje nosevima je tradicionalni pozdrav Maora na Novom Zelandu i izvodi se naslanjanjem nosa i čela na nos i čelo druge osobe. (Naj portal/ Profimedia)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending