Pratite nas

Izdvojeno

Nek ostane zapisano: PRVU “ZLATNU PLOČU” U BOSNU JE DONIJELA ZORA DUBLJEVIĆ

Published

on

PRVU “ZLATNU PLOČU” U BOSNU JE DONIJELA ZORA DUBLJEVIĆ

Sve bude i prolazi, a sevdalinka živi, pjeva se, prenosi s generacije na generaciju.

Neoprostive greške

Doduše, ima  i loših izvedbi, improvizacija, pa i kardinalnih grešaka, kojima je posebno sklona Amira Medunjanin. (iako je odličan i specifian izvođač napravila je nekoliko neoprostivih grešaka. A najveću u pjesmi “A što ćemo ljubav kriti” u kojoj je počela pjesmu sa “Ah što ćemo ljubav kriti…”).

Uočila je to i Zora Dubljević, jedna od najcjenjenijih interpretatorki sevdaha, čije je ime upisano zlatnim slovima u istoriji narodne muzike.

– Ta dama nije imala pedagoge poput Šerbe, Joze Penave, Zaima, Himze da je nauče izvornim verzijama. Nema ni strogih muzičkih urednika – kaže Zora Dubljević, koja danas živi u Makarskoj.

Zora je dijete Sarajeva, položila je audiciju za Radio Sarajevo 1958. godine. Vrlo brzo zagrebački “Jugoton” će joj širom otvoriti vrata pa će već 1962. snimiti prvu singlicu, na kojoj će otpjevati pjesme Ismeta Alajbegovića Šerbe i Nikole Škrbe. Srca publike je osvojila naslovna pjesma “Oj mjeseče bekrijo”.

Bila su to vremena kada cijela Jugoslavije jedva da je imala 100.000 gramofona. Diskografi su tada imali standard za tiraže: zlatna ploča za 100.000, a srebrna za 50.000 prdatih primjeraka

Do prvog zlatnog tiraža u Jugoslaviji prvi će doći Predrag Cune Gojković za pjesmu “Kafu mi draga ispeci”, a odmah za njim Zora Dubljević sa pjesmama: “U čaršiju poslala me nana”, “Voljela sam”, “Ne ašikuj Mujo” i “Ja uranih jutros rano prije sabaha”.

Bilo je to 1964. godine. To je zvanično prva zlatna ploča koja je stigla u Bosnu i Hercegovinu, a pjesme je komponovao Ismet Alajbegović Šerbo.

Nakon toga je nanizala nisku od stotinjak sevdah ili pjesama pisanih u duhu sevdaha, koje su za nju komponovali Šerbo, Jozo Penava, Husein Kurtagić, Rade Dubljević, Blagoje Košanin…

Narodna nošnja

Zora je vrlo često nastupala u bosanskoj narodnoj nošnji. Zanimljivo je da je u porodičnoj kući na Gorici sama skrojila sebi nošnju, s kojom je obišla cijeli svijet, nastupala na festivalima, u TV emisijama….

U proljeće 1992. godine je, vjerujući da ratno ludilo neće dugo potrajati, otišla u Makarsku, gdje njen muž ima kuću. Kada se vratila 1996. godine skoro ništa nije zatekla u kući. Najteže joj je palo što joj je uništena ta narodna nošnja, u kojoj je željela da je spuste pod zemlju kad nastupi smrt. (Naj portal)

Izdvojeno

Potresna scena na sahrani Lijama Pejna: Uplakani Sajmon Kauel grlio neutješne roditelje

Published

on

Sajmon Kauel; Foto: EPA-EFE/MIKE NELSON

Sajmon Kauel se “slomio” dok je grlio roditelje Lijama Pejna na sahrani pjevača.

Kauel je svojevremeno otkrio Pejnov talenat i omogućio mu da kroz “X factor” postane dio One Direction benda i ostvari muzičke snove.

Na krilima opijata

Nažalost, popularnost i slava su mu kasnije život pretvorili u pakao, na krilima opijata i alkohola.

Uplakani Sajmon je odmah po dolasku na sahranu zagrlio Lijamovog oca Džefa, dok je on držao ruku oko pjevačeve majke Karen.

Potresna scena je obišla svijet.

Kauel (65) je igrao ključnu ulogu u Pejnovom profesionalnom životu.

Uspomena na tebe

Ubrzo nakon što je Pejn umro 16. oktobra u Buenos Ajresu, nakon pada sa balkona na trećem spratu hotela, Sajmon je napisao na Instagramu da osjeća prazninu.

– Svaka suza koju sam prolio je uspomena na tebe – napisao je Kauel.

Ipak, milioni širom svijeta optužuju Kauela da je prerano “ubacio” Pejna u surovi svijet muzičke industrije, te da je zbog toga izgubio život.

Rezultati obdukcije Lijama Pejna otkrili jezivu istinu o smrti pjevača

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending