Pratite nas

Sudbine

Naš dragi Šumi: ZAŠTO JE U SRCU SVAKOG SARAJLIJE ZAKLJUČAN MIHAEL ŠUMAHER

Published

on

Rodbina i prijatelji sedmerostrukog svjetskog prvaka i najuspješnijeg vozača Formule 1 svih vremena, Michaela Schumachera početkom januara su proslavili njegov 54. rođendan.
Michael Schumacher daleko je od očiju javnosti već devet godina nakon teške nesreće koja se dogodila dok je bio na porodičnom odmoru na skijanju, a njegovo pravo zdravstveno stanje velika je tajna.

Samo najbliži krug obitelji zna u kakvom je zapravo stanju Michael Schumacher, ali jasno je kako je daleko od očiju javnosti. U septembru prošle godine je Jean Todt, bivši šef Ferrarija i stari prijatelj Schumachera, otkrio u kakvom je stanju velikan F1.

“On je u najboljoj situaciji u kojoj može biti i okružen je ljudima koji ga vole. Ići ću mu u posjete dokle god sam na ovom svijetu, ponekad se vidimo tri puta u sedmici, a ponekad se ne vidimo čitav mjesec.
O njegovim uspjesim u svijetu sporta sve je rečeno, ali čini se da nikada do kraja neće biti ispričana priča o njegovoj plemenitosti.

To je čovjek s velikim srcem, čovjeka kojem je oduvijek bilo važno da misli i na druge. Taj čovjek je mislio i na Sarajevo kada je glavnom gradu BiH bilo najteže. Sarajlijama je pomagao izuzetno velikodušnim donacijama, uglavnom tiho i nečujno.

Šumaher je dva puta bio u Sarajevu, 1996. i 1997. Sarađivao je i sa humanitarnom organizacijom HOPE, kao ambasador UNICEF-a je sakupljao novac za opremanje specijalizovane bolnice za djecu koja su bila ranjena tokom ratnih sukoba, plaćao je liječenje, pomagao u izradi medicinskih pomagala poput proteza za ruke i noge.

Zašto baš djeca?

„I on sam ima dvoje djece. Govorio je da su djeca naša nada, naša budućnost. Mihael je u djeci vidio male ljude koji ne mogu da se brane, često bespomoćne, izložene napadima. Zato je htio da im pomaže, da stane na njihovu stranu“, kaže za DW Kaj Ebel, Šumaherov prijatelj i sportski novinar koji je decenijama izvještavao o Formuli 1.

Shumaher je nakon rata u Bosni i Hercegovini plaćao liječenje i proteze djeci koja su ostala bez nogu i ruku, čime je za sva vremena stekao simpatije Bosanaca i Hercegovaca.
Po dolasku u bh. prijestolnicu tada je rekao:

“Volim ovaj grad. Dolazim zbog djece kojima želim posvjetiti najviše pažnje. Vjerujem da će i ostali poznati ljudi slijediti moj primjer i posjetiti Sarajevo”.

Sarajlije nikada neće zaboraviti Šumahera. U naselju Dobrinja jedna ulica nosi njegovo ime, a u Aerodromskom naselju, baš u onom dijelu grada koji je Šumi devedesetih posjetio kao UNICEF-ov ambassador postavili su njegov mural.

 

Hronologija Šumijeve nesreće:
29. decembra 2013. – Michael Schumacher teško je povrijedio glavu u padu na francuskom skijalištu blizu Meribela. Sa sinom Mickom spuštao se po Combe de Saulireu ispod vrha Dent de Burgin u francuskim Alpama. Izašao je sa staze, zapeo za kamen koji ga je katapultirao u zrak. Istog dana prebačen je u bolnicu Moutiers, pa poslije i u onu u Grenobleu, specijaliziranu za povrede glave. Stavljen je u komu kako bi se spriječilo otjecanje mozga.

30. decembra 2013. – Iz bolnice javljaju da se Michael bori za život te da postoji opasnost da se nikada ne probudi iz kome

2. januar 2014. – Ljekari su objavili početak buđenja iz kome.

2. januar 2014. – Najtužniji rođendan Michaela Schumachera. U bolnicu stižu brojne poruke podrške, ali stanje je nepromijenjeno.

6. januara 2014. – Prve poruke ohrabrenja. Mediji javljaju kako je Michael pokazao mali napredak te da više nije u životnoj opasnosti.

12. januara 2014. – Počinju nagađanja o buđenju iz kome. Dan poslije Schumacheru su testirali mozak kako bi vidjeli mogu li ga početi buditi.

22. januara 2014. – Nakon niza ohrabrujućih vijesti iz Grenobla pojavila se bojazan da bi Schumacher mogao ostati u komi do kraja života.

30. januara 2014. – Iz ljekarskog tima potvrdili su da ga bude iz kome. Michael je na kratko otvorio oči. Ljekari nastavljaju proces buđenja u sljedećih mjesec dana. U međuvremenu dolaze brojne poruke podrške prijatelja, navijača, obožavatelja…

2. marta 2014. – Vijesti nisu dobre. Brojni ugledni neurohirurzi potvrđuju kako se boje da se Michael nikada neće u potpunosti oporaviti te da ga samo čudo može spasiti.

12. marta 2014. – Glasnogovornica je potvrdila da Michael daje znakove ohrabrenja iako sada već ima samo 55 kilograma.

29. marta 2014. – Schumacher je u komi već tri mjeseca, no ljekari i porodica uvjereni su da će se izvući.

3. aprila 2014. – Naznaka odličnih vijesti. Menadžerica je potvrdila kako Michael pokazuje znakove poboljšanja te da nije istina da leži u vegetativnom stanju.

4. aprila 2014. – Sabine Kehm javlja da se Schumi na trenutke budi i da je pri svijesti. Sredina lipnja 2014. – Prebačen je s intenzivne njege na rehabilitacijski odjel.

16. Juna 2014. – Schumacher je pri svijesti napustio bolnicu u Grenobleu i preselio u Sveučilišnu bolnicu u Lausannei.

9. septembra 2014. – Napustio Lausanneu i preselio u svoj dom u Glandu u Švicarskoj, prilagođen za što lakši oporavak.

Oktobar 2014. – Izvori javljaju da je Schumacher paraliziran, u kolicima i da ne može govoriti.

Decembar 2014. – Izvori javljaju da je Schumacher sve bolje te da je počeo prepoznavati članove porodiocei i prijatelje. I dalje ne može govoriti i u kolicima je.

Januar 2015. – Pojavila se informacija da je Michael prepoznao lica svoje djece, porodica je demantirala te navode.

Mart 2015. – Schumacherova žena prodala je privatni avion i luksuznu kuću, troškovi liječenja penju se na 14 miliona eura.

Septembar 2015. – Svjetski mediji objavili su da je Schumacher izgubio 40 posto tjelesne težine i da ima oko 40 kilograma, obitelj je to demantirala.

Decembar 2015. – Objavljeno je da Schumacher može hodati, podorica je šokirana lažima koji se šire o njemu i odmah je to demantirala.

Juli 2016. – Stanje je jako teško, više detalja ne smijem otkriti, rekla je glasnogovornica Michaela Schumachera.

Septembar 2016. – Porodica je tužila njemački magazin koji je napisao da Michael može hodati.

Septembar 2017. – Pojavila se informacija da će Schumacher uskoro na operaciju u SAD. To je također demantirano.

Decembar 2017. – Još se nije predao, bori se, rekao je Jean Todt, Schumijev bivši šef u Ferrariju.

Mart 2018. – Njegovo stanje ne može se bitno popraviti, rekao je neurokirurg Colin Shieff, koji nije liječio Schumachera, ali na osnovu svog iskustva procijenio je kako se u ovakvim slučajevima pomaci gotovo nikad ne događaju.

Avgust 2018. – Pojavila se vijest da je Michaelova supruga Corinna kupila veliko imanje na Mallorci za 30 miliona eura čiji je bivši vlasnik predsjednik Reala Florentino Perez i da će tamo preseliti Michaela.

Oktobar 2018. – U javnosti se pojavilo pismo Corinne Schumacher njemačkom glazbeniku Saschi Herchenbachu, a u njemu je napisala kako je “Michael veliki borac i neće se prestati boriti”

29. dece,bar 2018. – Prošlo je točno pet godina od Schumijeve nesreće na skijanju.

Septembar 2019. – Le Parisien javlja kako Schumacher pod lažnim imenom odlazi na terapiju matičnim stanicama u Pariz.

Decembar 2019. – Velike stvari počinju malim koracima, zagonetno je rekla Corinna Schumacher

Septembar 2020. – Konačno prava istina: Schumi je budan, diše i može napraviti neki korak uz pomoć drugih

Septembar 2021. – Izašao je Schumacherov dokumentarac, žena Corinna je rekla: “Zajedno smo, živimo skupa, sve radimo kako bi olakšali Michaelu. (Naj portal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending