Pratite nas

Parapsihologija

Narodni kalendar daje nadu pčelarima: AKO JE APRIL U KIŠI, MAJ ĆE BITI U CVIJETU!

Published

on

Zbog tek iznikle trave i usjeva koji se tek pomaljaju, po bokorno ozeleniloj gori april se naziva boljober, travanj ili lisni.

Međutim, april je mjesec koji je i te kako ispunjen i vedrim danima, pjesmom, šalom i igrom. A evo i zbog čega je on toliko poseban među ostalim mjesecima i kako su naši stari predskazivali vrijeme na osnovu vremenskih (ne)prilika vezanih upravo za april.

Evo i kakva nas to godina, po narodnom vjerovanju, očekuje na osnovu meteoroloških prilika u aprilu. Stari su govorili:

Ako je april lijep biće ružan maj.

Ako je april vlažan, onda je valjan.

Aprilska kiša je blagoslov, majska je još bolja.

April u kiši, maj u cvijetu.

Mokar april, suh juni. Suh april, mokar juni.

Vedre noći u aprilu opake su i voću i vinu.

Poslije aprilske grmljavine više mraza nema.

Što je april tiši i ljepši, to je maj ljući i bješnji.

Što prije u aprilu trn iscvjeta, to prije u junu bude žetva.

Što bolesnih ne odnese mart, to izjede april.

ŠTA KADA U APRILU PADNE SNIJEG
Po vjerovanju, nagli vremenski preokret je opomena prirode da ljudi pripaze na svoje ponašanje, ali i da razriješe dileme koje su ih dugo mučile.

Po narodnom vjerovanju, riječ je „Babinim hukama“ koje traju od kraja marta do čak polovine aprila. Tad se može desiti da mimo reda zapušu hladni vjetrovi i napada snijeg.
Kako je proljeće oličenje novog buđenja prirode, ponovnog rađanja i postizanja harmonije, ako do toga ne dođe priroda nas opominje da pripazimo na ponašanje i počnemo da živimo u skladu kako sa prirodom, tako i jedni sa drugima, ali i sami sa sobom.
Vjerovanje dalje kaže da nas snijeg u aprilu podsjeća da razriješimo ono što nismo uradili tokom prethodnih mjeseci, a što nas je blokiralo da krenemo dalje. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO

Još jedno narodno vjerovanje: NE SKIDAJ ZIMSKE GAĆE U MJESECU KOJI IMA SLOVO “R”

Parapsihologija

Kad god se pojavi, donosi nesreću: RIBA SUDNJEG DANA NA OBALAMA KALIFORNIJE

Published

on

Izuzetno rijetka riba, poznata kao “riba Sudnjeg dana”, ponovo je primijećena na obali Encinitasa u Kaliforniji. Ovo je treći put u posljednja tri mjeseca da je ova vrsta primijećena u Kaliforniji, a samo je 22. put zabilježena tokom posljednjeg vijeka, piše CNN.

Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

“Uzeli smo uzorke i zamrzli primjerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka – istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Godine 2011. najmanje desetak primjeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno prije nego što je Japan doživio najveći zabilježeni zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno prije nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ rijetko se viđa i još uvijek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspijeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9 kilometara ispod površine okeana. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending